ULUSAL KOROLAR ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

ULUSAL KOROLAR ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Kütahya Belediyesi ve Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesinin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan ‘Ulusal Korolar’ şenliği 14-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Hezar Dinari Kültür merkezinde düzenlenecek olan Ulusal Korolar şenliğinin açılışı 14 Nisan Cumartesi günü saat 10.30’da yapılacak. Şenliğe, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Denizli, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Manisa, Sivas ve Trabzon illerinden 21, Kütahya merkez ve ilçelerinden 12 olmak üzere toplam 33 koro, bin 25 öğrenci, 90 öğretmen ve idareci katılacak. Yarışma niteliği taşımayan ve her türde koronun yer alacağı Ulusal Korolar şenliği, dört oturum halinde gerçekleştirilecek ve sırası gelen koro sahne alıp eserlerini seslendirecek. Oturum sonunda belge ve plaket takdimi yapılacak.


‘KÜTAHYA’MIZ İÇİN BİRER KÜLTÜR ELÇİSİ OLACAKLAR’


Böylesine önemli etkinliğin beşincisini düzenlemekten büyük mutluluk duyduğu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Şenliğimiz danışma ve değerlendirme kurulunda Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri yer almaktadır. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Kütahya; tarihiyle, sanatıyla, kültürüyle adeta bir açık hava müzesidir. Çininin, sanatın, termalin başkentidir. Sizler bu kısa sürede Kütahya’mızı az da olsa tanımış olacaksınız. Müziğin evrensel dili sayesinde Kütahya’mız için birer kültür elçisi olacak ve yaşadıklarınızı çevrenize aktaracaksınız” diyerek tüm öğrenci ve öğretmenleri bu güzel buluşmaya davet etti.