Silahlı şiddet vakalarında korkutan artış

Silahlı şiddet vakalarında korkutan artış


Kütahya'da silahlı şiddet olayları ne yazık ki her geçen gün artıyor. Kütahya, Türkiye'nin şiddet haritasında kara listede yer alıyor. Gazete 43'ün haberine göre Kütahya'da 2019 yılında meydana gelen olay sayısı 2018'e göre yüzde 73 yükselirken, şiddetin bedeli giderek ağırlaştı.

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı, Türkiye'nin şiddet haritası ve bunun sonucu yaşanan ölümlerle alakalı 2019 raporunu yayınladı. Raporda basında çıkan haberlerden oluşturulan istatistiklere göre, ülke genelinde yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddet olaylarına yer verildi.

Umut Vakfı'nın basına yansıyan şiddet vakalarından derlediği 2019 raporuna göre, geçen yıl Kütahya'da 33 olay meydana geldi. Bunun sonucunda yaşanan ölümlerle alakalı raporu da paylaşan Umut Vakfı, 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 29 kişinin ise yaralanarak hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

2018 yılında 19 olayın yaşandığı Kütahya'da olay sayısı bir yılda yüzde 73 artarak neredeyse ikiye katladı. 2018 yılında meydana gelen olaylarda 6 kişi hayatını kaybederken, 2019 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısı 23'e yükseldi. Bir yılda silahlı şiidet olaylarında ölenlerin sayısı dörde katladı. Yaralı sayısında da 7 kişilik artış gözlendi. Ayrıca Kütahya, Ege Bölgesinde en çok silahlı şiddetin yaşandığı beş il arasında yer aldı.