Macar Başbakan’ın Türkiye temaslarında İsmet Güral da hazır bulundu.

Macar Başbakan’ın Türkiye temaslarında İsmet Güral da hazır bulundu.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban resmi  ziyaret ve görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.  Macar Başbakan’ın Türkiye temaslarında Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral da hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’nın Çankaya Köşkü’nde Macaristan Başbakanı Orban onuruna verdiği akşam yemeğine katılan İsmet Güral, burada Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la özel görüşme yaptı.

Macaristan Başbakanı  Viktor Orban’ın Türkiye resmi ziyareti kapsamında, DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi tarafından Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı (’nın işbirliği ile Ankara/Marriott Hotel’de “Türkiye-Macaristan İş Forumu” düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın, Macaristan Başbakanı Sn. Viktor Orban’ın ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katıldığı iş forumunda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüşler dile getirildi.

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye-Macaristan Forumu'ndaki konuşmasında "Buradan sayın Başbakan'a çağrıda bulunuyorum. İş adamlarından başlayarak vizelerin kolaylaştırılması gerekiyor" dedi.

Konuk Başbakan’ın Türkiye’deki tüm programlarında hazır bulunan Fahri Konsolos İsmet Güral, Macaristan ile Türkiye arasında geçmişe dayanan ikili ekonomik ilişkiler son dönemde hareketliliğini arttırmaya devam ediyor " dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin son 15 yılda 6 kat arttığını ifade eden İsmet Güral, ticaret hacminin 2016 yılında 2 milyar ABD dolarının üzerinde seyrettiğine vurgu yaptı. 

İsmet Güral Macar Başbakan’ın Türkiye ziyaretleri dolayısıyla yaptığı açıklamada “İki ülkenin karşılıklı yatırımları da son yıllarda önemli bir seviyeye yükselmiştir;  Son 10 yılda gerçekleştirdiği endüstriyel büyüme sayesinde, ülkede faaliyet gösteren yabancı yatırımcı sayısını artıran Macaristan, stratejik coğrafi konumundan dolayı Türk firmaları için bir üretim ve lojistik üssü olarak önemli fırsatlar sunmaktadır. Karşılıklı yatırım imkânlarının yanı sıra üçüncü ülke pazarlarında ortak yatırım ve işbirliği imkânları da ikili ekonomik ilişkilerinin geleceği için önem arz etmektedir.”dedi