3 İlçe Belediye Başkanı Koronavirüs tedbirlerini görüştü

3 İlçe Belediye Başkanı Koronavirüs tedbirlerini görüştü


Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler; Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ile bir araya gelerek yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ilçe hıfzıssıhha kurullarınca alınan tedbirleri görüştü.
Özellikle tüm ülkede geçerli olan ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının aldığı karar doğrultusunda ilçelere dışarıdan pazarcı esnafının alınmamasına yönelik husus masaya yatırıldı.
Belediye Başkanı Mustafa Güler, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin bağlayıcı olduğunu söyleyerek, toplum sağlığını ilgilendiren bu tedbirlere kesinlikle uyulması gerektiğinin altını çizdi.

- BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
- “HIFZISSIHHA KURULU KARARLARINI TAVİZSİZ UYGULUYORUZ.”
Tavşanlı’da kurulan Salı, Cuma ve Cumartesi pazarlarına ilçe dışından hiçbir pazarcı esnafının alınmadığını ve bu tedbir süresince alınmayacağını vurgulayan Başkan Güler, “Virüs tehdidine karşı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı bu kararı tavizsiz uyguluyoruz. Bugün Hisarcık ve Emet belediye başkanlarımızla bir araya geldik. Hisarcık Belediye Başkanımız Fatih Çalışkan ve Emet Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan ile bir kardeşlik hukukumuz var. Belediyeler arası işbirliği ve istişare mekanizmasını daima çalıştırıyoruz. Son olarak pazarcı esnaflarımızın durumu ile ilgili bir istişare toplantısı gerçekleştirdik” dedi.
Tavşanlı’da kurulan pazarlarda daha önce Emet ve Hisarcık ilçesinden pazarcı esnafının da sergi açtığını dile getiren Başkan Güler, “Bu esnaflarımıza İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararını tebliğ ettik. Bu arkadaşlar da (Biz Tavşanlı nüfusuna ve odasına kayıtlıyız dolayısıyla bize yasak olmamalı) dediler. Bu konuda gerekli yerlere de şikayetlerde bulundular. Ancak bir gerçek var. Adresleri Tavşanlı’da görünse de fiilen durmadıkları gözlemlendi. Emet ve Hisarcık belediye başkanlarımız da onların kendi ilçelerinde tezgah açtıklarını ve kendi esnafı olduklarını belirttiler. Bu haliyle biz bu arkadaşlara dedik ki: (Ya Tavşanlı’da açın ya da diğer ilçelerde.) Ama bu arkadaşlar biz tüm pazarlara gelip gidelim mantığında olunca biz de radikal karar almıştık” diye konuştu.

- “İLÇELERE DIŞARIDAN PAZARCI ESNAFI ALINMAMASINA İLİŞKİN TEDBİR KARARLARIMIZ VAR. ANCAK KORONAVİRÜS TEHDİDİ ORTADAN KALKINCA ESKİ UYGULAMAYA GERİ DÖNÜLECEK.”
Güler, “Bugün Hisarcık ve Emet belediye başkanlarımız ile yaptığımız istişarelerde ilçelere kesinlikle dışarıdan esnaf alınmaması konusunu teyit ettik. Belediye başkanlarımızın talebi doğrultusunda virüs tehdidine karşı alınan bu tedbirler ortadan kalkınca da eski uygulamaya tekrar dönülmesi hususunda fikir birliğine vardık” ifadelerini kullandı.
Pazarcı esnaflarının bu dönem önemli bir görev yerine getirdiğini kaydeden Başkan Güler, “Pazarcı esnaflarımız sokağa çıkmanın sıkıntılı olduğu bu dönemde her türlü riske rağmen işlerine devam ediyor. Vatandaşlarımıza hizmet etme noktasında hareket eden esnaf kardeşlerimize bereketli alışverişler diliyorum. Bizim kendilerinden talebimiz koronavirüse karşı alınan tedbirlere kararlılıkla uymalarıdır” şeklinde konuştu.

- HİSARCIK BELEDİYE BAŞKANI FATİH ÇALIŞKAN
- KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN TEDBİRLER NOKTASINDA PAZARCI ESNAFIMIZI İLGİLENDİREN KONULARDA SAĞLIKLI BİR İSTİŞARE YAPTIK.
Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ise Belediye Başkanı Mustafa Güler’e ev sahipliği dolayısıyla teşekkür ederek, “Bugün Tavşanlı Belediye Başkanımız Mustafa Güler’i ziyaret ettik. Biz kardeş belediyeler olarak bu ziyaretleri sürekli yapıyoruz. Bugün de koronavirüse karşı özellikle pazarcı esnafımızı ilgilendiren konulara ilişkin buradayız. Pazarcı esnafımızın bir sıkıntısı vardı. Bunu da Belediye Başkanımız Mustafa Güler ile yaptığımız istişare neticesinde sağlıklı bir karara bağladık. Bu hastalık tehdidi geçtiği takdirde pazarcı esnaflarımız tekrar eski düzene alınacak ve hiçbir esnafımız mağdur olmayacak” ifadelerini kullandı.

- EMET BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN:
- BUGÜN TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANIMIZ MUSTAFA GÜLER’E ORTAK AKIL VE İSTİŞARENİN ÖN PLANA ÇIKTIĞI BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİK.
Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan da bir konuşma yaparak şunları söyledi:
“Bugün ortak akıl ile istişarenin ön plana çıktığı bir ziyaret gerçekleştirdik. Pazarcı esnaflarımıza yönelik hıfzıssıhha kurullarının aldığı kararları görüştük. Bu kararlara aynen uymakla birlikte pandemi bittikten sonra inşallah pazarcı esnaflarımız aynı yerlerinde satışlarına devam edecekler. Belediye Başkanımız Mustafa Güler’e bize gösterdiği ev sahipliği dolayısıyla teşekkür ediyorum.”