Kütahya'da 105 Hafız adayı imtihana girecek

Kütahya'da 105 Hafız adayı imtihana girecek


Kur'an kurslarında ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik 2020 yılı 2. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı, başvuru durumuna göre bugün başlıyor.

Kütahya ilinde 105 hafız adayının imtihana gireceğini bildiren Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ; "Hafızlık, bu milletin değer verdiği en nadide kurumdur" açıklaması yaptı. Müftü Demirtaş ; Din hizmetlerinde hafız olan kişi, %50 önde baslar.., Hafızlık sadece bir başlangıçtır ..!, Onun geliştirilmesi ve tekamül ettirilmesi gerekir" dedi.  Hafızlığın 7 aşamalı bir süreç olduğunu belirten Müftü Hüseyin Demirtaş ; Ehlullah olabilmek için, Ehl-i Kur'an olmak gerekir.Bu da 7 aşamada olur: 1-Kıraat ( Kariul Kuran) -Telaffuz aşaması. . 2-Hifz (Hafizul Kuran) -Ezberlemek... 3-İlm (Alimul Kuran) -Manasını bilmek.. 4-Hizmet (Hadimul Kuran) Hizmetler.. 5-Amel (Amilul Kuran ) -Yaşamak. . 6-Haml (Hamilul Kuran) -Temsil etmek , taşımak. . 7-Ehl ( Ehlul Kuran) -Yakın Dost. .. Ahlakı Kuran, hayatı Kur'an.. "açıklaması yaptı. 

Hafızlık Tespit Sınavı'na girecek olan tüm kardeşlerime başarılar diliyorum diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş da " Hafızlık, Kur'an'ı ezberleyip gönlüne, kalbine yerleştirmek ve onun yolunda yürümektir. Rabbim, ezberlediğiniz Kur’an-ı Kerim'i anlamayı, anlatmayı, hayatınıza yansıtmayı nasip etsin inşallah." dileğinde bulundu.