Rektörden BOREN ve NATEN’e ziyaret

Rektörden BOREN ve NATEN’e ziyaret


Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Üniversite heyeti, Ankara’da Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü (BOREN) ve Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsüne (NATEN) ziyarette bulundu. Görüşmelerde BOREN’le yeni bir iş birliği protokolü imzalandı.

Görüşmelerde Rektör Uysal'a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, İLTEM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tuncer ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Doğruöz eşlik etti.

BOREN'LE BİR PROTOKOL DAHA

İlk olarak BOREN'i ziyaret eden Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Üniversite heyeti, burada BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu ile Endüstriyel İlişkiler Koordinatörü Dr. Sedat Sürdem tarafından karşılandı.

Daha önce de çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalayan iki kurum arasında bor içeren ürün, malzeme ve teknolojilerin geliştirilmesine, üretilmesine ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılmasına yönelik proje ve diğer çalışmaların taraflarca iş birliği halinde geliştirilmesi, yürütülmesi ve desteklenmesine ilişkin hususları içeren bir protokol imzalandı.

KARŞILIKLI BİLGİ VE CİHAZ PAYLAŞIMI KOLAYLAŞACAK

İmzalanan protokol kapsamında her iki kurum bor konusunda nitelikli proje ve diğer çalışmaları geliştirebilecek, yürütebilecek veya destekleyebilecek; temel ve ürüne yönelik uygulamalı - bilimsel alanda araştırmalar yapabilecek. Bunun yanında, taraflar bilgi paylaşımında bulunarak laboratuvar ve cihaz olanaklarını karşılıklı olarak kullanılması ve gerektiğinde de geçici olarak tahsis edilmesini sağlayacak.

İmzalanan protokole ek olarak BOREN ve Üniversitemizin desteği ile bor içeren malzemeler konusunda bir konferansın düzenlenmesi konusunda bir çalışmanın başlatılması kararlaştırıldı.

İKİNCİ ZİYARET NATEN'E

Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal ve üniversite heyeti BOREN'in ardından NATEN'e ziyarette bulunarak iki kurum arasında iş birliği olanaklarını görüştü.

Enstitünün toplantı salonunda NATEN Başkanı Doç. Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan ve kurum yetkililerinin katıldığı toplantıda, nadir toprak elementlerinin madenciliği ve ileri uç ürünlere dönüştürülmesi konusunda bölgesel stratejilerin ve öncelikli hedeflerin belirlenmesi doğrultusunda DPÜ ve NATEN arasında iş birliktelikleri kurarak ortak çalışmalar başlatma konusunda fikir birliğine varıldı. Görüşmede ayrıca Prof. Dr. Hasan Göçmez Üniversitemiz ve akademik projeler hakkında bilgiler verdi.

Ziyaret, karşılıklı plaket takdimlerinin ardından sona erdi.