Renkli Çevre Günü Kutlaması

Renkli Çevre Günü Kutlaması
5 Haziran Dünya Çevre Günü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de programlar dahilinde kutlandı.
İlimizdeki Dünya Çevre Günü kutlamaları Cumhuriyet Caddesi Akdemirler İşhanı önünden başlayıp Valilik önünde son bulan yürüyüşle başladı. Kutlamalar Valilik önünde devam etti. Yürüyüş esnasında öğrenciler renkli kıyafetleri ve çevre dostu sloganları ile yürüyüşe renk kattılar. Valilik önündeki program dereceye giren öğrencilerin şiirlerini, kompozisyonlarını okumaları ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili İbrahim Çatladan şunları söyledi: “1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Bu tarihten günümüze 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır. Çevre Günü kutlamasının; çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için ve daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmaya, vesile olmasını temenni ediyorum.
Son yıllarda hemen herkesin farkında olduğu, insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren ve evrensel bir tehlike oluşturan, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, beslenme ve enerji konusunda yaşanan problemler, azalan ve tükenen canlı türleri, artan kirlilik ve iklim değişikliklerinin neden olduğu, çevre kirliliği, çağımızın önde gelen sorunlarındandır.
Doğayı kirleten ve ekolojik dengeyi bozan başlıca etken insan unsurudur. Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Normal şartlarda kendi kendini temizleme özelliği olan doğa, insanın çeşitli faaliyetleri sonucunda aşırı kirlenmekte ve kendi gücünü aşan bu kirlenmeyi içlere ödememekledir.
Çevre sorunlarının, kalkınma ve ekonomik gelişmeyle ilgisi olmasıyla birlikte, gerekli önlemler alındığı takdirde bu çok önemli olan iki konu birlikte çözülebilir, birlikte yürüyebilir. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde üretimin arttırılması ve ekonomik gelişmenin önemi çok açıktır. Bu bakımdan kalkınmanın önüne her zaman çevre problemlerini çıkarmamalı, hem ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmeli hem de çevreyi korumalıyız. Bu dengeyi çok iyi kurmalıyız.
Bir yandan sürmekte olan ekonomik büyümeyi desteklemek, bir yandan da doğal ve tarihi güzellikleri ile yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen bir ekolojik ortama sahip olan ülkemizde, çevre kalitesini artırmak; havasıyla, suyuyla, yeşil alanlarıyla, temiz bir çevre oluşturmak temel hedefimizdir.
Çevre kirliliği ile mücadele etmek, doğayla uyum içerisinde yaşamak, her bireyin asli görevleri arasında olmalıdır. İnsanlar yaşadıkları çevreyi koruma, bilinçli kullanma, kollama, etkin çevre politikalarını destekleme ve yaygınlaştırma politikası gütmelidir. Hedefimiz İlimizi “Yaşanabilir Çevre” anlayışı içerisinde geleceğe taşımaktır. Bizim gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli şey, yaşanabilir bir dünyadır. Herkes sağlıklı, dengeli bir doğal çevrede yaşama hakkına sahiptir.
5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha da yoğun ve kesintisiz bir mücadele ile sürdürme kararı almak ve uygulamaya koymak için bir fırsattır.
Bu vesile ile tüm katılımcıların ve insanlığın 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyor, Gelecek yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”
Konuşmanın ardından okullar arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül törenin ardından protokol mensupları stantları gezdiler. Kutlamalara Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Alihsan Ertaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili İbrahim Çatladan, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.