'Toplumların gelişmesinde sosyal bilimlerin öncü bir rolü var'

'Toplumların gelişmesinde sosyal bilimlerin öncü bir rolü var'


Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Kütahya Aysel - Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde konferans verdi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Türkiye Yazarlar Birliği, Kütahya Kültür Derneği ve Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’nin iş birliği ile gerçekleşen program 13 Mayıs 2022 Cuma günü saat: 10.00 da Kütahya ASE Sosyal Bilimler Lisesi Konferans salonunda gerçekleşti.

Yüz yüze gerçekleşen konferansta “Sosyal Bilimlerde Kültür ve Kimlik” konusunda konuşan Prof. Dr. Arıcan: “Bugün,  yoğun teknolojik gelişmelerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Teknolojik gelişmeler bize şunu gösteriyor; Bazı meslekler yok olacak, yeni meslekler doğacak ama görünen şu ki sosyal bilimciler ve sosyal bilimlere gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulacak. Geleceğin meslekleri arasındaki en önemli alanlar arasında sosyal bilimler alanları olacak.”

Konuşmasında, toplumların gelişmesinde sosyal bilimlerin öncü bir rol oynadığını, Anadolu birikiminin, Anadolu irfanının sosyal bilimciler aracılığıyla dünyaya yayılacağına inandığını belirten Genel Başkan Arıcan, son yıllarda bir proje dahilinde sosyal bilimler liselerinin çoğalmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Öğrencilerin büyük bir dikkatle dinlediği Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, sosyal bilim temalı üniversitelerin hem ülkemizde hem de gönül coğrafyamızda iyi örnekler ve iyi modeller üzerinden çoğalacağına dikkat çekti ve sosyal bilimler alanında Türkiye’nin ilk ve tek Devlet Üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin kuruluşu ve eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi.

Programdan sonra okul müdürü Ahmet İren; ufuk açıcı söyleşisinden dolayı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan’a, programa sağladıkları katkılardan dolayı Kütahya Kültür Derneği Başkanı Süleyman Muslu’ya teşekkür ederek plaket takdim etti.