Özel İdare 2019 Bütçesi 145 Milyon TL olarak belirlendi

Özel İdare 2019 Bütçesi 145 Milyon TL olarak belirlendi
Kütahya İl Özel İdaresinin 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü İl Genel Meclisi Kasım ayı oturumları bugün ki oturumu ile sona erdi. Kapanış oturumunda Kütahya İl Özel İdaresi bütçesi 145 Milyon TL olarak oy birliği ile kabul edildi.

Bütçe görüşmelerinin son oturumuna Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Genel Meclis üyeleri ve İl Özel İdaresi birim müdürleri katıldı.

Bütçe görüşmelerinin son gününde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz; "İlimiz mutedil, kadirşinas insanların yaşadığı bir kent olup aynı zamanda bir kültür ve sanat şehridir. Sosyolojik yapısı ile Anadolu’nun tam bir özetidir. Sayın Valim 2019 yılı bütçesini biraz önce Meclis üyelerimizin oy birliği ile kabul ettik. Meclisimiz iki gruptan oluşuyor, fakat ilimize hizmet konusunda asla bir grup ve bölgecilik anlayışı olmadan hareket adilmiş olup beş yıl boyunca hem bütçemizde hem de diğer kararlarımızda tam anlamıyla bir birliktelik söz konusudur. Bu birlikteliği sağlayan İl Genel Meclisi üyelerimize çok teşekkür ediyorum.

Bütçemizi 145 Milyon TL olarak belirledik. Bunların 109 Milyon TL’nı birim müdürlüklerimize ayırdık buda bütçemizin %75’ine tekabül ediyor. Birlikte çalıştığımız paydaş kurumlarımıza ise 29.5 Milyon TL gibi bir ödenek ayırdık. Gerçekleşen bütçemizin %20’sinide Milli Eğitim Müdürlüğüne ayırdık. Bunun yanında ilçe özel idare müdürlüklerimize 6.5 Milyon TL gibi bir ödenek ayırdık. Öz gelirimiz ve giderimizle personel giderimiz %24.14'dür. Bu oran diğer iller ile kıyaslandığında çok iyi bir orandır. Yatırıma ayırdığımız oran ise % 45'dir. Bu vesile ile 2019 yılı bütçemiz ilimize ve ülkemize hayırlar getirsin.

Sayın Valim İlimize yeni atanmanız dolayısıyla ve dönemimizin son bütçesi olması hasebi ile 2014 den 2018 yılına kadar neler yapıldı kısaca başlıklar halinde sunmak istiyorum. Beş yılda 629 Milyon TL'lik bir bütçe kullandık. Bu sadece İl Özel İdaremize gelen bütçemizdir. Bakanlıklardan gelenler bu rakamın dışındadır. Bu beş yıl içinde makine parkımızı güçlendirdik. 45 tanesi ağır iş makinesi olmak üzere 137 tane araç aldık. Makine parkımızı %90 oranında yeniledik. İki tane asfalt plenti kurduk, üç bakım evi yaptık, Simav ilçemizde bir iş merkezi yaptık, Gediz ilçemizde bir kalker ocağını faaliyete geçirdik, iki güneş enerji sistemini hayata geçirdik, 7 tane konak restore ettik. 5 yıllık süreç de 500 km sıcak asfalt attık, 872 km birinci kat asfalt, 435 km ikinci kat asfalt, 375 km'de onarım yaptık,700 km stabilize yol yaptık, bir milyon altıyüzellibin metre kare kilit taşı, 39 menfez, 7 köprü, üç istinat duvarı 7369 km'lik yol ağımızda yama çalışmaları, 7340 adet trafik işareti, 18 bin adet CTP ve 23 bin km'lik yolda da karla mücadele çalışmalarını tamamladık. 104 köyümüze isale hattı, 112 köyümüze şebeke hattı, 121 adet su depomuzu sıfırdan yeniledik. 190 adet depo onarımı, 82 adet de enerji nakil hattı yaptık. 2 adet küçük ölçekli sulama, 11 adet göletten sulama, 33 adet yer üstü sulama, 5 adet yer altı sulama işi yaptık.

43 adet kanalizasyon şebeke hattı yaptık. 8 adet sentetik çim saha yaparken bunun yanında kültür hizmeti olarak da Murat dağı kayak alanı projesine de ciddi destek veriyoruz. 81 Milyon TL gibi bir ödeneği birliklerimize aktararak köylerimizdeki cami onarımından muhtarlık binasına, sosyal tesisten kütüphaneye, halı sahadan düğün salonuna, gasilhaneden köy meydanı düzenlemesine destekler verdik. Yine bu destekler vasıtasıyla kar kürüme aparatları verilip köylerimize spor aletleri yapıldı. Bize bu imkanı sağlayan başta sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, birlikte çalıştığımız Sayın Valilerimize, Rahmetli Genel Sekreterimiz Muhittin Şahin’e, Genel, Sekreterimize, İl Genel Meclis Üyelerimize, Birim Müdürlerimize, birlikte çalıştığımız paydaş İl Müdürlerimize, Emekçi kardeşlerimize, Sendikamıza ve Basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz’ın ardından İl Genel Meclis üyelerine hitaben bir konuşma yapan Vali Dr. Ömer Toraman; "İl Özel idaresinin çalışmaları bizim görev sahamızın en başında geliyor. Kütahya'mız coğrafi yapı bakımından Ülkemizin belli başlı büyük illerinden bir tanesi. Kütahya aynı zamanda çok ciddi bir köy sayısına sahip, bu durumda burada yaşayan insanlarımıza hizmet götürmek İl Özel İdaremizin omuzlarına büyük bir mesuliyeti yüklüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizden bir isteği var, vatandaşa sunduğumuz hizmetin standardını sürekli artıracağız. Hedefimiz hep daha iyisi olacak çünkü vatandaşımız fazlasıyla buna layık. Bu millete hizmet etmek büyük bir şeref ve gurur kaynağı. Gördüğüm kadarı ile Kütahya'da geçmişten günümüze kadar çok düzenli ve disiplinli bir çalışma yapılmış, burada karar organı İl Genel Meclisimize teşekkür etmemiz gerekiyor, çünkü ana istikameti bütçemiz belirliyor, vatandaşımızın önceliklerini belirliyor. Dolayısıyla İl Genel Meclisi Başkanımızın dirayetli tutumu ve meclisimizin birlikte hareket etmesi bu manada çok isabetli ve doğru karalar alındığını gösteriyor.

Köylerimizde kanalizasyon, su, yol gibi ana sıkıntıların büyük oranda giderilmiş olması hakikaten iftihar edici bir durum. Burada bütün aşamalarda çalışanların büyük katkısı var, tabi ama burada bir de Özel İdaremiz ile İl Genel Meclisinin çok uyumlu çalışmasının da katkısı büyük önem arz ediyor. Kütahya İl Özel İdaresi, çalışmalar bakımından müstesna bir yerde. İnşallah hazırladığınız bu bütçe Kütahya'mıza, bizden hizmet bekleyen vatandaşlarımıza layıkı ile hizmet götürmenize vesile olur. Bu vesile ile 2019 yılı bütçemizin İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İl Genel Meclisi Kasım ayı Bütçe maratonu sona ermiş oldu.