AİLE HEKİMLERİ SAĞLIKTA CAYDIRICI ŞİDDET YASASI İSTİYOR

AİLE HEKİMLERİ SAĞLIKTA CAYDIRICI ŞİDDET YASASI İSTİYOR


KÜTAHYA AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ BAŞKANI ÇERKEŞ; SAĞLIKTA CAYDIRICI ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları kınamak adına Ankara’da miting düzenledi. Kütahya Aile Hekimleri Derneğinin de katıldığı mitinde Aile Hekimleri “Beyaz önlüğümüz askıda, iş bırakıyoruz. Artık dik durma, haksızlığa boyun eğmeme vaktidir” diye haykırdı. Sağlıkta şiddetin son bulması için caydırıcı bir yasanın gerekli olduğunu ifade eden Kütahya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Cem Çerkeş ; “Her saat başı bir sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Daha kaç sağlık çalışanı ölecek. Darp edilecek. Bıçak kemiğe dayandı ve deldi geçti artık.” Dedi.


AİLE HEKİMLERİ ŞİDDETE İSYAN ETTİ
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), hekimlere yönelik şiddetin önlenmesi ve hak kayıplarının giderilmesi için Ankara’da bir araya geldi. Ankara Anıt Park’ta toplanan Aile Hekimleri, “Sağlıkta şiddete son” sloganları attı. 81 ilden sağlık çalışanlarının katıldığı mitinge bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Sağlık çalışanları ve aile hekimleri, sağlıkta şiddetin sona ermesi için tedbirler alınması gerektiğine yönelik taleplerine dikkati çekmek amacıyla başlattıkları kampanyaya destek veren vatandaşların imzaladığı kâğıtlarla zincir oluşturdu. Mitinge katılanlar, ellerinde "Şifa verene şiddet olmaz", "Doktorlar derdine derman arıyor" yazılı dövizler taşıdı.
İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ!
Ankara’da düzenlenen mitingde konuşan AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen, mesleki itibarsızlaştırma, şiddetin normalleşmesi, cezaların caydırıcılıktan uzak olması ve sağlık çalışanlarının hak kayıplarının her geçen gün derinleşmesinin göz ardı edildiğini söyledi. Sezen ; “ Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz. Şiddet uygulayanların rehabilitasyonunu, ve tedavisini istiyoruz. İyi hal indirimlerini, para cezalarını değil somut adımları bekliyoruz. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını değil hükmün adil olmasını istiyoruz. Alınacak kararların arkasında durulmasını ve uygulanmasını istiyoruz. İzin hakkı olmayan sağlık çalışanları aile hekimliği hizmet sözleşmesi ile neredeyse cezalandırılıyor. Artık bizi görmezden gelmeyin. Bize hak ettiğimiz değeri verin, şiddeti önlemek için gerçekten samimi adımlar atın, hak kayıplarımızı önlemek için çaba harcayın, iş yükümüzü azaltacak, insani çalışma koşullarını sağlayacak öneriler getirin. Biz de sizlerle birlikte masaya otururuz, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak bu taleplerimize beraber çözümler üretiriz. Beyaz önlüğümüz artık askıda. İş bırakıyoruz. Artık dik durma, haksızlığa boyun eğmeme vakti. Gün sağlıklı ülke geleceği ve meslek onuru mücadelesinin günüdür.” Dedi.