Kütahya'nın ilk güneş enerji santrali törenle hizmete girdi. 

Kütahya'nın ilk güneş enerji santrali törenle hizmete girdi. 
 


Erden Grup A.Ş. tarafından yapılan yatırımın açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu ile İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Baro Başkanı Ahmet Atam, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Ahmet Yalçın Erden, Erden Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Erden Çerkeş, Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Erden, STK Temsilciler ile çok sayıda davetli katıldı.


“545 EVE ELEKTRİK VERİYORUZ”


Güneş enerji santrali hakkında bilgiler veren Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Necdet Erden ise, “3 bin 960 panel, 20 invertörle yapılmış Kütahya’nın ve bölgenin ilk güneş santralidir. Şuanda Kütahya’da kayıtlara göre 545 adet 3+1 daireye elektrik vermekteyiz. Bu bizim için onur ve gurur meselesidir.” şeklinde konuştu.


“YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ”


Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Derya Erden Çerkeş ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti ve konuşmasına şu sözlerle devam etti; “ Erden Grup olarak Kütahya’dan kazandığımızı Kütahya’da harcamaya, ilimiz ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaya bundan sonra da devam edeceğiz. 15 Temmuz’da büyük bir badire atlattık. Türkiye tarihindeki en hain saldırıyı görmüş milletimiz büyük cesaretiyle bunu püskürtmüştür. Bundan sonra bizlere düşen görev ülkemiz ve Kütahya için durmadan çalışmak ve yatırımlarla katkı sağlamaktır.” 

 

“İŞADAMLARIMIZ ELİNDEN GELENİ YAPMAK DURUMUNDA”


Tesisin hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Bizler yerel yönetici olarak yatırımcının önünü açmak, onların bizden talep ettiği ne varsa yasal çerçeve içerisinde onlara yardımcı olmak bizim başlıca görevlerimizden bir tanesi. Türkiye üzerinde oynanan oyunların bir tane nedeni var o da; dünyada söz sahibi olma konusunda ciddi adımlar atan ülkemizin büyümesini engellemek. 15 Temmuz’da bunu kanlı bir şekilde ortaya koydular ama bu millet buna fırsat vermedi, bundan sonra da vermeyecek. Sanayicilerimiz ve iş adamlarımız artık yatırımlarını hızlandırma ve ülke ekonomisine katkı verme noktasında ellerinden gelen gayreti gösterme durumunda. Bu tarz yatırımların devam etmesini diliyorum. Kütahyalı işadamlarımızın kazandıkları paraları yastık altına değil, her yıl bir yatırım sözünü vererek imza atması gerektiğini, bu millete borcunuzu bu şekilde ödeyeceğinizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


“ŞEHİTLERİMİZE VEFA BORCUMUZ VAR”


15 Temmuz demokrasi şehitlerine vefa borcunun daha çok üreterek ödenebileceğini vurgulayan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Yatırım bizi son derece memnun etti. Yenilenebilir enerji konusundaki yatırımlar hem kamu hem de özel sektör yatırımı olarak artarak devam edecek. Bu yatırımı da öncü olması bakımından tebrik ediyoruz. Memleketimiz 15 Temmuz akşamı işgal girişimiyle karşı karşıya kaldı. Milletimizin derin irfanı, direnişi ve Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımızın sayesinde dakikalar içerisinde tüm Türkiye meydanlara toplandı ve işgal girişimi birilerinin hevesini kursağında bıraktı ama milletimizin gücünü bir kez daha bütün dünyaya gösterdi. Şimdi 15 Temmuz’dan daha güçlü bir Türkiye’yiz. 15 Temmuz gecesi şehit olan vatandaşlarımıza bir vefa borcumuz var. Bu yüzden daha çok çalışarak, üreterek ve yatırım yaparak borcumuzu ödeyeceğiz” dedi.


“KÜTAHYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR”


Türkiye’nin büyüme noktasında Kütahya’nın sorunluluklarını yerine getirdiğini belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “15 Temmuz ile birlikte ülkemiz gelişme kalkınma çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda Kütahya’mız da üzerine düşen görevleri yapıyor. Yatırımlar art arda devam ediyor. İşte bunun sevincini yaşıyoruz. Kütahyalıların Türkiye’ye güvenmeleri, bir risk olarak görmeyip yatırım yapmaları oldukça önemli. Yapılan yatırımlar demokrasi nöbetlerindeki zihniyetin devamıdır” dedi.


"YATIRIMLAR ARTARAK DEVAM ETMELİ"


Törende konuşan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yatırımların artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Enerjinin günümüz dünyasının vazgeçilmez bir unsuru olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, "Belki kavgaların, anlaşmazlığın sebebi de enerji. Hayatımızın her safhasında enerjinin mutlaka önemli bir yeri var. Aklınıza gelebilecek her konunun bir enerji bağlantısı, bir enerji ihtiyacı var. Dolayısıyla bizler de ülke olarak dışa bağlı olduğumuz bu noktada enerji kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirip, enerjiden en üst istifadeyi sağlamız lazım. Birçok enerji kaynağı artık tartışılabilir durumda. Dünyanın genel ekolojik dengelerini bozacağından dolayı birçok enerji kaynağına itirazlar var ama rüzgar ve güneş gibi hem yenilenebilir hem de temiz enerji noktasında hiçbir sıkıntı yok. Herkesin fikir birliğine vardığı bu kaynaklardan azami istifadeyi sağlayabilecek bir yapı içerisinde bugün devam ediyoruz. Hükümetimiz de bu konuyu geliştirmek ve yaymak için elinden geleni yapıyor. Bugün burada 1 yıl önceden başlayan güzel bir heyecanın ve faaliyetin olumlu semeresini hep birlikte görmek, bu neşeyi Erden ailesiyle paylaşmak üzere buradayız. Temennimiz o ki Kütahya ölçeğindeki bu çalışmalar ülke geneline yayılarak devam etsin ve ülkemiz geleceğine daha güvenle baksın" dedi. 


"TÜRKİYE GELECEĞİNE GÜVENLE BAKIYOR"


Yapılan yatırımların 15 Temmuz ihanetine birer cevap olduğunun altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "15 Temmuz gecesi bu coğrafya tarihinin en büyük ihanetini gördü. Nasıl başarıyla çıkıldı bu işin içerisinden? Önce devlet büyüklerimizin cesareti, basireti ve ferasetiyle, daha sonra onlara aynı mukabelede bulunan milletimizle. Ve şunu unutmamak lazım; bundan önceki en ufak sıkıntıda büyük tepki veren ekonomimiz bunda üzerine düşeni fazlasıyla yapıp olumlu tepkiler verdi, Başbakanına, Cumhurbaşkanına sahip çıktı. Hiç etki göstermedi, aksine yeni yatırımlarla önüne cesaretle ve umutla baktığını gösterdi. Bu örnek de onun devamı. İnşallah ilimizdeki gibi ülkemizde bu yatırımlar ihanetten etkilenmediğimizi, geleceğe dair umutlarımızın kırılmayacağını gösteren bir yatırım olarak ayrı bir kıymet taşıyor. 15 Temmuz ihanetinin önlenmesinde özel sektörün göstermiş olduğu bu vefalı davranışı da takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi.