Kiralık evler elde kaldı

Kiralık evler elde kaldı


 

Üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması ile özellikle Kütahya’nın da içinde yer aldığı öğrencilerin yoğun olduğu kentlerde kiralık daireler boş kaldı. Emlakçılar kiralık dairelerin fiyatlarının düşmesine rağmen boş kaldığını söyledi.

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar emlak piyasasını da etkiledi. Üniversitelerin uzaktan eğitim vermesi ile birlikte şehre gelmeyen öğrenciler kiralık evlerin elde kalmasına sebep oldu. Pandemi sürecinin ilk aylarında devletin sağladığı düşük faiz ve ekonomik destekler emlak alım satımının hızlanmasını sağlarken faizlerin yeniden yükselmesi alım satımı da durma noktasına getirdi. Cura Gayrimenkul Emlak Yatırım danışmanlığı yetkili Hasan Cura yaz döneminde ve sadece tayin olan memurlar ile çarklarını çevirmeye çalıştıklarını ifade etti. Öğrenci ekonomisine bağlı illerde olduğu gibi Kütahya’da da kiralık evlerin çok fazla olduğunu belirtti.

EYLÜL AYI HAREKETLİ GEÇERDİ

Cura “Pandemi süreci üniversite ekonominse bağlı olan illeri ciddi derecede etkiledi. Bu illerden biriside Kütahya. Kütahya normalde Eylül aylarında tayinciler ve yeni gelen üniversite öğrencileri yada yurtlarda kalıpta eve çıkmak isteyen öğrencilere ev tedarik etmekle geçerdi. Eylül ayında herkesin bünyesine göre 20 tane, 50 tane, 100 tane kiralık evler biriktirip beklerdik. 100 ev biriktirdiysek eğer bunun 80 tanesini kiraya vermiş olurduk geçmiş dönemde. Şuanda hiç kiraya veremiyoruz evleri. Tayin olanlarla birlikte biraz olsun çark döndü ancak şuan o da yok” dedi.  

KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞTÜ

Kiralık ev fiyatlarının da düştüğünü ifade eden Cura “Yeni ev bundan bir ay önce bulamıyorduk çünkü öğrenciler gelip gelmeme konusunda tedirgindi ve evlerini boşaltmamıştı. Tayin olan memura ev bulmakta zorlanıyorduk. Şimdi ise elimizde ev bolluğu var. Evlerini boşaltmayan öğrenciler de ev sahipleri ile irtibata geçip kira fiyatlarını düşürdüler. 600 lira olan daireyi 300 liraya düşürdük. Birçok ev boşaldı. Öğrenciler eşyalarını ikinci el eşya dükkanlarına sattılar. Şimdi onlarda zorda depoları doldu. İkinci el eşya alanda yok. Bu süreç böyle devam ettiği sürece bu sıkıntılar devam edecek. Sadece emlak piyasası değil tüm sektörler etkileniyor. Kütahya’da emlak sektöründe sıkıntı çok büyük” dedi.

ALAN DA SATAN DA YOK  

Emlak alım satım işlerinin de durduğunu belirten Hasan Cura “Piyasanın rahatlaması için devletimiz ve biriken stokların erimesi adına pandeminin ilk başında faiz konusunda ciddi indirim yaptı. Bu indirimin olduğu aylar içinde emlak alımına ve satımına güzel bir talep vardı. Ev satamaya yetişemedik. Faiz oranları yeniden yükselince bıçak keser gibi ev satışları da durdu. Şuan ne daire talebi var, ne sat diyen nede ev alan var. emlak sektöründe işler bitti” ifadelerini kullandı.