Kütahya Tarımına 2,2 Milyon TL destek

Kütahya Tarımına 2,2 Milyon TL destek


Ak Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun Covid 19’un etkisi altındaki günümüz dünyasında tarım ve hayvancılığın öneminin bir kez daha arttığını görüldüğünü, ülkemizde yapılabilecek en önemli işlerden birisinin de elbette tarımsal üretimin artırılması olduğunu belirtti.

İl Başkanı Ceyhun ; "Devletimiz tarafından verilen desteklerin yanı sıra, ilimiz tarım ve hayvancılığına daha fazla katkı sağlamak amacıyla İl Özel İdaremizce 2020 yılı bütçesinden ayrılan 2.2 milyon TL tutarında hibe desteği ile farklı bir proje daha hayata geçirmiş olduk." açıklaması yaptı. 

Ak Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun açıklamasında şı ifadelere yer verdi. "Stratejik öneme sahip olan tarım ve hayvancılığımız gerek Bakanlığımızca ve gerekse yerel kaynaklar ile desteklenmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan projeler, sağlanan destek ile ilimiz genelinde uygulanmaya başlanmış olup, 18 ayrı proje bu yıl içerisinde hayata geçirilecektir.

Hayvan Hastalık ve Zararlılarıyla Mücadele, Tarımsal Mekanizasyon, Meyvecilik, Sebze Yetiştiriciliği, Hayvansal Üretimi Geliştirme, Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği, Bitkisel Üretimi Destekleme ve Tıbbi Aromatik Bitki Üretimini Geliştirme Projelerinin bu yıl içinde tamamı uygulanacaktır.

Yılın ilk 3 aylık dönemi içerisinde projelerin yaklaşık %20’si tamamlanmış olup, tamamlanan projeler arasında tamamı hibe olan toplam 400 bin TL tutarında farklı türlerde olmak üzere tohum ve fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Şu an gündemde olan %75 hibe tohum desteği projesinde civar illere verilen bize de verilecek olan destek 160000 TL civarındadır. Yukarıda görüleceği üzere ilk 3 aylık süreçte verilen destek tamamı hibe olmak üzere bunun yaklaşık 2,5 katı olmuştur. Bu destekler bundan sonra da devam edecektir.

Bunlara ilave olarak damızlık teke dağıtımı, ceviz işleme tesisi, bal süzme ve paketleme tesisi kurulumu, slajlık mısır paketleme tesisi kurulumu projelerinin çalışmaları devam etmektedir.

Gerek hükümetimiz gerekse yerel yönetimler olarak bizler şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da çiftçilerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

Üretim zincirinin devam etmesi ve kendi kendimize yeten bir ülke olmamız için var gücümüzle çalışacağız. Buradaki yoğun gayretlerimiz tarımı geliştirecektir.

Çiftçimize bol ve bereketli mahsuller diliyoruz, İnşallah emeklerinin karşılıklarını fazlasıyla alırlar."