Emet-Hisarcık Karma Sanayinde Hedef 5 Yıl İçinde 2000 Kişiye İstihdam

Emet-Hisarcık Karma Sanayinde Hedef 5 Yıl İçinde 2000 Kişiye İstihdam


Emet Hisarcık orta ölçekli karma sanayi sitesi yap kooperatifi genel kurulu yapıldı.
Kongrede üyelerce Abdülaziz Çıbuk başkanlığa, Ali Er başkan yardımcılığına seçilirken, kooperatifin hedefinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2000 istihdam yaratacak sanayi kooperatif hedefine ulaşmak olduğu belirtildi.
Emet Çelik kardeşler çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen genel kurula Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Hisarcık kaymakamı Didem Dinç Özay Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık belediye başkanı Fatih Çalışkan, her iki ilçenin oda başkanları, bazı stk başkanları yine her iki ilçenin bazı siyasi parti ilçe başkanları katıldı.
BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN’ Bölgemizin Gelişimi İçin tarihi adımlar atıyoruz’
Kongre de konuşan Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan bugüne kadar 2 ilçenin ortak hareket etmek adına bir çok çabası olduğunu ve bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını belirterek şunları söyledi;
“Ancak harekete geçmek bugünlere nasipmiş. Bu yola öncelikle iki ilçe ortasına Bor Organize sanayi hedefi ile çıktık. Ancak organize sanayi kurma kriterleri ve kanuni prosedürler karşısında bu konunun negatif ilerlediğini gördük. Orta ölçekli sanayi kurma hedefine yönelince hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Orta ölçekli sanayi kurulumu hem bölgemiz şirketleri hemde ilçe dışından gelecek yatırımcılarımız için daha cazip ve gerçekleştirilebilir hal aldı. Hisarcık belediye başkanımız ile birlikte öncelikle sanayi alanı tahsisi konusunu, tespit edilen alanda kamulaştırma çalışmaları yaptık. Kamulaştırma çalışmalarında DSİ mühendislerimizden sayın Metin Erkul başta olmak üzere kadirşinas arazi sahiplerimizle bizleri bir araya getirerek kamulaştırmaya destek verdiler. Sanayi bölgemize yatırım yapmak isteyenler ile İzmir'de ,İstanbul'da görüşmeler yaptık. Abdülaziz Çıbuk başkanımız ve Ali Er başkanımız aktif görevler alarak sanayileşme adına önemli işlere imza atıp, yol açıyorlar. İlçelerimizde vakıflarımız aracılığı işle çok sayıda vatandaşalrımız yardım almaktadır. Bunları önlemek, ekonomik dinamikler yaratmak ve ekonomik ve sanayi anlamında gelişerek bölgemizi büyütmek hedefleri için mücadele ediyoruz. Bölgemizin kaderini birlikte değiştirerek, yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmek ve yöre halklarımız için istihdam yaratmak adına daima yanlarında olacak destek vereceğiz “dedi.
Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise görseli olabilir
BAŞKAN ÇALIŞKAN; ’Bir Taşeron İşçi Alımı İçin Kavga değil, Tüm İşsiz Gençlerimize İş imkanları oluşturmak için sahadayız’
Kongrede konuşan Hisarcık Belediye başkanı Fatih Çalışkan, kurulan kooperatif ile siyasi kaygılardan uzak, bölgesel kalkınma adına bir araya gelindiğini beyanla şunları söyledi;
“ Bugün burada her iki ilçemizin kaymakamları, belediye başkanları, stk başkanları, iktidarı muhalefeti parti başkanları bir araya geliyorsak hedefimiz, bölgemizin kalkınması adına güç birliği yapmak içindir. Emet ve Hisarcık bor madenleri vasıtasıyla ortak kadere sahip ilçelerdir. Etle tırnak gibi ayrılamaz. O sebeble geçmişte yaşanmış kavgalardan bir şey kazanmadığımız ortadadır. Ama bir araya gelince neler yapabileceğimizi bu kooperatifimiz gösterecektir. Siyaset seçim zamanı gelir yapılır geçer. Ondan sonra bölge halklarımız için bir araya gelerek, bölgemizin kalkınması, bölge halklarımızın huzur ve ekonomik refahına katkı sağlamak görevimizdir.
Bir 5 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan görseli olabilir
KAYMAKAM ÖZAY’ 2 İlçenin Ortak En Büyük Problemi İşsizliktir’
Hisarcık kaymakamı Didem Dinç Özay,,Hisarcık ilçesinde yeni göreve başladığını ve görev süresinde tespit etitklerinin sorunun 2 ilçenin en büyük probleminin işsizlik ve buna bağlı göç olduğunu belirterek şunları söyledi;
“ Kooperatif genel kurulu her şeyden önce iki ilçemiz için hayırlı olsun. Kısa bir süre önce başladığımız görevde gördük ki iki ilçenin ortak en büyük problemi istihdam alanında kendini göstermektedir. Kurulan kooperatifin sanayi alanında öncülük etmesi bölge halkının istihdamına ve yörelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Öncülük eden, destek veren herkese bölgemiz adına teşekkür ediyoruz. Bizlerde imkanlarımız ölçüsünde destek vermeye her zaman hazırız “dedi.
Bir 3 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir
KAYMAKAM ÇİÇEK;’ Kurulması Kadar, Devamı Önemlidir, Ve Bunun İçin Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız’
Kooperatifler başta olmak üzere dernek vb. oluşumlarda kuruluş kadar devamlılığının çok daha önemli olduğunu vurgulayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek şunları söyledi;
“ Emet ve Hisarcık ilçelerimizin belediyelerin önderliğinde gerçekleştirdikleri sanayi atılımı önemsiyor destekliyoruz. İktisada inanan bir insan olarak bölgelerin gelişiminde üretimin, katma değer yaratmanın bunu istihdama dönüştürmenin önemi bilinen bir gerçektir.Bizlerde iki ilçemizin birlikteliğinde sanayileşme ve bölgesel kalkınma adına kanunlar dahilinde kaymakamlık olarak her zaman destek vermeye hazırız.4 senedir bu ilçede kaymakamlık yapıyorum. Vakıflar vasıtasıyla bölge halklarımıza yapılan yardımlar ilçelerimizin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Bunu değiştirmek ve bölgemizi hakları ile birlikte kalkındırmak adına yapılan çalışmaları önemsediğimizi belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyoruz “dedi.
Genel kurulda şuan sanayi alanında zemin etüt çalışmaları, imar ve alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten kooperatif başkan yardımcısı Ali Er, firmalarla görüşmelerinde devam ettiğini söylediler;” Allah nasip ederse 2022 yılı 11. aylarında firmamızın biri 200 işçiyle, biri 150 işçiyle üretime başlayacak. Sanayi alanını genişletme, alt yapı sorunlarını çözülmesi yanında teknik işlemlerde hızlı bir şekilde ilerliyor. Hedefimiz bizlere başvuran firmalar arasında gerekli değerlendirmeleri yaparak ilk etapta 850-100 kişilik istihdam sağlamaktır. “dedi.
Bir 13 kişi, oturan insanlar ve ayakta duran insanlar görseli olabilir
İki belediyenin destekleri olmasa kooperatif çalışmalarını bu alana getirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kooperatif başkanı Abdülaziz Çıbuk hedeflerinin 5 yılda 2000 kişinin çalıştığı sanayi alanına ulaşmak olduğunu belirtti. Başkan Çıbuk;” İki ortak birbirlerine hainlik etmezse üçüncüsü Allah’tır. Bu yola çıkarken belediyelerimizin güçleri yanımızda olmazsa ilerlememiz mümkün değildi. Bize müracaat eden firmaların bazıları ile ön anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu konuda İzmir, İstanbul ziyaretleri yaptık.Bursadanda talepler var. Bu talepleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek sanayi alanımızda üretiminde devamlı sağlayabilecek ve daha fazla işçi çalıştırabilecek firmalar öncelik vereceğiz “dedi.
Genel kurula katılan iki ilçe parti başkanları ve oda başkanlarıda söz alarak kongrenin hayırlı olmasını ve sanayinin ve bölgelerin gelişimi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.
Bir 16 kişi ve oturan insanlar görseli olabilir