Kütahya'da 250 bin fidan toprakla buluşacak

Kütahya'da 250 bin fidan toprakla buluşacak


11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek ve geleceğe daha temiz ve rahat nefesler aktarabilmek için başlatılan “Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan” kampanyasıyla ilgili Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin tarafından basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
Yeni göreve başlayan Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin’in aynı zamanda basınla da tanıştığı toplantıda ‘Bugün Fidan, Yarın Nefes’ seferberliği hakkında yapılan çalışmalar basın mensuplarına aktarıldı.
 
Bölge Müdürü Keskin, Kütahya Merkez ilçesinde; 20.500 adet fidan, Altıntaş İlçesinde; 5.950 adet fidan, Aslanapa İlçesinde; 16.000 Adet fidan, Dumlupınar İlçesinde; 12.550 adet fidan, Domaniç İlçesinde; 16.000 adet fidan, Emet İlçesinde; 11.550 adet fidan,
Hisarcık İlçesinde; 4.600 adet fidan, Gediz İlçesinde; 42.000 adet fidan, Simav ilçesinde; 34.600 Adet fidan, Pazarlar İlçesinde 400 Adet fidan ve Tavşanlı İlçesinde; 70.000 adet fidan olmak üzere toplamda 250 bin adet fidanı Kütahya il genelinde toprakla buluşturacaklarını söyledi.
 
Bölge Müdürü Hasan Keskin yaptığı açıklamada, "Ülke genelinde ağaç ve orman sevgisini arttırmak için 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü;  Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak 25 adet lokasyonda hazırlıklarımızı tamamladık. Bu 25 lokasyonda 250.000 adet fidanı Kütahya’da 7’den 77’ye tüm kesimlerden katılacak vatandaşlarımızın katkıları ile toprakla buluşturacağız. Fidan dikimlerimiz; yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine, maden sahalarından rehabilitasyon sahalarına kadar ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecek. Bu etkinlik sonunda Kütahya’mızda toplam 23.000 kişinin katılımı ile 2.715 dekar alanda ağaçlandırma çalışması gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının katılacağı fidan dikim etkinliğimize tüm halkımızı Geleceğe Nefes olmak için davet ediyoruz" .
 
Yapılan toplantıya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, DSİ 34. Şube Müdürü İbrahim Kavak, Meteoroloji Müdürü Zihni Kale, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Yazar, TMO Ajans Müdürü Zeki Yılmaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Lafçıoğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ve Kütahya Basın Mensupları katıldı.