Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin Basında Yankıları Kitap Oldu

Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin Basında Yankıları Kitap Oldu


Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 25. yıl etkinlikleri arasında yer alan Dumlupınar’dan Dumlupınar’a Projesi kapsamında hazırlanan ve Dumlupınar Meydan Muharebesi döneminde çıkarılan gazetelere yer verilen “Basında Dumlupınar Başkumandan Muharebesi 1922“ prestij kitabı yayımlandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yürüttüğü Dumlupınar'dan Dumlupınar'a Projesi kapsamında hazırlanan Basında Dumlupınar Başkumandan Muharebesi 1922 kitabı yayımlandı.

2018 yılında dönemin Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'in destekleriyle başlatılan; yönetim kurulu başkanlığını Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman'ın yaptığı Kütahya Kültür ve Tanıtım Vakfı tarafından basımı gerçekleştirilen "Basında Dumlupınar Başkumandan Meydan Muharebesi 1922" okuyucuyla buluştu.

Yaklaşık 1 yıl süren çalışma sonucunda hazırlanan eserde; Türk ordularının işgalci Yunan ordularına karşı başlattığı Büyük Taarruz haberleri 27 Ağustos 1922 tarihinden itibaren kronolojik sırayla yer alıyor.

Anadolu'da Yenigün, Yeni Şar, Tevhid-i Efkar, Vakit, Hakimiyet-i Milliye, Babalık, İleri, Peyam-ı Sabah, Akşam, Karagöz, Güleryüz, The Times, Le Petit Parisien, Le Temps gazeteleri taranarak hazırlanan kitapta Dumlupınar Başkumandan Meydan Muharebesi'nin başlangıcından İzmir'de düşmanın denize dökülüşü; Mudanya Mütarekesi'nin imzalanışı ve Türk ordusunun İstanbul'a girişine kadar geçen süre.; Türk ve yabancı basında yer alan haberler gazetenin özgün biçimleriyle birlikte sayfalarda yer alıyor.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat Kütahya - Zafertepe'den idare ettiği 30 Ağustos 1922 Dumlupınar Meydan Muharebesi haberlerinin yer aldığı eserin olayların yaşandığı andaki İstanbul ve Anadolu'daki duygu, düşünce ve psikolojiyi bire bir yansıtması açısından, bugüne dek yapılmış kitap çalışmalarına göre farklılık arz ediyor. 

KOLAY: KİTAP, BİR YIL SÜREN YOĞUN BİR ÇALIŞMANIN SONUCU

Konuyla ilgili açıklama yapan Proje Koordinatörü DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Arif Kolay, eserin bir ekip tarafından bir yıl süren yoğun bir çalışma sonucunda ortaya çıkarıldığını söyledi.

Kolay, çalışmalarının kitaba dönüştürülmesinin sevincini yaşadıklarını ifade ederek "Gelecek dönemlerde çalışma grubumuzla birlikte eseri gözden geçirerek genişletmeyi planlıyoruz. Umarım Basında Dumlupınar Başkumandan Muharebesi 1922 kitabı okuyuculara faydalı bir kaynak olur" dedi.

PROJE GRUBUNDAN REKTÖRE ZİYARET

Dumlupınar'dan Dumlupınar'a Projesi kapsamında çıkarılan Basında Dumlupınar Başkumandan Muharebesi 1922'nin yayın grubu, hazırladıkları eserle birlikte DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal'a bir ziyarette bulundular.

Görüşmede proje koordinatörü Doç. Dr. Arif Kolay'a proje ekibinde yer alan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şakir Turan, İslami İlimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Türkan, Kürşat Nusret Erden, Bahadır Kurt, Emine Gedik ve Ali Günhan da eşlik etti.

Kendisine sunulan prestij kitabını inceleyen Rektör Uysal, 'çok titiz bir çalışma' olarak nitelediği kitabın içinde yer alan bilgilerin çok kıymetli olduğunu ve bu alanda çalışma yapmak isteyenlerden de öte, Türk halkının her bir ferdi için eşsiz bir kaynak olduğunu ifade etti.