Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Kütahya’da

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Kütahya’da

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bazı açılış ve Akpartinin açık hava mitingine katılmak üzere Kütahya’ya geldi. Altıntaş’ta başlayan program Kütahya’da yapılan açık hava mitingi sonrası Tavşanlı ilçesindeki menba suyu açılışı ile sona erdi.


Altıntaş ilçesindeki seçim bürosu açılısı gerçekleştirip halka hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli daha sonra il merkezine geçerek zafer Meydanında  açık hava mitingine katıldı. Bakan Pakdemirli; “Tarımın sıkıntılarını biliyoruz. Bu ekonomi terörü maliyetleri artırdı. Gübreyide biliyoruz, ilacıda biliyoruz, yemide biliyoruz. İster istemez fiyatlar arttı. Ama şunuda unutmayın buğdayda bu sene pahalıya alacağız, arpayıda pahalıya alacağız. Bundan sonra buğday ve arpadaki desteklerini 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarttık. Ya sayın bakanım 5 kuruş 10 kuruş ne fark edecek diyorsun ama inanın 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarmanın bedeli devlete tam 750 milyon lira. Cebimizde olan parayı son kuruşuna kadar üreticimiz. köylümüz, çiftçimiz için harcamaya hazırız. Çünkü benim köylüm, çiftçim, üreticim bizim başımızın tacı sizle ilgili hangi konuda Cumhurbaşkanımıza üreticimizle ilgili hangi konuda gitsek ‘köylümüz başımızın tacı, ne gerekiyorsa yapın’ talimatını veriyor. Biz de oradan bulup buradan bulup sizleri bir nebze de olsa rahatlatmaya çalışıyoruz. Ocakta ödediğimiz destekler 2 katrilyon, şubatta ödediğimiz destekler ise 3 katrilyon lirayı geçiyor. Mart ayında da 3,7 katrilyon lira destek ödeyeceğiz. Bunları inanın, çiftçimiz, üreticimiz, köylümüz adına bütçe imkanlarını zorlayarak yapıyoruz. Ama üreticimiz bunu hak ediyor. İnşallah 2019 çiftçimiz, üreticimiz için çok daha bereketli, çok daha iyi bir yıl olacak. Geçenlerde enerji bakanımız müjdesini verdi, bundan sonra çiftçimiz elektriğini yüzde 12 daha ucuza kullanacak.31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerini borcu olup da borcunu ödeyememiş, temerrütte düşmüş kardeşlerimiz de yüzde 10 ile bu borçlarını yeniden yapılandırabilecekler.” ifadelerini kullandı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bakir Pakdemirli konuşmasının ardından sevgi yolunda bakanlığa bağlı kuruluşlar tarafından açılan standları ziyaret etti. Bakan Pakdemirli Tavşanlı'da kaynağından memba suyu  açılış törenine katılıp halka hitabından sonra ilimizden ayrıldı.