Kütahya'da 200 kişiye 500 bin TL korona yasağı cezası

Kütahya'da 200 kişiye 500 bin TL korona yasağı cezası


Kütahya’da korona virüs salgının önüne geçilmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve sosyal mesafe kurallarına uymayanların cebi yandı. Gazete 43'ten Rıdvan Cebecioğlu'nun haberine göre il genelinde 200’e yakın kişiye cezai işlem yapılırken, toplam kesilen ceza miktarı 500 bin TL’yi aştı

Gazete 43'ün haberine göre Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılarak binlerce kişinin ölmesine sebep olan korona virüs sonrasında Türkiye ile birlikte Kütahya’da da ciddi önlemler alındı. Alınan tedbirlerin başında sokağa çıkma yasağı ve sosyal mesafe kuralları gelirken, özellikle bu iki kurala uymayan yüzlerce kişiye polisler tarafından işlem yapıldı.

ÇOCUKLAR YASAK DİNLEMEDİ

Virüsün daha fazla yayılmaması için 20 yaş altı ile risk grubunu korumak amacıyla 65 yaş üstündeki vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı ülke genelinde ölüm oranlarının düşmesine büyük bir katkı sağladı. Bu yasağa Kütahya’da büyük oranda uydu. Toplu taşımalarda 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların kullanımı sıfırlanırken, yasağa uymayan 32 çocuk ve genç ile 13 yaşlı vatandaşa 3 bin 150’şer lira ceza kesildi.

MERKEZ’DE 327 BİN 600 TL CEZA KESİLDİ

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara sosyal mesafe kuralına uymayanlarda eklendi. İl merkezinde tamirhanede alkol alan ve kumarhanede oyun oynayan şahıslara yönelik ekipler tarafından yapılan baskınlarda sosyal mesafe kurallarına uymayan 59 kişiye idari para cezası kesildi. İl genelinde toplam 104 kişiye 327 bin 600 TL’lik cezai işlemin uygulandığı öğrenildi.

İLÇELERDE GERİ KALMADI

İlçelerde de yine emniyet güçleri tarafından kurallara uymayan vatandaşlar tek tek tespit edildi. Tavşanlı’da 35, Simav’da 36 ve Emet’te 2 kişiye sosyal mesafe, sokağa çıkma yasağına uymama ve diğer yasaklara muhalefet etmekten 392 TL ile 3 bin 150 TL arasında ceza uygulandı. İlçelerdeki 181 bin TL’lik ceza ile Kütahya genelinde kesilen ceza tutarı 500 bin TL’nin üzerine çıktı.