Kütahya'ya hayırlı olsun... KÜMÜSKOOP kuruldu

Kütahya'ya hayırlı olsun... KÜMÜSKOOP kuruldu


MÜSİAD Kütahya şubesinin 2019 yılından beri yürüttüğü orta ölçekli sanayi alanı oluşturma çalışmaları sonuca ulaştı.

Kütahya MÜSİAD kooperatifi ( KÜMÜSKOOP ) Zafer OSB de bulunan 321.000 M2 lık bir alana kuruluyor.

Şube Başkanı İsmail Tosun,yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında en az 2000 M2 lik olmak üzere 4000 ve 6000 M2 fabrika alanları için müracaatların başladığını bildirdi.

MÜSİAD Kütahya Şube Başkanı İsmail Tosun KÜMÜSKOOP hakkında şu bilgileri verdi ; 

MÜSİAD Kütahya Şube Başkanlığı görevine başladığım günden itibaren Kütahya’da istihdamı artırmaya yönelik çalışmalar yapmak, başta ülke ekonomisi olmak üzere Kütahya ekonomisine katkı sunacak çalışmalarla ilgili girişimlerde bulunduk.

Bu çalışmalar kapsamında MÜSİAD’ların yapmış olduğu ve Türkiye’de ilk örneği yapılmış olan orta ölçekli sanayi sitesinin Tekirdağ’daki sanayisini inceledik. Bu orta ölçekli sanayi sitesinin ikincisinin Kütahya’da kurulması için çalışmalara başladık. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz çalışmaları bu gün yine gündemimize aldık ve oldukça olumlu bir başlangıç yaptık. 
3 yıl önce kurduğumuz Kütahya MÜSİAD Orta Ölçekli Karma Sanayi Sitesi (KÜMÜSKOOP) ile il yöneticilerimizle görüşüp bir yer belirlemesi çalışmamız oldu.
Sayın Valimiz Ali Çelik Beyin önerisi ile Zafer Organize Sanayi Bölgesinin bir bölümünde, hizmet destek alanı olarak ayrılan bölüme MÜSİAD olarak Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin kurulması konusunda fikir birliğine vardık. Resmi müracaatımızla Zafer OSB’de 321 dönümlük arazi bize tahsis edildi. Bununla ilgili ilk ödememizi yaptık. Şu anda bu arazi resmi olarak da bize tahsis edilmiş durumda. 
321 dönümlük arazide MÜSİAD olarak kurduğumuz KÜMÜSKOOP bünyesinde, 2 bin metrekarenin altında olmamak kaydıyla 2, 4 ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacağız. Sosyal tesis, cami, spor alanları ve yeşil alanlarıyla birlikte güzel bir çalışma olacak. Burada, Zafer OSB’de faaliyet gösterecek olan fabrikaların yan ürünlerinin üretilmesiyle veya orta ölçekli sanayicilerin üretimlerine hizmet edecek alanlar oluşturmuş olacağız. 
MÜSİAD Genel Başkanımız sayın Mahmut Asmalı bey, orta ölçekli sanayi sitesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bunu destekleyeceği müjdesini bize vermişti. Sayın Asmalı, “Bakan Murat Kurum bey, MÜSİAD olarak orta ölçekli sanayi sitelerinin kurulumu ile ilgili 81 ilde çalışma başlatın biz de bakanlık olarak destek verelim” dediğini bize müjdeledi. Bu destek müjdesi ile Kütahya’da işlemleri hızlandırdık. Yapacağımız sanayi sitesi içinde 90 ila 100 arasında 2 bin metrekarelik kapalı alanlı fabrika işyerleri oluşturmayı planlıyoruz.  Burada yaklaşık olarak 2 bin 500 ila 3 bin kişilik bir istihdam söz konusu olacak. Bu da Kütahya’mıza önemli bir katkı olacaktır diye düşünüyorum. 
Sanayi sitesini Çevre Şehircilik Bakanlığının desteğiyle yapmaya çalışacağız ve tahmini olarak 700 milyon liraya mal olmasını düşünüyoruz. Bu sanayi sitemiz işletmecilerimize büyük bir kolaylık sağlamış olacak.
 Burada, “Kütahya’nın tarım ili mi sanayi ili mi olacak” sorusu da cevap bulmuş oluyor. Kütahya’mız yapılan yeni OSB’lerle, yurt dışı ve yurt içinden gelecek yatırımcılarla artık sanayi ili olma yolunda ilerliyor. Biz de MÜSİAD olarak buna katkı sunacağız.
Sanayi sitesinde yer alacakların öncelikli olarak MÜSİAD üyeleri arasından tercih edileceğini, yatırım yapacak olan diğer işletmecilerin de MÜSİAD’a üye olma şartıyla yer alabileceklerini de aktaran Başkan Tosun, 2 bin metrekare kapalı alanı olan bir fabrika alanının şu anki rakamlar üzerinden yaklaşık 5 veya 6 milyon arasında bir maliyet oluşacak. Şu anda yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı ilaç fabrikası kurmak isteyen bir yatırımcıya tahsis etmiş bulunuyoruz. Sanayi sitemize daha şimdiden il dışından da birçok talep oluşmaya başladı.  Ama bizim ilk hedefimiz Kütahyalı yatırımcı ve sanayicilerimizin burada çalışma alanı sahibi olmaları. Geri kalan kısımlar için de il dışından veya başka taliplileri değerlendirmeye alabiliriz.

İsmail Tosun'un açıklamasın tamamını izlemek için tıklayınız