TİYATRO AYAĞINIZA KADAR GELİYOR

TİYATRO AYAĞINIZA KADAR GELİYOR


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan “ Yunus’la Yürürken” adlı tiyatro oyunu düzenledi. Yönetmenliğini Saliha Karahasan’ın yaptığı “Yunus’la Yürürken” oyunu gezici tiyatro ile ülkenin dört bir yanında turneye çıkacak ve tiyatroyu tiyatro sevenlerin ayağına kadar götürmüş olacak.

ERBAŞ İSTEDİ, PROGRAMA KÜTAHYA’DA EKLENDİ 
MHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Turizm komisyonu üyesi olan Ahmet Erbaş, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden, “Yunus’la Yürürken”  adlı tiyatro oyununun Kütahya’nın ilçelerinde de sergilenmesini istedi. Milletvekili Erbaş ; “ Halkımızın uzun süren bir pandemi döneminden geçti. Özellikle hanımlarımız evlerinde çok sıkıldılar. İl merkezlerinde birçok oyun, tiyatro, gösteri gibi etkinlikler yapılıyor. İlçe halkımızda Tiyatro oyunlarını izlemelidir. Bu nedenle Kütahya ilçelerimizde de bu oyunun sergilenmesini istiyorum.”  Diyerek, destek istedi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın istekleri doğrultusunda turne programına Kütahya merkez, Tavşanlı, Gediz ve Simav ilçelerini ekledi.
“ Yunus’la Yürürken” adlı oyunun Kütahya ve ilçelerinde sergilenecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden MHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Turizm komisyonu üyesi Ahmet Erbaş ; “  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne Kütahya halkı adına çok teşekkür ediyorum. Ancak halkımızı da yine uyarılarda bulunmak istiyorum. Pandemi geçmiş değil. Sakın rehavete kapılmayalım. Tiyatro oyununa katılımızda da pandemi kurallarına uyalım.” Açıklaması yaptı.

6 AĞUSTOS’TA TAVŞANLIDA SAHNE ALACAK
Trabzon Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan “ Yunus’la Yürürken” adlı tiyatro oyunu, 6 Ağustos Cuma günü saat 11:00’de Tavşanlı’da yine aynı gün saat 19:30’da Kütahya’da sergilenecek. Oyun ayrıca 7 Ağustos Cumartesi günü saat 19:30’da Gediz’de , 9 Ağustos Pazartesi günü saat 19:30’da Simav’da sahne alacak.

GEL TANIŞ OLALIM, İŞİ KOLAY KILALIM
Kütahya’da sahne alacak olan “ Yunus’la Yürürken” adlı tiyatro oyunu hakkında bilgiler veren yönetmen Saliha Karahasan ; “’Gel tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’’. Şiarıyla çıktığımız bu tiyatro oyununu, özü sözü insan sevgisi olan, adaletli yaşam felsefesi, ahlak anlayışı ve eşsiz eserleriyle kıymet kazanan Türk yazım tarihinin güçlü kalemlerinden Yunus Emre’yi tanıtmak ve genç neslin Yunus Emreden esinlenmeleri için şiirleriyle bezeli bir yolculuk tiyatrosu olarak planlamaktayız. Oyunun temel amacı; insanın yaratılış gayesi nedir ve mutlak adalet nasıl sağlanır temaları üzerine kurulmuştur. Oyun tasavvuf ögeleriyle güçlendirilmiştir.” Dedi. Yönetmen Karahasan ayrıca tüm tiyatro severleri oyunlarını izlemeye davet etti.

OYUNUN ÖZETİ : Yunus Emre kendi dünyasında varlığının sebebini aramak üzere yola çıkar. Yolu Hacı Bektaş-ı Veli’ye düşer. Hacı Bektaş-ı Veli onu muradına ereceği Taptuk Emre dergahına gitmesini ister. Yolda askerler ile karşılaşır ve onlarla bir oyun oynar. Bu oyun sonuncunda merhameti ve insan sevgisini öğretir. Sonra Taptuk Emre dergahına varır. Yıllarca Taptuk Emre dergahında ibadetlerini ve hizmetlerini yapar. Sırtında 40 yıl odun taşır. Dergâha gelen iki köylünü hak araması üzerine Yunus Emre yine bilge kişiliğiyle, hak, hukuk ve adaleti köylülere öğreterek aralarındaki sıkıntıyı çözüme kavuşturur.