Emet Belediyesi Keçi Peynirini Markalaştırıyor

Emet Belediyesi Keçi Peynirini Markalaştırıyor


Emet Belediyesi ilçenin meşhur keçi peynirinin üretimini artırarak markalaştırma adına çalışmalarını sürdürürken bakanlıktan projeye yüzde 78 hibe desteği geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteğe hak kazanan Emet belediyesi projesi ile meşhur Emet keçi peynirinin markalaştırılması hedefleniyor.

Emet belediyesinin “Keçi belediyeden, süt köylüden,peynir kooperatiften projesi ile yöremizde sermayesi kısıtlı keçi besicilerinin hayvan sayısını artırarak keçi sütü üretimini artırma ve peynire dönüştürülerek satışı planlanıyor.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bölgenin coğrafi yapısının ufak hayvancılığa uygun olması ve yöresel zenginliğimiz keçi peynirinin daha fazla üretilerek markalaşmasını içeren projeyi şöyle özetledi;

✓ 1 Milyon 350 bin TL’lik projenin yüzde 77.78’i Hibe olarak alındı

✓ Proje Kapsamında 25 Kişinin sürülerinin en az 100’e çıkartılmasına destek verilmesi planlanıyor

✓ Emet belediyesince yaklaşık 1000 adet keçi dağıtılacak

✓ Sürdürülebilir çiftçilik prensibiyle sürü büyüklüğünü 100’e ulaştırmak için 2. yıldan itibaren verilen keçinin yüzde 20 sini (40 Keçi verilirse yılda 8 yavru keçi belediyeye verilecek.Belediye keçi dağıtımına devam edecek)

✓ Keçi verilen aileler keçi sütlerini para ile belediyeye satacak.

✓ Toplanan sütler Yarış köyü kooperatifi mandırasında keçi peynirine dönüştürülecek.

✓ Üretilen peynirler Cevizdere şirketi vasıtası ile ülke genelinde pazarlama ve satışı gerçekleştirilecek.

Onaylanan proje sonrası Ekim ayında Zeka ile sözleşmenin imzalanacağını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Doğan normalde 18 ay süresi olan projeyi imza sonrası hemen başlatmay