Nöbetçi Eczane uygulamasında halkın sesine kulak veriliyor

Nöbetçi Eczane uygulamasında halkın sesine kulak veriliyor

35. Bölge Kütahya Eczacı Odası Başkanı Süleyman Cahit Ceylan vatandaşın sesine kulak vererek yeni nöbetçi eczane sistemi oluşturduklarını söyledi. Ceylan yeni sistemde artık nöbetçi eczanelerin yan yana olmayacağını belirtti.
ecza
YOĞUNLUĞU DİKKATE ALIYORUZ
35. Bölge Kütahya Eczacı Odası Başkanı S. Cahit Ceylan vatandaştan aldıkları dilek ve istekleri yerine getirmek adına çalıştıklarını söyledi. Ceylan halkın en çok merak ettiği ve sorduğu konuların başında gelen yan yana nöbet tutan eczane konusuna açıklık getirdi. Ceylan “Vatandaşlarımızı en çok ilgilendiren nöbetçi eczane sistemi. Eczanelerin nasıl nöbetçi olacağını, karar veriyoruz. Sağlık İl Müdürlüğü kontrol ediyor ve valilik onayladıktan sonra nöbetçi eczane sistemi devreye girer. Nöbetçi eczane sistemini oluştururken en çok dikkat ettiğimiz kriter halkımızın ilaca en kolay ve en hızlı şekilde ulaşmasıdır. Kütahya’nın farklı bir yerleşim planına ve gece acil reçete çıkan kurumlar dikkate alınıyor. Evliya Çelebi Hastanesi ana ve ek binaları, özel hastaneler. Yazılan nöbetçi eczanelerin bu kurumlara eşit mesafede olmasını düşünerek vatandaşlarımızın en hızlı şekilde araçsız bir şekilde ulaşabileceği imkanlar ölçüsünde belirleniyor. Bir eczaneye yoğunluk düşmesin mantığı ile hareket ediyoruz.” dedi.
EN ÇOK SORULAN SORU NEDEN YAN YANA
35. Bölge Kütahya Eczacı Odası Başkanı Süleyman Cahit Ceylan nöbetçi eczanelerin neden yan yana olduğu ile ilgili çok sayıda soru aldıklarını söyledi. Ceylan “Halkımızın bize en çok soruduğu soruların başında neden nöbetçi eczanelerin yan yana olduğu sorusu oluyor. Biz tüm eczaneleri yan yana yazmıyoruz. Yan yana yazdığımız eczanelerimiz merkezde bulunan eczanelerdir. Mesela ek bina çevresindeki eczaneler ana bina yakınında ki eczanelerle nöbet tutuyor. Ana bina ek bina çevresinde 8 eczane var. Bu iki bina çevresindeki eczaneleri çok rahat eşleştirebiliyoruz. Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Anadolu Hastanesi çevresindeki eczaneleri başka bir eczane ile eşleştirme şansımız yok. Neden yok dersek. Bir hasta merkezdeki bir eczaneye geldiğinde orada ilacını bulamadığı zaman ve yaşanan yoğunluktan dolayı alternatif eczaneyi Yenidoğan yada Bahçelievler Mahallesinde gördüğü zaman oraya gitmek için sıkıntı yaşıyor. Bunu ortadan kaldırmak adına en yakınındaki diğer nöbetçi eczaneye gitmesini sağlamak için nöbetçi eczaneleri yan yana tutuyoruz. Merkezdeki eczaneye gelen kişi zaten yakınındaki eczaneye de ulaşmış oluyor.” Dedi.
7 ECZANEDEN 3 ECZANEYE DÜŞTÜ
Halkın taleplerine cevap vermek için yeni bir sistem oluşturduklarını dile getiren Ceylan “Merkezde 86 eczanemiz var. 72 eczanemiz nöbet sistemin dahil. 16 eczanemizi uzak oldukları sebebiyle ve vatandaşın ulaşmasında sıkıntı yaşayacakları için eczacılarımızın da istekleri ile nöbet sistemine dahil değiller. Biz bu ayki toplantımızda bunu anlatamadığımızı düşündük ve eczaneler arasında biraz mesafe bırakmaya karar verdik. Yine yürüyüş mesafesinde olacak ama yan yana olmayacak. Bu anlamda ciddi bir talep geliyordu halkımızdan. Vatandaşlarımızın istediği olsun diye yeni sistem yaptık. 36 günlük nöbet içinde geçmiş sistemde 7 gün bazı eczanelerimiz yan yana nöbet tutarken yeni sistemle birlikte 3 gün bazı eczanelerimiz yan yana olarak nöbet tutacaklar.” dedi.