KÜLTÜR - TURİZM VE SANAT ÖZEL İDARE İLE GELİŞİYOR

KÜLTÜR - TURİZM VE SANAT ÖZEL İDARE İLE GELİŞİYOR


Kütahya İl Özel İdaresi hizmet çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. İl Özel İdaresi ulaşım ve alt yapı hizmetleri, hizmet binaları, okul yapımı gibi hizmetlerinin yanında Kütahya Kültür ve Turizmine destekler sunuyor.

Verilen destekler kapsamında Kütahya İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek Kütahya Valiliği tarafından Kütahya Kültür ve Sanat Derneğine (KÜSAD) tahsis edilen tarihi Germiyan Beylik Konağında KÜSAD 2018 yılından bu yana hizmet veriyor. Bu tarihi konak da sanatçılar hem eserlerini yapıyor hem de yaptıkları eserlerini sergiliyorlar.

Kütahya İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek İlimiz Kültür ve Turizmine kazandırılan Kurular konağında UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülüne layık gördüğü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy’un çini atölyesi bulunuyor. Burada el emeği göz nuru çiniler Mehmet Gürsoy tarafından sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

RestorasyonuKütahya İl Özel İdaresi tarafından yapılan Ispartalılar Konağında Türk el sanatlarının yaşatılmasına katkı sağlayan, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürürken asıllarına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eden Olgunlaşma Enstitüsü hizmet vermeye devam ediyor.

İlimiz Sabuncupınar Köyü'ndeİl Özel İdaresi tarafından restorasyonu tamamlanan SabuncupınarFrig Konaklama Evi, Frig Vadisini ziyaret eden turistleri 2014 yılından bu yana konuk ediyor.

2017 yılında resterasyon çalışmalarına başlanan Kütahya Kalesinin burçlarının %95’i tamamlanmış olup en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Ala Ağa Konağı için ise ihale süreci devam etmekte olup sürecin tamamlanmasının ardından resterasyon çalışmaları hız kazanacak.

İlimizdeki tarihi konaklarımız İl Özel İdaremizin yaptığı başarılı restorasyon çalışmaları sonrası halkımızın hizmetine sunulmaya devam ediyor.