Önsay : Üreten Belediyeciliği hayata geçireceğiz

Önsay : Üreten Belediyeciliği hayata geçireceğiz


AK Parti Kütahya Belediye Başkan aday adayı Mustafa Önsay sabah saatlerinde basın mensupları ile bir araya geldi. Önsay Kütahya’nın öncelikli ihtiyaçlarının ekonomi ve üreten belediyecilik anlayışının olduğunu söyledi.
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda AK Parti Belediye Başkan aday adayı Mustafa Önsay Kütahya’nın eksiklerini sıraladı. Önsay açıklamasında Kütahya’nın ekonomi belediyeciliği ve üreten bir Kütahya modeline dönüşmesi gerektiğinin altını çizdi. Önsay “Şehrin nüfusunun son 15 yılda gösterdiği oransal azalma, şehirdeki özelleştirmeler sonrası şehrin gelirlerindeki düşüş, öteden beri Kütahyalıların en temel şikâyet noktası olmaktadır. Dışarıdan gelen yatırımcı sayısı ve kapasitesi şu ana kadar şehrin beklentilerini karşılamış değildir. Geçen yıl yerli otomobil fabrikasının şehirde kurulması için (mevcut durumun yetersizliği sebebiyle olamayacağını bilseler de) bir haftada toplanan 40.000 imza aslında meselenin halk tarafından ne kadar içselleştirildiğini göstermektedir. Halk, yöneticilerden öncelikle komşu şehirlerde oluşan ekonomik gelişmelerin Kütahya için de sağlamalarını beklemektedir. Zihinlerde bu gelişmenin devlet yatırımları dışında imkânsız olduğu fikri yaygındır. Şehrin bazı sebeplerle girişimci ruhtan uzak olması ve yine bazı ortak girişimlerin ortaklar açısından hüsrana uğraması en başta şehrin kendi kendine ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmesinin önünde en büyük engel olarak durmaktadır.” dedi.


Aday adayı Önsay “Kütahya halkı, bilhassa da ev hanımları, el sanatları ile aile ekonomisine destek olmaya çalışmaktadır. Özellikle dar gelirli ailelerin oturduğu semtlerde, evlerde (çini, nakış, iğne oyası, dantel, keçe vb.) hanımlar el ürünleri üretmektedir. Fakat piyasa bulmada sorunlar yaşamaktadırlar. Dünyanın yaşamakta olduğu post-modern çağ yerel unsurların, el işçiliği ürünlerin tekrar değer bulduğu bir dönemi yaşatmaktadır. Hükümetimiz üreticilere ihracat hususunda çok geniş destekler vermektedir.” ifadelerini kullandı.

Önsay “Kütahya Belediyesi sahip olduğu Belde A.Ş. ve Simpaş gibi şirketlerle halkın ürettiği ürünlerin ihracata dönüşmesini sağlayabilir. Hükümetimizin sağladığı teşviklerle dünyanın önemli şehirlerinde Kütahya’nın markalarını taşıyacak satış ofisleri ile hem Kütahya’nın termal ve tarihi tanıtılarak turizme açılması hem de ekonomik girdilerle şehrin ekonomisinin direk yükselmesi sağlanacaktır. Buralarda görevlendirilecek gençlerin gelecekte ülkemiz için pek çok hizmeti sağlamalarının altyapısı sağlanmış olacaktır. Kurulacak bu yapı, el işçiliği ürünlerin yanı sıra tıbbi aromatik bitkiler, tarhana, vişne, kızılcık, bal vb. pek çok tarımsal, hayvansal yerel üretimin işlenerek katma değeri daha yüksek ürünler haline getirilerek ihracata dönüşecek şekilde desteklenmesini sağlanacaktır. Müteşebbisler için Belediye ve şirketleri gönüllü olarak çalışacaktır. Bu üretimleri güçlendirmek için kırsal kalkınma kooperatiflerinin hem kırsalda hem de merkezde kurulması sağlanacaktır. Tüm bu uygulamalar ve beraberinde şehirdeki üniversiteli gençleri üretime çekecek kursların düzenlenmesi ile topyekûn Kütahya’yı “Üreten Kütahya” söylemine taşıyacaktır.” dedi.