Kütahya'daki 6428 gıda işletmesi 9 bin kez denetlendi.

Kütahya'daki 6428 gıda işletmesi 9 bin kez denetlendi.

Kütahya Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda işletmelerinin denetiminin hassasiyetle yapıldığına dair bir açıklama yayınladı. Kütahya'da 6428 gıda işletmesinin 9222 kez denetlendiğinin bildirildiği açıklamada mevzuata uymayan işletmelere 594 bin TL para cezası uygulandığı açıklandı. Açıklama şöyle ; 


“Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada İlimizde faaliyet gösteren 6428 adet gıda işletmesinin tamamının denetlendiği ayrıca bazı işletmelerin ise birden fazla denetlendiği belirtilmiştir.”
Kurumumuz bünyesinde yer alan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünün temel görevi 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde gıda ve yem güvenilirliğini, hayvan sağlığını ve halk sağlığını korumak ve sağlamak amacı ile gıda ve yem denetimlerini etkin bir şekilde gerçekleştirmektir.
İlimizde bulunan gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimleri risk esasına göre yapılmakta olup; ayrıca Alo 174 gıda ihbar hattına gelen şikâyetler üzerine hızlı bir şekilde denetimler gerçekleştirilmektedir. 2018 Yılı içerisinde İlimizde mevcut 6428 gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmeleri 9222 kez denetlenmiş olup denetlemelerimiz devam etmektedir. Yapılan tüm denetimler Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine de kayıt edilmektedir.
Denetimlerin etkinliğini artırmak amacıyla gıda işletmelerinden 328 adet numune alınmış ve numune sonucu olumsuz olan işletmelere idari para cezası işlemi uygulanmıştır. Yapılan denetimler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere toplam 594 BİN TL uygulanan idari para cezası uygulanmıştır.
Gıda işletmeleri ile ilgili İl Müdürlüğümüze 292 adet 174 Alo Gıda İhbarı gelmiş olup söz konusu başvuruların tamamı yasal süresi içinde sonuçlandırılmıştır. Söz konusu ihbarlar üzerine yapılan denetimlerde işletmelerden 18 adet numune alınmış olup; 10 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde okullarımızda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmesi, küçük yaşlardan itibaren güvenilir gıda tüketim bilincinin aşılanarak sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla 2018 Yılı içerisinde “Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme” konulu 26 eğitim toplantısı düzenlenerek 2018 öğrenci ve öğretmene eğitim verilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.