Ücretsiz binişler için Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi yapılıyor

Ücretsiz binişler için Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi yapılıyor


Kütahya Valiliği sosyal medyada platformlarında ve bazı basın organlarında paylaşılan “210 BİN ÜCRETSİZ BİNİŞ” başlığı altında yayımlanan haberler nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yaptı. Açıklama şöyle ;

1-Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları ile ilgili usul ve esaslar 04 Mart 2014 tarihli ve 28931 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir.

2-Bu kapsamda 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, gazilerimiz, şehit yakınlarımız ve engelli vatandaşlarımız şehir içi ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

3-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgili belediyeler aracılığıyla her bir özel halk otobüsü için işletmecilere her ay düzenli olarak gelir desteği ödemesi yapılmaktadır.

4-Yönetmelikte “Ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak kişiler” ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Bu çerçevede engelli vatandaşlarımız için belirlenen ölçüt: Sağlık Kurulu Raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri şeklinde tanımlanmıştır.

5-Kahraman şehitlerimizin Devletimize ve Milletimize emaneti olan şehit yakınları, kahraman gazilerimiz, bizlerin ve ülkemizin bugünlere gelmesinde büyük emek sahibi kıymetli büyüklerimiz ve hayatın her alanında görmekten büyük bir memnuniyet duyduğumuz kıymetli engelli vatandaşlarımıza layık oldukları şekilde, büyük bir saygı ve sevgiyle yaklaşmamız her birimiz için görevdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.