Bugün Gazetecilerin

Bugün Gazetecilerin


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kütahya’da gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Güne Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından açılan ‘Manşetlerle Kütahya’ ve fotoğraf sergisi damgasını vururken, bu sefer fotoğraf makinelerinin başına protokol geçti

Kütahya’da faaliyet gösteren gazeteciler, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen etkinliklerde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. İlk olarak Vali Dr. Ömer Toraman tarafından verilen kahvaltıda buluşan gazeteciler daha sonra Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından Sera Kütahya AVM’deki ‘Manşetlerle Kütahya’ adlı sergide buluştu. Serginin açılışına Vali Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Vural Kavuncu, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, MHP Kütahya İl Başkanı Ferhan Yıldırım, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Kütahya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamiyet Özkalay, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ve yönetim kurulu, bazı daire müdürleri ile gazeteciler katıldı. 
BİRLİKTELİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ
Serginin açılış konuşmasını yapan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, hem 10 Ocak Gazeteciler Gününü hem de Kütahya Gazetecileri Cemiyetinin 40. yılını birlikte kutladıklarını dile getirdi. Kütahya Gazeteciler Cemiyeti çatısı altında sağlanan birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birini yaşadıklarını işaret eden Başkan Sağlam, “Toplumu en doğru şekilde bilgilendirmek için gecesini gündüzüne katan meslektaşlarımın yönetim kurulum adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuya iletilmesi, ilimizin ve ülkemizin tanıtılması gibi birçok konuda önemli görevler üstlenen yerel basının aynı özveriyle görevini yerine getirmeye devam edeceklerine inanıyorum” dedi. 
‘VATANDAŞIN VİCDANININ SESİ OLUYORSUNUZ’
Başkan Sağlam’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ta, “Gerçekten çalışan, vatandaşın vicdanının sesi olan tüm değerli gazetecilerimiz ile sahte ve platformdan toplum adına görev yaptığını düşünen ama gerçekle ilgisi olmayan haberlerle toplumu karıştıranları ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Buradaki arkadaşlarımız gerçekten emeğiyle, haber peşinde koşan, toplumun sesini idarecilere, idarenin düşündüğünü topluma yansıtmaya gayret eden aracı görevindeki çok değerli hizmet yapan kıymetli insanlar. Emek veren, alın teriyle yuvasına helal ekmek, helal para götürmek için gece gündüz demeden toplumun sesi olmaya özen gösteren siz değerli çalışanları bir kez daha kutluyorum” diye konuştu. 
‘BU BİRLİKTELİK DAHA GÜZEL İŞLERE YOL AÇACAK’
AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise, gazeteciliğin önemine dikkat çekerek, “Gazetecilik, ilkeler üzerine inşa edilmesi gereken, ilkeler üzerinde hareket edilmesi gereken bir meslek. Yıllarca siyasetin içerisinden bir insan olarak, bir aktör olarak Kütahya’daki gazetecilerimizin bu ilkeler ışığında ve büyük bir çabayla bunu bir emek karşılığında yaptığına bizzat şahit olmuş bir insan olarak söylüyorum. Gazetecilerimizin bu önemli gününü tebrik ediyorum. Bugün gazetecilerimizin kendi arasındaki dayanışma ve birlikteliğinin de güçlendiği ve bu birlikteliğin daha güzel işlere yol açacağı bir zaman dilimi de olmalı. Tüm çalışan gazetecilerimizin gününü kutluyorum” dedi. “Yaptığımız haberlerde gündeme aldığını konularda şehrin moralini yüksek tutacak seviyede ve şartlarda haber yapmamız elzemdir” diyen AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Kütahya’nın belki otuz yıldan beri sürekli ivme kazanarak, geliştiğini gözlemlediğimiz bir ortamda moral bozucu ifadeleri hem Kütahya hak etmiyor hem Kütahyalı hak etmiyor” dedi. AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler de, “Gazetecililerimiz önemli bir görev icra ediyorlar. Haber niteliği olan her olayda anında orda olup haberi doğru yayınlamak adına bazen mermilerin altında, bazen soğuk kış şartlarında bu haberin peşinde koşuyorlar. Tüm gazetecilerimizin çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum” diye konuştu. 
‘KÜTAHYA’DA SEVİNDİRİCİ BİR BİRLİKTELİK VAR’
Son olarak kürsüye gelen Vali Dr. Ömer Toraman, “Kütahya’daki yerel gazeteciler arasında bizi sevindirici, mutlu edici bir birlik beraberlik var. Bundan çok memnunuz. Gazetecilik mesleği çok severek yapılacak bir meslek. Salt geçim kaygısıyla yapılacak bir meslek olarak değerlendirmiyorum. Yerel gazeteciliğin zorlukları var. Bir gazete çıkarmak, bir gazeteyi idare etmek on yıllar boyunca çıkmasını sağlamak çok zor bir iş aslında. Kütahya’da da pek çok gazete bu zoru başarmış durumda. 50-60 yıllık gazetelerimiz var. Bununla da iftihar ediyoruz. Yerel gazeteler aslında şehrin hafızasıdır. Çünkü günlük koşuşturma içerisinde yaşadıklarımız bir müddet sonra zihinlerden siliniyor. Ama gazetelere konu olmuş mevzular unutulmayacak şekilde arşivleniyor. Kütahya’da yerel basının tarihiyle ilgili bir araştırma yapılmasını istemiştim. Mustafa Yeşil Kütüphanesinde yapılan çalışmalarda Kütahya’da ilk gazetenin 1909 yılında Felent adıyla çıktığını gördük. 100 yılı aşkın bir tarihi var. Fakat maalesef bu gazetenin nüshalarını bulamadık. Çok şükür ki 1923’ten sonra çıkan gazeteleri bulabildik. Arşivin önemi bir kez daha burada ortaya çıkıyor. Bugün basılan gazeteler 100 yıl sonrasına tarihe kaynaklık edecekler. Kıymetli başkanımız bugünün gazete manşetlerini bir sergi yapmak istiyoruz ve fotoğrafları sergi yapmak istediklerini belirtti. Ben de çok mutlu oldum. Gazetecilerimizin gününü ve Cemiyetimizin 40. Yılını tamamlaması sebebiyle hepsine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
40. YIL PASTASI KESİLDİ
Konuşmaların ardından protokol tarafından Kütahya Gazeteciler Cemiyeti üyelerine 40. yıl anısına teşekkür plaketi takdim edildi. Daha sonra Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin 40. yaşı kesilen pasta ile kutlandı. 
PROTOKOL FOTOĞRAF MAKİNELERİNİ ELİNE ALDI
Son olarak ‘Manşetlerle Kütahya’ ve fotoğraf sergisinin açılışına geçildi. Vali Dr. Ömer Toraman önderliğindeki protokol üyeleri kurdeleyi gazetecilerin kesmesini istedi. Kurdeleyi gazeteciler keserken, protokol üyeleri fotoğraf makinelerini alarak anı ölümsüzleştirdi. Daha sonra sergi gezildi. Sergi hem protokol üyelerinden hem de vatandaşlar tarafından büyük bir alkış aldı.