SGK Prim Yapılandırması İçin Son Gün 31 Mart

SGK Prim Yapılandırması İçin Son Gün 31 Mart


Kütahya Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail SAYAR, "SGK Prim Yapılandırması İçin Son Gün 31 Mart" hatırlatması yaptı. Müdür Sayar yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi ; 
Sosyal güvenlik prim borçlarını yeniden yapılandıran işveren ve sigortalıların ilk taksit ya da tamamını yatırmaları için son gün 31 Mart.
Sosyal Güvenlik Kurumu Kütahya İl Müdürü İsmail Sayar, yaptığı açıklamada sosyal güvenlik prim borçlarını ödeyemeyenler için büyük avantaj sağlayan yeniden yapılandırma Kanunundan  faydalanmak isteyenlerin yapılandırılan tutarın ilk taksitini ya da peşin ödeme tercih edilmiş ise tamamını 31 Mart 2021 tarihine  kadar ödemeleri gerektiğini söyledi. Sayar, "Birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylıklar sağlayan ve cari ay primlerin de teşvikli olarak ödenmesine imkân getiren bu haktan yararlanmak için tanınmış olan fırsatın kaçırılmaması gerekir. 31 Mart’a kadar ödeme yapmayanlar kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanma hakkını kaybedecek." dedi.
SGK borç yapılandırmasının, 4/B kapsamındaki (Bağ-Kur) sigortalılara da önemli avantajlar sağladığını aktaran İl Müdürü Sayar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borçlarını da 31 Mart 2021 tarine  kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet sürelerinin yeniden aktif hale geleceğini belirtti.
Sayar, “Daha önce hiç gelir testine başvurmayan GSS sigortalıların 31  Mart 2021 tarihine  kadar gelir testine başvurmaları halinde gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren tescil kayıtlarının güncellenecek” diyerek yine gelir testi sonucuna göre GSS prim borçlarının devlet tarafından ödenebileceğini söyledi.