Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak

Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak


Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uzaktan Eğitim Programı’na başvurmak isteyenler için internet üzerinden başvuru sistemi açtı.

Çin’de ortaya çıkan ve tün dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an kurslarında yüz yüze eğitimlere ara verilmiş, hafızlık eğitimleri başta olmak üzere tüm programlar uzaktan eğitim metoduyla sürdürülmüştü.

 

2020 Yılı Yaz Kur'an Kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenecek.

Başkanlık, 2020 Yılı Yaz Kur’an Kurslarını da salgına karşı sürdürülen tedbirler kapsamında uzaktan eğitim yöntemiyle düzenleme kararı aldı.

Her sene yaklaşık 3 milyon öğrencinin kayıt yaptırdığı, Kur’an-ı Kerim öğrendiği, itikad, ibadet ve ahlak dersleri aldığı yaz Kur’an kursları bu yıl Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek.

Başvurular internet üzerinden bu adresten yapılacak.

Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden yayınlanacak olan yaz Kur’an kursu eğitimlerine katılmak isteyen öğrencilerin programa başvuruları da internet üzerinden alınacak.

Başvuru için:

https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx

Yaz Kur’an kurslarına internet üzerinden başvuruda bulunan öğrenciler, kendilerine en yakın il ve ilçe müftülüğüne müracaat ederek yaz Kur’an kursu ders kitaplarını temin edebilecek. Müftülüklere gidemeyen öğrenciler ise https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/kategoriler/materyaller adresinden ya da başvuru yaptıkları ekrandan taşınabilir belge (PDF) olarak söz konusu ders kitaplarını bilgisayarına indirebilecek.

Diyanet TV’de yayın saatini kaçıran öğrenciler, geçmiş bölümlere ait eğitim videolarını Diyanet TV Youtube kanalından izleyebilecek.

Gönüllülük esasına göre sınav yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur’an kursu eğitimlerinin son haftasında (4-14 Ağustos 2020), program başvurularının alındığı internet sayfası üzerinden isteğe bağlı olmak üzere değerlendirme testi uygulayacak.

Değerlendirme testinde başarılı olan öğrencilere, “Çevrimiçi Yaz Kur’an Kursu Katılım Belgesi” verilecek.

Yaz Kur'an Kursları Ders Programı ise şöyle;

2020 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uzaktan Eğitim Uygulaması ders programları 29.06.2020 tarihinden başlamak üzere 6 hafta süre ile hafta içi devam edecektir. Derslerin başlama ve bitiş saatleri aşağıda belirtildiği şekildedir. 

DERS ADI DERS SAATİ
Yaz Kur'an Kursları Kur'an Öğreniyorum 09.30 - 11.00 
Yaz Kur'an Kursları Dinimi Öğreniyorum  09.30 - 11.00 
Yaz Kur'an Kursları Kur'an Okuyorum  17.00 - 18.30 
Yaz Kur'an Kursları Dinimi Öğreniyorum