Valilik'ten Koronavirüs tedbirlerine ilişkin ikinci açıklama

Valilik'ten Koronavirüs tedbirlerine ilişkin ikinci açıklama


Koronavirüs (COVID-19) Tedbirlerine İlişkin Basın Açıklaması (II)

İl Sağlık Müdürlüğü ve tüm paydaş kurumlar ile birlikte Koronavirüs vaka artışına karşı ilimizde gerekli tedbirler alınmış, sağlık tesislerinde tıbbi cihaz ve malzeme planlamaları yapılarak tedarikleri tamamlanmıştır. 

Sahada görevli tüm sağlık personeli eğitimleri tamamlanmış, paydaş kurumlara da gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Halkımızı bilgilendirmek için resmi sosyal medya hesaplarından güncel bilgiler paylaşılmakta, afiş ve broşür dağıtımı yapılmaktadır.

Konu ile ilgili en doğru bilgiye Sağlık Bakanlığı, Kütahya Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü Web sayfaları ile sosyal medya hesaplarından ulaşılabilmektedir. Ayrıca ALO 184 SABİM hattı üzerinden de vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılmaktadır. 

Koronavirüs (COVİD - 19) artışından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilen; 

tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli olan lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri

Sivil Toplum Kuruluşlarının genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) vatandaşlarımızın bir arada bulunduğu “taziye evleri”nin faaliyetlerinin 16 Mart saat 00.00 itibarıyla durdurulması kararları İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda alınarak gerekli çalışmalar başlatılmıştır. 

Koronavirüs vaka artışından vatandaşlarımızı korumak ve yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığımız tarafından tüm vatandaşlarımıza tavsiye edilen Yeni Koronavirüs riskine karşı 14 kurala uyulması gerekmektedir. 

14 Kural;

1.Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin,
2.Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 sn boyunca ovarak yıkayın,
3.Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın
4.Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun,
5.Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin
6.Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın,
7.Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin,
8.Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın,
9.Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının,
10.Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın,
11.Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun,
12.Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın,
13.Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın,
14.Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin. 

Alınan tedbirler kapsamında hasta ziyaretleri konusunda da kısıtlamalar getirilmiş, ek olarak temasın azaltılmasına yönelik Mart-Nisan ayı boyunca hasta ziyaretlerinin mesai saatleri içerisinde yapılmaması, mesai saatleri dışında sadece yatan hastanın ihtiyaçlarını karşılamak için tek kişiye izin verilmesi, yoğun bakım ve palyatif bakım servislerinde hasta ziyaretlerinin yasaklanması, hasta refakat hizmetlerinin sınırlı sayıda tutulması tedbirleri getirilmiştir.

Koronavirüs vaka artışından vatandaşlarımızı korumak ve artışın yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığımız tarafından alınan tüm kurallara riayet toplum sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.