' TEK YÖNLÜ İLÇE YOLLARI TEHLİKE SAÇIYOR '

' TEK YÖNLÜ İLÇE YOLLARI TEHLİKE SAÇIYOR '


CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, tek yönlü ilçe karayollarında meydana gelen asit tankerleri kazalarına dikkat çekmek üzere Merkez İlçe Başkanı Ali Karkaç ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte inceleme gezisi yaptı. Emet - Tavşanlı karayolunda basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı, tek yönlü haldeki ilçe yollarının yıllardır ihmal edildiğini dile getirerek, "bu yollarda sık sık ölümlü ve yaralanmalı asit tankeri kazaları yaşanmakta, vatandaşlarımızın ulaşım ve can güvenliği tehlikeye girmektedir. " dedi. 
CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz'ın Tavşanlı - Emet Karayolu üzerinde yaptığı açıklama şöyle;
İki gün önce, 26 Haziran 2022’de Tavşanlı-Emet yolunda Köprücek köyü civarında asit tankeri devrilmiştir. Bir ay önce, 22 Mayıs 2022 tarihinde de Tavşanlı Emet Çevre yolu Tepecik kavşağında otomobil asit tankeri ile çarpışmış ve özel araçtaki bir kişi yaşamını yitirmiş, dört kişi yaralanmıştır. Bir kaç ay önce Domaniç yolunda asit tankerinden çevreye saçılan asit içeriği ve yanan tanker karayolunda çok ciddi tehlike ve çevre sorunu yaratmıştır.
Yıllardır ihmal edilen çift yönlü trafiğin olduğu, çok virajlı dar Domaniç, Tavşanlı, Emet yollarında sık sık ölümlü ve yaralanmalı asit tankeri kazası yaşanmakta, vatandaşlarımızın ulaşım ve can güvenliği tehlikeye girmektedir. İlçe yolları bu yoğun ve tehlikeli sevkiyat için çok yetersizdir.
Ayrıca yaptığımız inceleme gezisinde çift yönlü yolda tehlikeli madde taşıyan araçların hız sınırı 50 km/saat olmasına rağmen, tankerlerin 90-100km hızla gittiğine tanık olduk. On - on beş dakikada bir geçen asit yüklü tankerler güvenliği hiçe sayarak sevkiyata devam etmektedirler.
Emet AKP il Genel Meclisi Üyesi İsmail Elmacı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AKP’nin Kütahya’da yolları nasıl ihmal ettiğini belirtmekte ve sadece torpille akraba ve yakınlarını işe sokmakla uğraştığına isyan etmektedir. Bu aslında AKP’nin beceriksizliğinin ve nasıl adam kayırdığının, torpil yaptığının da canlı itirafıdır.
Yol yaptık, köprü yaptık diyerek siyaset yapan, halkımızı yanıltan AKP siyasetçileri çözüm üretememektedir. Yıllardır ihmal edilen yollarda asit tankerleri ile insanlarımızın ölümüne, yaralanmasına ve çevre felaketlerine neden olmaktadırlar.
Tehlikeli madde ve asit sevkiyatında kullanılan yollar, bu kadar ağır yükü kaldıracak durumda değildir. Yıllardır dokunulmayan, 1970'li yıllardan kalma yoğun virajlı, çok tehlikeli çift yönlü yollardır. AKP yıllardır halkın hayatını hiçe sayarak bu yetersiz yollarda asit sevkiyatına devam etmektedir.
Kütahya’nın ilçe yollarında çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. İlçe yollarını bile yıllardır düzeltemeyen bu iktidar çözüm de üretemez.
Ölümlü ya da yaralamalı çok ciddi kazalara, çevre felaketlerine sebebiyet veren Asit tankerlerine karşı bir an önce önlem alınmalıdır. Kütahya ilçelerinin yolları bir an önce yapılmalı, tankerle hiç bir güvenlik önlemi alınmadan yapılan asit ve tehlikeli madde taşıma işlemine son verilmelidir.