JANDARMA TEŞKİLATI 179 YAŞINDA

JANDARMA TEŞKİLATI 179 YAŞINDA

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü kolluk gücü olan ve 14 Haziran 1839 yılında kurulan Jandarma Teşkilatının 179. kuruluş yıl dönümü sebebiyle İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

 

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, 179. Yıl dönümü etkinlikleri hakkında bilgiler aldı.


“EN ÖNEMLİ DESTEKÇİMİZSİNİZ”

 

Kamu kurumlarında geleneğini oluşturmuş sayılı kurumlardan birinin Jandarma Teşkilatı olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kamu kurumlarında gelenek oluşturmak zordur ve kıymetlidir. Geleneğini oluşturmuş kurumlardan birisi de jandarmamızdır. Osmanlı’dan devraldığımız bir kurumdur. Bu gelenek aynı zamanda hizmetin kalitesi, güvenilirliğine yansıyan bir husustur. Devlet olgusunu ortaya çıkaran en temel ihtiyaç asayişin ve adaletin sağlanmasıdır. Bu iki hususta da güvenlik birimlerimizin direkt rolü var. Bir taraftan mülki göreviniz olarak emniyet, asayiş, önleyici kolluk hizmetlerini yerine getiriyorsunuz, diğer taraftan da adli kolluk olarak adaletin gerçekleşmesinde de hakim ve savcılarımıza yardımcı oluyorsunuz. Dolayısıyla devlet olgusunun en temel ihtiyacı olan bu iki konudaki görevinden dolayı çoğu zaman devlet olarak tanınır. Sizde devletin ciddiyetini, kucaklayıcılığını görmek isterler. Hamdolsun bugüne kadar da jandarmamızı bu görevlerini hakkıyla yerine getirmiş bir teşkilat olarak biliyoruz. Jandarmamız ve Emniyetimiz Mülki idarenin de en önemli yardımcıları, destekçileri ve eli, ayağı konumundadır” dedi.

 

“TARİH BOYUNCA HEP KAHRAMANLIĞINIZI GÖRDÜK”

 

Tevazu, kahramanlık, kanun gücü, vatan sevgisi, fedakarlık ifadelerini taşıyan 5 şualı yıldızından da söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Amblemde yer alan bu umdeler personelinize yol göstericidir. Bu Umdelerin hepsi önemlidir ama ortada bulunan "tevazu" farklı bir öneme sahiptir. Güce sahip olmak çoğu zaman gururu, kibri de beraberinde getirir ama umdelere bakıldığında ortada tevazunun yer aldığını görürüz. Tarih boyunca hep kahramanlığınızı ve vatan sevginizi gördük. Yalnızca sulh zamanlarında değil savaş şartlarında da jandarmamızın önemli görevler yaptığını gördük. En son Zeytin Dalı Harekatı operasyonunda jandarmamız, emniyetimiz ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlikte kahramanlık ve insanlık örnekleri verdiler.  Dolayısıyla Jandarmamız kanuna bağlılık, kahramanlık, tevazu, vatan sevgisi olarak baktığımızda bu umdeleri yaşayan ve yaşatan bir kurum olarak milletimizin de göz bebeği. İnşallah bu haftalar, millet tarafından da bilinmesini, personelin bunu yeniden hatırlayıp umdelere bağlılığı, yaşatma konusundaki kararlılığını artıran durum olur” diye konuştu.


Vali Ahmet Hamdi Nayir’in ziyaret edilmesinin ardından Jandarma Teşkşilatının 179. yılı etkinlikleri Valilik önünde yapılan törenle devam etti. 

 

Törene, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, bazı daire müdürleri ile askeri erkan katıldı.

 

İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulan tören saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve jandarma teşkilatının tarihçesi hakkında bilgiler verilmesiyle devam etti.

 

179 yıllık Jandarma Teşkilatının başarılarla dolu köklü bir tarihe sahip olduğunu belirten İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, “Jandarma Genel Komutanlığı Kuruluşu bugüne kadar yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliğiyle kamu düzeninin sağlanmasındaki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek var olan bu güven ve sevgi bağını koruma ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız” dedi.


İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar’ın konuşmasının ardından Jandarma Teşkilatının kuruluş yıl dönümü sebebiyle düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrenciler ödüllerini Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyelerinin elinden aldı. 

 

Tören öğrencilerin resimlerinin beğeniye sunulduğu sergi ile Kütahya İl Jandarma Komutanlığının kullandığı araç, gereç ve ekipmanlarının tanıtılması amacıyla açılan stantların gezilmesiyle sona erdi.