Kütahya Barosundan Azerbaycan Barolar Birliği'ne mektup

Kütahya Barosundan Azerbaycan Barolar Birliği'ne mektup


Muhterem Meslektaşım Sayın Av. Anar Baghirov  

 Azerbaycan Barolar Birliği  Başkanı 

Sözlerime Bosnalı büyük devlet adamı ve meslektaşımız Bağımsız Bosna–Hersek’in  ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç'in tarihe kazınan sözleriyle başlamak istiyorum;  

“Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” 

Biz Kütahya Barosu olarak bu hukuksuz ve haksız saldırıyı lanetliyor,  Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını şiddetle kınıyoruz. Azerbaycan ve kahraman ordusunun her daim yanındayız. Haksız ve hukuksuz bu eylemin karşısında olmaya devam ederken, tepkimizi de her platformda dile getireceğiz. 

           Birleşmiş Milletler kararıyla işgalci olduğu tescil edilmiş Ermenistan'ın, uzun yıldır sivil halkı bombalayarak adeta bir sivil katliamına imza atmasına, Karabağ bölgesinin işgalinden bu yana bölgede yapmış olduğu soykırımlara, baskılara ve zulümlere uzun yıllardır kulak tıkayan dünya artık ölü taklidi yapmaktan vazgeçmelidir.  

Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkınız ve topraklarınız korunurken; aynı zamanda  emperyalist ülkelerin yardımıyla işgal edilen topraklarınızın tekrar ülke sınırları içine alınmasını diliyoruz. Toprak bütünlüğünüzü tesis etmek amacıyla verdiğiniz bu çaba ve bu haklı mücadelenizde Azerbaycan devletinin ve halkının yanındayız. 

Biz hukukçuların görevi de bunu tüm dünyanın gündemine getirmek ve kardeş ülke Azerbaycan'ın hakkını uluslararası camiada da aramak olmalıdır. 

30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan'ın işgali altındadır. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 2/4. maddesinde düzenlenen kuvvet kullanma yasağının açık ihlali olduğu, bu süre zarfında bölgede bir milyon civarındaki kardeşimizin yer değiştirip, nüfus yapısının zorla değiştirildiği durum karşısında uluslararası kamuoyunun konu hakkında uzun yıllar süren sessizliği kabul edilemez. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan'ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan'ın yanında olmaya davet ediyoruz.  

Bu vesileyle Kütahya Barosu olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifa ve can Azerbaycan'a başsağlığı dilerken, Aziz Türk milletinin dayanışmasını destekliyoruz. Atalarımıza dayanan derin kardeşlik bağlarına hiçbir güç zarar veremeyeceği gibi bu bağın daha da güçleniyor olduğunu görmek bizi cesaretlendiriyor. Azerbaycan Devletinin ve kahraman ordusunun haklı mücadelesinin başarıya ulaşacağına olan inancımız kesindir. 

Kütahya Barosu adına  sizi ve Azerbaycanlı Öz Kardeşlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyor, saygılarımı  gönderiyorum.

 Av. Ahmet ATAM

Kütahya Baro Başkanı