Kadınlar Gününün en anlamlı kutlaması DPÜ’de

Kadınlar Gününün en anlamlı kutlaması DPÜ’de


Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu tarafından ‘Türkiye’de Kadın Olmak’ söyleşisi düzenlendi. Minyatür sanatçısı Günseli Kato’nun konuk olduğu program sonunda Sevim Güral Olgun, Cemile Gül ve Semra Tozaraydın’a başarılarından dolayı ödül takdim edildi.


DPÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu tarafından ‘Türkiye’de Kadın Olmak’ söyleşisi Güzel Sanatlar Fakültesi Kırmızı salonda düzenlendi.


Kütahya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, BOLİŞ Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Güral Olgun, Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı ‘Türkiye’de Kadın Olmak Söyleşisi’ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç’ın konuşmaları ile başladı.


Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü kültür ve sanat etkinliğine hepiniz hoş geldiniz. DPÜ Geleneksel El Sanatları Topluluğu adına yaptığımız bu etkinliğe davetimizi kırmayarak buraya gelip aramıza katılan Gülseli Kato’ya hepiniz adına teşekkür ederim. İstanbul’da başlayan ve Anadolu ekseninde gerçekleşen çocukluk ve Japonya’da devam eden olgunluk yılları ve ardından Türkiye. Bahçeşehir Üniversitesi Seramik, Minyatür, Resim ve aynı zamanda modern performans sanatçısı Günseli Kato’yu birkaç cümle ile anlatmak çok zor bir durum. Bugün çok heyecanlı ve gururluyuz. Sanatını ve kültürünü doğru bir şekilde tanıtan ve şuanda Japonya’da iki minyatür okulu açan Gülseli Kato’yu gençlerimize örnek bir rol model aldığımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.


 


“KÜTAHYA’YI ÇOK SEVİYORUZ”


Kendisinin de Kütahya’da doğduğunu ve sanat hayatının ilk mimarının evde çini teknikleri ile ilgisi olan annesi dolayısı ile başladığını ifade eden Minyatür Sanatçısı Günseli Kato; “Çok neşeliyim ve ağlamak istiyorum. Bütün çocukluğumun geçtiği bu kadim şehrin güzel insanları ile birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Hiçbir konuşmamda bu duyguyu yakalamamıştım” dedi.


“Biz ailecek en güzel çocukluğumuzu, en güzel dostluğumuzu Kütahya’da yaşadık” diyen Günseli Kato; “Babam 1940’lı yıllarda İTÜ’den mezun oldu. Dedemiz topçu albayı o yıllarda. Babası babama diyor ki Kütahya’da muayenehaneni aç. İstanbul’da açma. İstanbul’da var zaten doktor diyor. O dönemin insanları bu vatanı menfaatsiz severdi. O genç doktor ekipmanını alıp Kütahya’ya geliyor. Anadolu Hisarı’ndan annemle tanışıp Kütahya’ya geliyor. Babam diş doktoru ama iç hastalıkları uzmanı da oluyor veteriner de. Burada pek fazla doktor yok. Kütahya’nın ilk doktorlarındandır babam. O yıllarda o güzel insanlar var ki. Onlarla dostluklar başlıyor. Ben doğduktan sonra ilkokul ve ortaokulu Kütahya’da okuyorum. Ablam Kütahya Lisesi’ni bitirdiğinde biz İstanbul’a yerleştik” ifadelerini kullanıp şunları dile getirdi:


“Fakat Kütahya’da sözcükleri ve hatıraları geçmeyen günümüz yoktur. Kütahya’yı çok seviyoruz. Belki benim Kütahya’da büyümüş olmam sanatla tanışmama sebep oldu. Annem çini tekniklerini öğrenirdi evde, yani tohumlar burada atıldı. Kütahyalı Ahmet Yakupoğlu ile burada tanıştık. Babam Ahmet Yakupoğlu ile kendi arabasına binip Süheyl Ünver’e teslim ederdi. Yokluk yıllarında kurulan bu menfaatsiz dostluk ve sevgi çok derin. İnşallah o günlere tekrar döneriz. Bu kadim kültürü taşıyan Kütahya’yı o kadar sevin ki, Evliya Çelebilerin geçtiği, Roma ve Bizans’ın geçtiği şehir tüm dünyaya tanıtalım.”


 


“İSTEDİĞİM HER ŞEYİ SANATLA YAPTIM”


Eğitim almak için gittiği Japonya’da evlenip yaklaşık 15 yıl sonra Türkiye’ye döndüğünü ifade eden Günseli Kato; “Japonya’ya eğitim için gittiğimde çok nazik ve zarif platonik bir aşk buldum. Okuduğum okulun Seramik Bölüm Başkanının oğlu ile tanışıp evlendik. Evlendiğim ince ve zarif adama bir şey söylediğimde Japonca karşılığı olan ‘Sus Lan’ diyormuş. Meğer kadın Japonya’da konuşmaz erkeğin gözünden anlarmış. Bunları öğrendikten sonraki yaşam ve Türkiye. Türkiye’ye geldiğimde, mavi oldum, heykel yaptım, istediğim her şeyi sanatla yaptım. Kadın olmanın güzelliği eğer elinde bir mesleği ve bilgisi varsa kadın coşar. Ahlakından hiç ödün vermeden coşar. Hiç kendisinden ödün vermez. Yalnızca çalışır” ifadelerini kullandı.


Günseli Kato, konuşmalarına yurt içi ve yurt dışındaki performans eserleri hakkındaki sunumu ile devam etti.


 


CEMİLE GÜL: “HER BAŞARILI KADININ ARKASINDA ŞAŞIRMIŞ ERKEKLER VARDIR”


DPÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu tarafından Geleneksel Nakış Tasarımcısı Cemile Gül’e hazırlanan plaketi Günseli Kato takdim etti.


“Mesleğimde en iyi olmak için büyük bir çaba veriyorum” diyen Geleneksel Nakış Tasarımcısı Cemile Gül; “Bu hafta çok yoğun bir gün yaşıyorum. 4 5 yıldır kendimi bir kenara çekip sanatımla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Günseli Kato’nun sunum ve anlatımların çok etkilendim açıkçası. Sanatçı kadın olmak çok zor aslında” ifadelerini kullandığı konuşmasında şunları dile getirdi:


“Mesleğimde en iyi olmak için büyük bir çaba veriyorum. Üniversite eğitimime kadar tahsil hayatımı Kütahya’da sürdürdüm. Bir yerlerde hocalarımdan eğitim almak için hep kapılarında bekledim. İyi bir Kütahyalı ve meslektaş olmak için çok çabaladım. Bunu Kütahya’nın bir bölümü anlayamadı bir bölümü anladı. Anlayamayanlar için küstüm ama bir faydası olmadığını gördüm. Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. İş kadını olmak çok zor. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır ama her başarılı kadının arkasında şaşırmış erkekler vardır. ben hayatım boyunca bunu gördüm. Sanatınızla, evinizle, eşinizle uğraşıyorsunuz. Gerçekten çok zor. Bizi anlayan insanların artması değeriyle.”


 


SEVİM GÜRAL OLGUN’A ÖDÜLÜNÜ REKTÖR YARDIMCISI ERASLAN SUNDU


DPÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu adına hazırlanan ödülü DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Eraslan takdim etti.


Ödülünü alan BOLİŞ Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Güral Olgun; “Çok güzel bir program. Bu gün Günseli Kato ile sizlerin arasında olmak sizleri çok farklı boyutlara götürdü. İnsan ne yaparsa kendisi yapar. Bize verilen bu günü hediye edilmiş bir gün olarak algılamayalım. Varlığımızla tüm dünyada olduğu gibi kadın sorunlarının üstesinden gelip her zaman var olsan sorunları çözen bu kadınların biraz daha fark edilmesini istiyorum” diye konuştu.


 


SEMRA TOZARAYDIN’A ÖDÜLÜNÜ GÜLSELİ KATO VE BARO BAŞKANI ATAM TAKDİM ETTİ


Meslek hayatında yarım asra yaklaşan Kütahya’nın ilk ‘Kadın Gazetecisi’ olma unvanını taşıyan Gazetemiz Sahibesi Semra Tozaraydın’a DPÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu tarafından hazırlanan ödülü Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam ve Minyatür Sanatçısı Günseli Kato tarafından takdim edildi.


Programın sonunda konuşan Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam; “Sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Kadınlar Günü simgeleştirilmiş bir durum ama bizler için çok değerli ve önemlisiniz. Diliyorum ki bundan sonra önümüzdeki yıllarda kadının emeği ve  bedeni sömürülmesin, ötelenmesin, ezilmesin, başarılarına başarı katsınlar. Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.