Ak Parti İl Başkanlığı'ndan Termik Santrali açıklaması

Ak Parti İl Başkanlığı'ndan Termik Santrali açıklaması


AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ile Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, Kütahya ile ilgili meseleleri,  iletilen talepleri ve gündemdeki siyasi konuları ele almak üzere istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada;

"AK Parti Milletvekilleri olarak İl Başkanımız ile birlikte İlimizle ilgili meseleleri, kıymetli hemşehrilerimiz tarafından iletilen talepleri ve gündemde ki siyasi konuları ele aldığımız istişare ve değerlendirme toplantımızı gerçekleştirdik.

Gerekli yükümlülüklerini henüz yerine getirmediği için faaliyetleri durdurulan Termik Santralleriyle ilgili takip ve çalışmalarımız devam etmektedir. Burada çalışan işçilerimizin ve ailelerinin mağdur olmaması bizim temel önceliğimizdir. Termik santrallerin çevreye verdiği zararın ortadan kaldırılması için firmanın yerine getirmesi gereken yükümlülükler, hem firma yetkililerince hem de tarafımızca takip edilmektedir. Konuyla ilgili olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla ve firma yetkilileriyle sürekli irtibat halindeyiz.

Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, hiçbir işçinin iş akdinin,Termik santrallerin faaliyetinin durduğu süre içerisinde  feshedilmeyeceği konusunda mutabık kalınmıştır. Firmanın faaliyetlerinin durması nedeniyle, firma çalışanları, santraller yeniden faaliyete geçene kadar “ücretli” izne çıkarılmıştır.

İşçilerin “ücretsiz” izne çıkarıldığı yönündeki haberler ve muhalefetin ortaya koyduğu tezvirat konuyu olumsuz bir mecraya taşımaktadır. Kimse kendi çıkarları doğrultusunda kargaşa oluşturmak, bilgi kirliliği yayarak bundan faydalanmak hevesine düşmesin. Sonuçlarını düşünmeden söyledikleri sözlerle vatandaşlarımız ve işçilerimizi üzüntüye sevk edenlere itibar edilmemesini istirham ediyoruz. Muhalefet eğer gerçekten iyi niyetli ise, kendilerini çözüm odaklı yaptığımız çalışmalara katkı sağlamaya davet ediyoruz.

Bu süreç içerisinde, bir mağduriyetle karşılaşan tüm işçilerimiz gerek bizlerle, gerekse İl Başkanımızla irtibata geçerek konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunabilir. Kütahyalı hemşehrilerimiz ve çalışanlarımız müsterih olsunlar. Bu sorunu hayırlı bir şekilde neticelendirmek ve nihayete erdirmek için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz."  dediler.