NESRİN GÜRAL ANAOKULU’NA GÖRKEMLİ TEMEL ATMA TÖRENİ

NESRİN GÜRAL ANAOKULU’NA GÖRKEMLİ TEMEL ATMA TÖRENİ


Güral Porselen ve Güral Seramik Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever İş adamı İsmet Güral ve ailesi tarafından yaptırılan Nesrin Güral Anaokulu Temel Atma Töreni; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Vali Ali Çelik, Adalet Bakan YardımcılarıMilletvekili İshak Gazel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla yapıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak temeli atılan Anaokulunun isim annesi Nesrin Güral konuştu. 
NESRİN GÜRAL  : "KUR'AN-I KERİM'İN  İLK EMRİ OKUDUR"
Güral Porselen ve Güral Seramik Fabrikaları Yönetim Kurulu üyesi Av.Nesrin Güral konuşmasında şunları söyledi ; 

Kuran-ı Kerimin ilk emri okudur. 

İsmet Güral ve ailesi olarak yaptığımız eğitim yatırımından birine daha başlamanın heyecanı içindeyiz. Bu güzel memleketten kazandığımızla, bu güzel memleket için hayırlı bir iş daha yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katılımlarınızla heyecan ve mutluluğumuza ortak olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum.

Dünyanın en masum, en temiz varlıkları olan çocuklarımıza hizmet edecek olan bu binanın temeline ya Allah Bismillah diyerek, en derin sevgilerimi bırakıyorum.

İmanı, dostluğu, paylaşmayı, doğruluk, iyilik ve güzelliği… Hayırlı bireyler yetişmesi temennisini, pozitif düşünceleri, vatan, millet, bayrak sevgisini… Yaşam sevincini de bırakıyorum.

Binamızın depreme dayanıklı fiziki şartlarını gerçeğe kavuşturduktan sonra, anahtarlarımızı devletimizin güvenilir ellerine bırakacağız.

Allah tamamlamayı nasip etsin.

İnanıyorum ki çocuklarım ve torunlarım da , İsmet Güral ve ailesi olarak okullarımıza yeni irfan yuvalarını katacaklardır.

Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.

Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Protokolümüzün kıymetli mensuplarına,değerli davetlilerimize ve hemşehrilerimize temel atma törenine teşriflerinden dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Allaha emanet olunuz.

MİLLETVEKİLİ AV. İSHAK GAZEL GÜRAL PORSELEN İLE GURUR DUYUYORUZ
Nesrin Güral'ın konuşmasının ardından kürsüye Ak Parti Kütahya Milletvekili Av. İshak Gazel geldi. Milletvekili Gazel  " Burada inşa edilecek anaokuluyla, son eğitim teknolojilerinin de içinde olacağı okula kavuşacağız. İsmet Güral beyin Kütahya’mıza yaptığı yatırımlarla tanıyoruz. Güral Porselenin Kütahya’mıza ve ülkemize kazandırdığı yatırımlarla gurur duyuyoruz. Anaokulu vesilesiyle İsmet Güral beyefendiye e Nesrin Güral hanımefendiye teşekkür ediyoruz. Burada büyüyecek çocuklarımızın ve ülkemizdeki çocuklarımızın bahtları, yolları açık olsun." dedi. 

VALİ ALİ ÇELİK: TÜRKİYE’DE ÖRNEK MODEL OLACAK
Kütahya Valisi Ali Çelik konuşmasında " Bugün ilimiz genelinde örnek teşkil edebilecek, bize ait değerleri bizden sonrakilere ve daha sonrakilere aktarabilecek hem yardımlaşma hem dayanışma hem de bir eğitim yuvasının temel atma töreni için bir araya geldik. Özellikle ilimizin deprem bölgesinde olması nedeniyle devletimiz tarafından deprem analizi yapılarak okulların çocuklar için güvenli bir eğitim yuvası olması perspektifiyle 32 okulumuzun yıkımı gerçekleştirildi. Devletimiz saolsun bu zor zamanlarda hepsinin yapımını yatırım programına aldı. Şu anda 27 tane okulun yapımı bilfiil devam ediyor. Diğer okulların yapımı da gerçekleştirilecek. Burada da İsmet Güral ve Nesrin Güral ailesi üzerimize düşeni hızlı bir şekilde yaparız dediler. Örnek bir okul olacak; 12 derslikli, 3 bin metrekare kapalı alanı 4 bin 500 metrekare bahçesiyle birlikte oturma alanı bulunuyor. İçinde çocuklarımız ihtiyaç duyabileceği her türlü fiziksel ve psikolojik etkinlikleri yapabilecekler. Sayın Bakanımız da bizleri kırmadı, yoğun temposu içinde temel atma törenimizde yer aldı. Kendisine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

BAKAN BEKİR BOZDAĞ: GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK
Nesrin Güral Anaokulu temel atma töreninde son olarak kürsüye gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,
İsmet Güral ailesine teşekkür ederek , “Eğitime yapılan her yatırım gücümüze güç katacak, daha güçlü Türkiye ve daha güçlü Kütahya olmamızı sağlayacak” dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise konuşmasıda "Meslek liselerimizi körelten uygulamaya son verdik. Sanayicilerimizin, iş adamlarımızın ara eleman ihtiyacı meslek lisesi mezunlarımızdan karşılanıyor. Bu okullarımızın ötekileştirilmesine son verdik."dedi. Haksız katsayı uygulamasının da kaldırıldığını dile getiren Bekir Bozdağ, bununla meslek lisesini tercih eden öğrencilerin önüne engel konulmamasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye'nin tüm illerinin bilim yuvası olması için 81 ilde üniversitelerin kurulduğunu aktaran Bozdağ, şöyle devam etti: "Türkiye'mizin her ilini bilimsel rekabete kattık. Türkiye'de büyük bir statüko, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlere üniversiteyi hapseden, bunun dışındaki yerlere üniversitelerin yayılmasına engel olan bir yapı vardı. Türkiye'de kardiyolog sayısı çok azdı, ciddi hastalıklara bakan uzman sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu. Neden? Yeteri kadar fakülte açılmasına, eleman yetiştirilmesine izin vermeyen bir statüko vardı. Bunu kaldırdık. Türkiye'nin bütün illerini bilimsel rekabetin içerisine soktuk. 81 ilimizin üniversiteleri bugün dünyayla yarışan bir rekabetin içerisinde dedi. Bozdağ, Güral Porselen ve Seramik Fabrikaları tarafından yaptırılan Nesrin Güral Anaokulu'nun temel atma töreninde, bilgi ve eğitim konusunda yapılan her yatırımın Türkiye'nin gücüne güç katacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından yapılan dualarla NEsrin Güral Anaokulunun temeli atıldı. Temel atma töreni sonunda İsmet Güral , Nesrin Güral ve Ali Güral tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a günün anısına özel olarak hazırlanmış el dekoru porselen hatıra tabağı takdim edildi. 

4.726 metrekare arsa alanı üzerinde yapımına bugün başlanan Nesrin Güral Anaokulu toplamda 1.641 merekarelik alana inşa ediliyor. İki kattan oluşacak Anaokulumuzda her biri ortalama 65 metrekareden oluşan 12 derslik yer alacak. Her katta 265 metrekarelik  kapalı oyun alanlarının oluşturulması planlanmış durumdadır. Ayrıca okulumuz kapalı alanlarında uyku odaları, yemekhane, toplantı odası, etkinlik odası, öğretmenler odası, idareci odaları ve sığınak, etkinlik salonları gibi bir anaokulunda olması gereken tüm detaylar en ayrıntılı haliyle projelendirilmiştir.