Ölçü aletlerinin muayene başvuruları TSE'ye yapılacak

Ölçü aletlerinin muayene başvuruları TSE'ye yapılacak


Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yapılan ölçü veya tartı aletleri muayenesi artık Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılacak.
Kütahya İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Ocak 2020 itibarıyla bazı ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinin TSE tarafından yapılacağı bildirildi.
Ölçü aletlerine ilişkin başvuruların

 https://basvuruportal.tse.org.tr adresli internet sitesinden elektronik olarak yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;
Dolayısıyla, bahse konu yönetmelik ve getirdiği değişikliklerin herhangi bir aksaklığa yol açmadan uygulanmasını teminen belirtilen ölçü aletleri için 2020 yılında başvuru yapacak kullanıcıların özellikle aşağıda belirtilen hususlarda bilgilendirilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir:
- Bahse konu ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene başvurularının TSE’ye elektronik ortamda yapılması.
- Muayene ücretlerinin elektronik ortamda yapılacak başvuru esnasında kredi kartı veya havale yoluyla TSE’ye ödenmesi.
- İl müdürlüklerine bahse konu ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayenesi için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmadığı.
- Tamir ve ayar servislerinin yanlış yönlendirmesi veya yeterli bilgiye sahip olmaması sebebiyle periyodik muayene yerine ilk muayeneye yönelen ölçü aleti sahiplerinin
(özellikle akaryakıt sayaçlarında) periyodik muayene hususunda bilinçlendirilmesi amacıyla ağırlıklı olarak Ocak ve Şubat aylarında gerekli farkındalık çalışmalarının yapılması.
- Mezkur yönetmelik hükümlerine göre 1/1/2020 tarihinden itibaren sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri ile motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların periyodik muayenesi yapılacağından bu cihazlardan 1/1/2019 tarihinden önce piyasaya arz edilmiş olanlar için 2020 yılı Şubat ayı sonuna kadar TSE’ye başvuru yapılması gerekmektedir.