Yerli Otomobil konusunda sürece dahil olduk

Yerli Otomobil konusunda sürece dahil olduk

Yerli otomobilin Kütahya da üretilmesi için çalışmalar hız kazanmış durumda. Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Yerli otomobilin Kütahya da üretilmesine ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundular.
Vali Ahmet Hamdi Nayir konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede: “ İlin dinamiklerini temsilen ben Belediye Başkanımız,  AK Parti İl Başkanımız, İGM Başkanımız ile birlikte bir randevu alarak Anadolu Endüstri Holding’in onursal Başkanı Kamil Yazıcı beyle bir görüşme yaptık. Öncelikle Kütahya adına bu beş baba yiğitin üstlenmiş olduğu görevde kendilerine başarılar diledik. Dedik ki önemli bir sorumluluğu aldınız sırtınıza Kütahya olarak temennimiz duamız sizinle bunu en güzel şekilde başaracağınıza inanıyoruz ve sizi bu konuda tebrik etmeye geldik dedik. Daha sonra ilimizin otomotiv sanayi konusunda gelmiş olduğu nokta 8 ayrı firmamızın 11 ayrı fabrikada otomotiv sanayi ile ilgili yapmış olduğu üretimleri var 5 bin civarında çalışanımız var ilimizde yatırımlara verilen teşvikler var sizinle ilgili bize düşen bir görev var ise hangi konu olursa olsun zevkle heyecanla onlara destek olmaya çalışacağımızı bizimde bu konuda payımızın olmasının Kütahya açısından önemli olduğunu ifade ederek kendilerine dosyalar takdim ederek verdik görmüş olduğumuz henüz yolun başındalar karar verme mekanizmaları yeni harekete geçiyor.
Şirket kuracaklar fizibilite yapacaklar fakat bizim vermiş olduğumuz dosya ile bizi de göreceklerini bizi de değerlendirme kapsamında alacaklarını ifade edip ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Bizler içinde güzel bir çalışma oldu en azından onların heyecanını paylaşmak ve Kütahya adına Kütahyalıların bu konudaki yer alma düşüncesindeki heveslerini arzularını kendilerine birebir ilettik. Burada alınmış net bir söz de yok reddedilmiş bir durumda yok ama ilimizin bu imkanları ile hevesimiz onların hevesini artıracak diye düşünüyorum. Bu projenin başarıyla bitmiş olması lazım ülkemizin bu konuda beklentilerine cevap verecek bir durum olması lazım bu beş babayiğit otomotiv sanayi ile işli dışlı hepsinin değişik tecrübeleri var kimisi bilgi teknolojiler açısından donanımlı kimisi üretim süreçlerinde donanımlı bizim de ümidimiz artarak geri dönmüş olduk. Biz girişimde bulunduk takdir onların sonuç nasıl gerçekleşecek bekleyip göreceğiz belki diğer babayiğit firmalar ile ileride görüşmeler yapacağız.” dedi.
Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise yaptığı değerlendirmede:” Bilindiği üzere Avusturya firması geçtiğimiz günler ilimize yatırım kararı aldı. Yaklaşık 300 milyon euroluk yatırımı ilimizde yapacaklar. Onunda biz çalışmasına başladığımızda bir yıl önce başlamıştık. Dünya üzerinde 17 şehir vardı yatırım yapabilecekleri ama biz kalkınma ajansımızla çalışma yaptık bütün ilin dinamikleri ile çalışma yaptık yatırımı ilimize getirdik. Bir yıl sonra sonuç aldık. Yani bu işler bu tarz büyük işler adım adım biraraya gelerek oluyor. Onun için bugün ziyaret ettik yarın karar çıktı böyle bir şey yok onun için bu bir süreç süreci sakin dirayetli ve mücadele ederek götürmek gerekiyor. Şehrimizin özelliklerini ortaya çıkarmamız gerekiyor. “ dedi.