Milletvekili Erbaş ; sosyolojik fay kırılmaları daha tehlikeli

Milletvekili Erbaş ; sosyolojik fay kırılmaları daha tehlikeli


Coğrafi bilgi sistemleri ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de görüşüldü. Görüşmelerde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ ; “Depremde binaları yıkan kalitesiz malzeme değil, bu kalitesiz malzemeyi kullanmaktan çekinmeyen kalitesiz insan faktörüdür.” dedi.


UZAKDOĞUDA DA DEPREM OLUYOR!

Uzakdoğu ülkelerinde de depremler yaşandığını ancak bize oranla daha az can ve mal kaybı yaşadıklarını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Ülkemizin ve Coğrafyamızın en önemli ve en acı gerçeği olan Deprem ile geçtiğimiz hafta yeniden yüzleştik. Elazığ ve Malatya’da yaşayan vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun. Rabbim ülkemizi, milletimizi afet ve belalardan korusun. Deprem sadece ülkemizin gerçeği değil, uzak doğu ülkelerinde de depremler meydana geliyor. Ancak Uzakdoğu ülkelerde daha şiddetli depremlerde bile ülkemizden daha az can ve mal kaybı yaşanıyor. Nedeni ise çok basit, buradaki binalar temelden en üst kata kadar depreme göre dizayn ediliyor. Ülkemizdeki depremlerin yıkıcı etkilerini bakacak olursak bunlar, Aşırı nüfus, yanlış arazi kullanımı, yanlış yapılaşma, yetersiz alt yapıdır. Depremde binaları yıkan kalitesiz malzeme değil, bu kalitesiz malzemeyi kullanmaktan çekinmeyen kalitesiz insan faktörüdür.” diye konuştu.


SAPKIN MÜPTEZEL BU ASİL MİLLETE YAKIŞMIYOR

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM’de MHP Grubu adına konuştu. Elazığ ve Malatya’da hasara yol açan deprem sonrası sosyal medya üzerinden ülkeyi olumsuz etkileyecek olan sözler sarf edenler hakkında çok ağır ifadeler kullanan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “Nasıl ki enkaz altından iki vatandaşımızın çıkarılmasına yardımcı olan genci vatandaşımız yapalım mı? Diye konuşuyorsak, “Küçük yaşta evlilikler yasaklandığı için depremler oluyor.” Diyen profesör unvanı almış sapkın müptezeli vatandaşlıktan çıkarmalı mıyız? Bunu da konuşmalıyız. Bu şahıslar bu asil millete yakışmıyor.” Dedi.

SOSYOLOJİK FAY KIRILMALARI DAHA TEHLİKELİ

Deprem sonrası bazı sosyal medya organlarında mesajlar paylaşan kişileri de vatandaşları ayrıştırmama konusunda uyaran Erbaş ; “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrası devletimiz tüm birimleri ile anında olay yerinde bulunmuştur. Bu zor günde halkımız devletimiz ile birlikte tek yürek olmuş yüce Türk Milletinin ferasetini bir kez daha göstermiştir. El uzatılacak bu günlerde birbirlerine dil uzatan şuursuzların tetiklediği sosyolojik fay kırılmaları, toplum için jeolojik fay kırılmalarından daha tehlikelidir.” Konuşması yaptı.
KÜTAHYA’DA BİNALAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Kütahya’nın 2.derece deprem bölgesi olduğunu ve başta kamu binaları olmak üzere tüm binaların yeniden incelenmesini isteyen Milletvekili Erbaş ; “ AFAD’ın geçen hafta yayınladığı rapora göre Kütahya 2.derece deprem kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple her türlü inşaatta deprem yönetmeliğine kesinlikle uyulmalıdır. Yapıların sürekli yapı kontrolleri yapılmalıdır. Afet ile mücadele yöntemleri belirlenmeli ve bir saniye kaybetmeden harekete geçilmelidir. Başta kurum binaları olmak üzere güçlendirilmesi veya yıkılması gerektiği tespit edilmiş tüm binalar tekrar incelenmeli, en ufak bir ayrıntıyı dahi atlamadan can kayıpları bir daha yaşanmasın diye ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Kütahya’da mevcut sağlık binalarının bazıları dökülmektedir. Bu binalar acil olarak güçlendirilmelidir.” Dedi.