TARIM ARAZİLERİ SUYA KAVUŞUYOR

TARIM ARAZİLERİ SUYA KAVUŞUYOR

 


Kütahya'da yaz aylarının kurak geçmesi en fazla çiftçileri olumsuz etkiliyor. Yaşanan bu olumsuzluğu gidermek amacı ile Kütahya İl Özel İdaresi gölet ve havuz projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyor.


2018 yılı yatırım programında Simav ilçesinin Ahmetli köyünde göletten kapalı sistem sulama tesisi 2017 yılında İl Özel İdaresi sulama gölet’i idare makine parkında bulunan araçlar ile yapıldı. 2018 yılında İl Özel İdaresi sulama yatırım programı kapsamında ihale edilerek yıl içerisinde tamamlandı. Simav ilçesinin Ahmetli köyünde göletten kapalı sistem sulama tesisi 425 dekar tarım arazisine sulama suyu sağlıyor. Sulama tesisi 55 adet sulama vanası ile 4600 metre pvc boru ile cazibeli sistemle yağmurlama ve damla sistemi şeklinde hizmet veriyor. Tesis de Enerji kaynağı gerektirmediğinden sulama masrafı bulunmuyor.


Tavşanlı Gümüşgölcük köyü sulama gölet’in den sulama tesisi 2017 yılında İl Özel İdaresi makine parkında bulunan araçlar ile inşa edildi. İş 2018 yılında İl Özel İdaresi sulama yatırım programı kapsamında ihale edilerek yıl içerisinde tamamlandı. Simav ilçesinin Ahmetli köyünde göletten kapalı sistem sulama tesisi 420 dekar tarım arazisine sulama suyu sağlıyor. Sulama tesisi 29 adet sulama vanası ile 3600 metre pvc boru ile cazibeli sistemle yağmurlama ve damla sistemi şeklinde hizmet veriyor. Tesis de enerji kaynağı gerektirmediğinden sulama masrafı bulunmuyor.


Kütahya Merkeze bağlı Mustafalar Köyünde sulama havuzu ve kapalı sistem sulama tesisi 2018 yılı İl Özel İdaresi yatırım programında olup tesis sayesinde 220 dekarlık bir arazinin sulanması sağlandı. Bu tesis de 2214 metre çeşitli ebatlarda sulama boruları ve 17 adet sulama vanası kullanılarak sistem vatandaşların hizmetine sunuldu.