KADIN GİRİŞİMCİLER GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

KADIN GİRİŞİMCİLER GÜCÜNÜ GÖSTERDİ


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İl İcra Komitesi tarafından düzenlenen ‘Ege Bölge Toplantısı’ Türkiye’ye örnek olacak.


Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde Kütahya, Simav, Gediz, Tavşanlı Borsası tarafından Yoncalı Gülümser Hatun Termal Otel’de düzenlenen toplantı sonrası Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda ‘TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Ege Bölge Toplantısı Lider Kadınlar Paneli’ gerçekleştirildi.


KUTSO Meclis Salonunda düzenlenen Lider Kadınlar Paneline, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, KGK Ege Bölge Başkanı Esen Türker, KGK Kütahya İcra Komitesi Başkanı Aylin Girgin Oğuz, iş kadınlarından Gülsüm Güral, Sevim Güral, Sema Güral Sürmeli, Gülden Güral, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, Uşak, İzmir, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir kurul başkanları ve üyeleri, STK Temsilcileri, ilçe oda ve borsa başkanları katıldı.


Açılış konuşmasını yapan KGK Kütahya İl İcra Komitesi Başkanı Aylin Girgin Oğuz, “Eğitim faaliyetlerimizi, toplantılarımızı yaptığımız bu salonda geniş katılımlı ve 10 ili kapsayan böyle bir toplantıya gelmek bizleri heyecanlandırdığı gibi mutlu etmektedir. Bu toplantımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe denk gelmesi sebebiyle de bu toplantımızın Kütahya için güzel bir gün olduğu inancındayız” dedi.


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Ege Bölge Toplantısına il idarecilerinin ilk kez tam kadro katıldığına dikkat çeken TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Ege Bölgesi Başkanı Esen Türker, “Şuana kadar Kütahya’ya gelmekte geç kaldığımın farkına vardım. Demek ki hayatta sorumlulukları fazla hissettiğimizde yapmamız gereken pek çok şeyi kaçırdığımızı düşünüyorum. Bugün sizlerden bunu öğrendim. 8 ildeki 7. Bölge toplantımız. KGK Kütahya İcra Kurulu Başkanı Aylin Girgin Oğuz ile birlikte Bütün idarecileri bir arada gördüğümüz ilk toplantımız. Kütahya’da olmaktan dolayı çok mutluyuz. Harika bir enerjiniz var” diye konuştu.


 


NAFİ GÜRAL: “DEĞER VERİLSİN DİYE BEKLEMEYİN, HAK ETTİĞİNİZİ ALIN”


Hak edilen değeri almak için gayret sarf edilmesi gerektiğine dikkat çeken KÜTSO Başkanı Nafi Güral; “Bu salonda pek çok toplantı yapılıyor. Bu toplantıyı istisna olarak kaydediyorum. Bu kadar geniş katılımlı bir toplantıyı burada görmek bizlerin mutluluğunu artırıyor. Türkiye kadının önemini, kadının değerini yeni yeni fark etmeye başladı. Aslında geçmişe baktığımızda Türkiye pek çok ülkeden çok daha önce kadına değer verdi. 1930’lu yıllarda kademeli olarak kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bakıyorsunuz Fransa 1944, Japonya 1945, İsviçre ise 1971’de kadına seçme ve seçilme hakkı verdi. Peki bu kadar değer verildiğine göre hanımlarımız olması gereken yerde mi bunu sorgulamamız lazım. Bunu sorgularsak kadınlarımızın ne kadar önemli varlık olduğunun farkına varırız. Hiçbir zaman bize değer verilsin diye beklememelisiniz. Hak ettiğiniz değeri almak için elinizden gelen bütün gayreti sarf etmelisiniz” diye konuştu.


 


“KADININ DEĞERİNİ FARK ETMEMİZ LAZIM”


Kadınların sosyal sorumluluk projelerinde etkin konumlarda yer almalarının önemine değinen KUTSO Başkanı Nafi Güral konuşmasına şöyle devam etti:


“Tarihe baktığımızda pek çok kadın kahramanlar görürüz. İstiklal Savaşına baktığınızda çocuğunun battaniyesini ıslanmasın diye mermiye saran bir anne görürüz. Aydınlı kardeşlerimiz bilir. Aydın’da bir ‘Çete Ayşe’ vardır. Çete Ayşe, kocasını Çanakkale’de kaybettikten sonra köyüne dönüp Yunan İşgali zamanında bir silah edinip 1931 yılında Gazi Mustafa Kemal Aydın’a geldiğinde kendisine bir madalya veriyor. Bu başarılar aradan geçen bunca yüzyıla rağmen kulaktan kulağa devam ediyor. Kadının değerini fark etmemiz lazım. Sosyal sorumluluk projelerinde mutlaka etkin konumlarda yer almanızı istiyorum. 2008 yılındaki Oda seçimlerimizde 8 kadını organlarımıza seçtik. 5’i mecliste görev yaptı, 1’i Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Maalesef görev süremiz sona erdiğinde 8 kişiden 2 kişi kaldı. Yine 2012 seçimlerinde yine kadınlara yer verdik. Şimdi ise yalnızca Semra Tozaraydın kaldı. Bunu şunun için söylüyorum. Elde ettiğiniz görevleri sonuna kadar savunmanız ve onların da gereklerini yerine getirmeniz lazım. Sizleri burada görüp ağırlamaktan çok mutlu oldum.”


 


KAMİL SARAÇOĞLU: “KÜTAHYA’YI TANIMADAN GİTMEYİN”


“Kadınları ilk siyasete sokan, çalışma hayatında yön veren, yollarını açma noktasında tüm gayreti gösteren, hem siyasi hayatta hem sivil toplum örgütlerinde yer almasının en büyük kaynağı şuandaki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyen Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgiler verdi.


Başkan Kamil Saraçoğlu; “Önemli konularınız var, önemli değerlendirmeleriniz olacak ve önemli kararlar alacaksınız ülke için, kendiniz için ama bunun yanında da geldiğiniz şehri tanıma, insanlarıyla hasbihal etme imkanını bulmalısınız. Bu anlamda 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kütahya adeta bir açık hava müzesi. Sanatçısıyla, zanaatkarıyla, çini merkezi olmasıyla önemli bir kent. Kuruluş ve kurtuluşun şehrine geldiniz, Osmanlı’da Domaniç Hayme Ana’mızın türbesinin Çarşamba Köyünde bulunduğunu bilmenizi vaktiniz varsa gidip görmenizi isterim.  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Dumlupınar’ı görmenizi arzu ederim. Geçmişe gittiğinizde Frig Vadisi’nden Hitilerden, Aizonai gibi sayamayacağımız eserleri bir Açıkhava müzesi gibi görmenizi isteriz. Bunun yanında şehir merkezinde Germiyan Sokağı, Mevleviliğin ikinci başkenti olarak adlandırdığımız Dönenleri, özellikle çinide üstat olmuş, UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ödülüne layık görülmüş sanatçılarımızı görmenizi arzu ederim. Şuan bir tanesi de burada. İsmail Yiğit. Onların atölyelerine gitmeniz yeterli” diye konuştu


 


VALİ AHMET HAMDİ NAYİR: KÜTAHYA İÇİN GURUR VERİCİ


Kütahya’nın bölge çapındaki toplantılara ev sahipliği yapmasının gurur verici olduğunu dile getiren Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Bu topraklar bugüne kadar Anadolu’ya, insanlığa çok şey kattığı gibi inanıyorum ki bundan sonra da bu programlar sayesinde başka şeyler de katacak. Biz bunların devamını rica ediyoruz” dedi.


 


“KATLANARAK ARTAN BAŞARIYA TALİBİZ”


Kadının toplumdaki yerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ülkeler kendilerine bir hedef koyup gelişme, gelişmişlik çıtasını yükseltme, refah seviyelerini yükseltme yönünde büyük gayretler sarf ediyor. Ülkelerin gelişmişlik seviyeleriyle kadının o ülke içerisindeki yeri, konumu büyük bir eşgüdüm ifa etmeye başlıyor” şeklindeki konuşmalarını şöyle sürdürdü:


“Kadının eğitimde olduğu, iş hayatında oranı yükseldiği, işveren kadınların çokluğu olduğu müddetçe, siyasette kadınlarımız arttığı sürece o ülkenin gelişmişlik seviyesi de refah seviyesi de artıyor. Ülkemize baktığımızda olduğumuz yeri kendimize yeterli olarak gördüğümüzü söyleyemiyoruz. İstihdamda yüzde 30’larda, işveren pozisyonuna geçtiğimizde yüzde 8’lerde, Meclisimizde yüzde 14,5 kadınımız var. Yerel yönetimlerde en düşük rakamlarımız belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, il genel meclis üyelerimizde. En yüksek rakamlar yüzde 3’leri zor buluyor. Bütün bunlarla birlikte baktığımızda kat edeceğimiz mesafenin daha büyük olduğunu ve çalışmamamızın daha da artırılması gerektiğini hep birlikte paylaşıyoruz. Bu yüzde 30’luk istihdam hacmi içerisinde kadınlarımız yüzde 45’le hizmetler sektöründe, yüzde 40 civarında tarım sektöründe, yüzde 15’le de sanayi sektöründe istihdam edildiğini görüyoruz. Hayatımızın yüzde 50’sinden fazlasını kıymetlendiren kadınlarımız nüfusumuzda yüzde 50 olsa bile bundan daha büyük oran tutması için gayretlerimizi birleştirmemiz lazım. Katlanarak artan bir başarının taliplisi olduğumuzu bilmenizi istiyorum.”


 


“KÜTAHYA’YA YAKIŞIR BİR TOPLANTI OLDU”


Kadın girişimcilerin birlik ve beraberlik sağladığına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya’ya yakışır bir toplantı oldu” dedi.


Vali Nayir, “Sizlerin düzenlemiş olduğu bu toplantılar aynı zamanda birlik ve beraberliğin de mayasını oluşturuyor. İlimizin merkezi yönetim, yerel yönetim, Sivil Toplum Kuruluşları, siyasilerini bir araya getirme başarısını da kadınlarımızın başarısı olarak değerlendiriyorum. İlimizde düzenlenecek bu tür etkinliklerin aynı zamanda ilimizin güzelliklerini tanıtmada da birer vesile olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı. Niyetler sonuçları birebir etkiliyor” ifadelerini kullandığı konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Gördüğümüz o ki çok iyi niyetle başlanan ve sonuçları da bu kadar güzelleştiren bir organizasyon içerisinde olunmuş. Bu birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu takdirde ilimizde yapılacak bölgesel toplantıların başarısı da o niyetlerin güzelliğiyle şekil alacak ve daha güzellerine fırsat verecek inşallah. Kadınlarımızın toplum içerisindeki yerini daha iyi hale getirmek bizlerin geleceğimize daha ümitle bakmamıza vesile olacak. Kıymetlerimizi, değerlerimizi anladığımız takdirde onu geliştirmeye daha iyiye götürmeye bir fırsat bulacağız. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Ege Bölge Toplantısı Kütahya’ya yakışır bir toplantı oldu. Birçok kültürü içinde barındırmış bu topraklarda kültürümüzü zenginleştirmemiz, kendi dünyamızda, siyasi, ticari ve sosyal hayatımızda kadının konusunu da zenginleştirecek bir toprak parçası üzerinde bulunuyoruz. Bu topraklar bugüne kadar Anadolu’ya, insanlığa çok şey kattığı gibi inanıyorum ki bundan sonra da bu programlar sayesinde başka şeyler de katacak. Biz bunların devamını rica ediyoruz.”


 


TEYZEM DEĞİLSİNİZ, HOCAMSINIZ HOCAM


Konuşmaların ardından Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli moderatörlüğünde ‘Lider Kadınlar Paneline’ geçildi.


Panele konuşmacı olarak, Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Ayşegül Özen, Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. İlknur Ak Sivrikoz, MS Hasta Okulu Yöneticisi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay katıldı.


‘Lider Kadınlar Paneli’ Moderatörü Sema Güral Sürmeli; “1992 Yılında Seramik okuma kararı aldığımda karşıma çıkan ilk gülen yüzdü. Kendisini davet ettiğimde hiç düşünmeden kabul etti” ifadelerini kullandığı Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Ayşegül Özen’in Stand-Up tadındaki sunumu katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.


‘Hoca – öğrenci’ ilişkisine dikkat çeken Prof. Dr. Ayşegül Özen’in panelde Sema Güral Sürmeli için hazırladığı bir de sürprizi vardı.


 


STAND-UP’A GÖZYAŞI ARASI


‘Sema, Türkan Şoray’ı çok sever’ diyen Prof. Dr. Özen, Yeşilçam’ın en güzel şarkılarından biri olan ve kendi seslendirdiği ‘Buruk Acı’nın video kaydını sundu.


İzlenen slayt gösterisi Ayşegül Hoca’nın Sema’sını gözyaşlarına boğdu. Kendi arşivinde bulamadığı pek çok fotoğrafı anıları ilen hem izleme hem de dinleme fırsatı bulan Sema Güral Sürmeli, duygularını ise gözyaşları ile hissettirdi.


Prof. Dr. Ayşegül Özen ve kadın girişimciler hep bir ağızdan ‘Buruk Acı’yı seslendirdi.


Panelin ardından plaket takdimine geçildi. KGK Kütahya İcra Komitesi Eski Başkanı Sevim Güral, Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Ayşegül Özen, Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. İlknur Ak Sivrikoz, MS Hasta Okulu Yöneticisi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay’ın plaketini Vali Ahmet Hamdi Nayir verdi.


Ege Bölgesi Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanlarının plaketini ise Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral takdim etti.


 


CEMİLE GÜL DEFİLESİ BÜYÜLEDİ


Lider Kadınlar Paneli sonrasında Gülümser Hatun Termal Otel’de Cemile Gül’ün tasarladığı Osmanlı Dönemi kıyafetlerinin sergilendiği ‘Geçmişten Geleceğe Osmanlı Dönemi Kütahya Kıyafetleri’ defilesi gerçekleştirildi. Büyük beğeniyle takip edilen defiledeki birbirinden değerli kıyafetler katılımcıları adeta büyüledi.


Cemile Gül’ü tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir günün anısına bir plaket verdi. Vali Nayir, “Bu güzel günün sonunda eskilerin hitam-ı misk dedikleri güzel bir bitişi sağlayan böyle bir programla, buna emek veren Cemile Gül ve kıymetli ekibiyle günü tamamladık. İnşallah sizler için de gözlerinize ve ruhunuza hitap eden güzel bir sonuç olmuş oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Vali Nayir’e teşekkür eden Kütahya’ya has Osmanlı Dönemi’ne ait kıyafetleri modernize eden modacı ve nakış öğretmeni Cemile Gül; “Anadolu’nun bir şehrinde bu işi yapmak, ilk olmak, mücadele vermek ve buralara kadar gelmek çok zor ama Kütahya beni çok güzel kucakladı, çok önemsedi. Dünya’nın birçok ülkesinde tanıtım yapmaya çalışıyorum. Anadolu’da yaşayan bir Türk kadınını sanatıyla ticaret yapabileceğini ve kenar köşede hiçbir şey bilmeyen ama fıtratında var olan yetenekle para kazanabileceğini, tabi bunları yaparken de sanat eserlerimizi, kadının yüreğini, el emeğini geleceğe aktarması çok önemli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


 


HABER’E İLİŞKİN ÖZEL FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ..