İSMET GÜRAL: “EKONOMİK SAVAŞIN ASKERLERİYİZ”

İSMET GÜRAL: “EKONOMİK SAVAŞIN ASKERLERİYİZ”


Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu İsmet Güral’ın başkanlığını ettiği Güral Şirketler Gurubunun,1. OSB’deki yeni seramik fabrikasının inşaat sahasını gezdi. Gezide Başkan Saraçoğlu’na bilgi veren işadamı İsmet Güral günümüzde savaşların ekonomik olarak yapıldığını ve iş dünyasının da bu savaşın birer askerleri olduğunu ifade etti.
Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İsmet Güral ve 1.OSB yönetim kurulu üyeleri, ilk etapta 80 bin metrekare kapalı alanda üretime başlayacak olan, 150 milyon TL’lik yeni yatırımı yerinde inceledi . 2019 yılında üretime geçecek olan fabrika sahasındaki gezi sırasında Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na bilgiler veren Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, günümüzde savaşların artık ekonomik alanda yapıldığını belirtti. Güral “Geçmişte dünyada iki tane ordularla savaş yaşandı. Artık günümüzde bu savaşların yerini ekonomik savaşlar aldı. Bizim ülkemize de bu savaşları maruz bırakıyorlar ve oynamak istiyorlar. Ülkelerin orduları var bu ordularda ki askerler belli bir süre sonra emekli olup ayrılıyorlar. Fakat iş aleminin ekonomik askerleri bizler yani iş dünyasının askerliği bitmiyor. Bizim mücadelemiz devam ediyor. Ben her fabrikayı bir kale olarak görüyorum. Sayın belediye başkanımız yatırımcının yanındayım diyor. Ve bunu da gösteriyor. Her zaman bizlerin yanında oldu. Çoğu zaman bizlere aslansınız kaplansınız yürüyün derler fakat bir yürürsünüz yürüdüğünüz zaman bakarsınız bazen mayınların içine girmişsinizdir. Ben bu mayınların içinden çıkacağım diye düşünürsünüz. OSB’deki yatırımcı arkadaşlara sorduğunuzda çoğunun kendine göre bir hikayesi vardır. Allah bin kere razı olsun. Bu eserin meydana gelmesinde valilerimizin ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun çok ciddi katkıları ve destekleri oldu. " dedi.
TESİS SENEYE ÜRETİME GEÇİYOR
Tesisin inşaatının Ağustos ayında tamamlanacağını belirten Güral montaj sonrası 2019’un bahar aylarında üretime geçileceğini söyledi. Güral “Bu tesis yaz ortalarına doğru inşaatı bitecek sonbaharın ilk başlarında makine montajına başlanacak ve 2019’un bu mevsimlerinde bayilerin vitrinlerinde ürünlerimiz yer alacak. OSB Yönetim Kurulu ve Belediye Başkanı olarak tüm tesislere yaptığınız ziyaretler gibi bize de yaptığınız ziyaret bizlere moral veriyor. Bunun içinde size teşekkür ediyorum. İş aleminin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında moral geliyor. İş alemi yola çıkmadan önce ekonomik ve bürokratik hazırlıklarını yapar. Bize en çok ihtiyacımız olan şeyi morali veriyorsunuz. Bizleri destekliyorsunuz. Size teşekkür ediyorum. Yetkili olan insanlar hayatlarında bazı eserlerin oluşturulmasında pay sahibi olurlar. Ben bunu yaşadım. Bir yerin önünden geçerken ‘ben buranın yapımında çok büyük emeklerim var’ diyor. O insanların hakkı olan şey ise bizlerin zaman zaman esirgediğimiz kuru teşekkürdür. Bize sizlere, OSB yönetimine, yönetimde bulunan arkadaşlarıma valililerimize çok çok teşekkür ediyorum. Bu eserin oluşturulmasında gerçekten çok büyük emeğiniz ve destekleriniz var.
YILLAR ÖNCE BU TESİS KURULACAKTI
Bu yatırım kararını yıllar önce aldıklarını ancak bazı sıkıntılar sebebiyle yatırım kararına ara verdiklerini dile getiren İsmet Güral “Aslında bu tesis yıllar önce 2. OSB’de yapılmış ve çalışıyor olacaktı. Fakat o dönemin yetkilileri bizlerden taahhüt istediler. Dediler ki ham madde hazırlamasını kapalı alanda yapın dediler. Bizlerde derhal dedik o taahhütleri verdik. Daha sonra bize yeniden bir yazı ile ham madde hazırlama tesisi yapmayın dediler. Kardeşim araba yapın ama motoru olmasın diyorsunuz. Nasıl olacak. Biz yapacağımız fabrikada ham madde hazırlama tesisi yapmayacağız gibi bir taahhüt veremeyiz, o zaman yatırım yapmamızı istemiyorsunuz dedik. O yıllarda yapılması gereken tesis maalesef yapılamadı. Ben belirli bir yaşa geldim. Buralardan alacağım çok fazla bir şey yok. Fakat istihdam oluşturmalıyız. Ülkenin ve Kütahya’nın gelişmesi için mutlaka ama mutlaka hepimiz istihdama yön vermeliyiz. Tanıdığım arkadaşlarımıza Kütahya’da yatırım yapılabileceğini ve yöneticilerin lafla değil gerçekten yatırımcının yanında olduğunu kendilerine anlatıyorum. Son cümle olarak bu tür yatırımların ülkemiz için Kütahya için devamında ve tekrarında fayda vardır. Bizden sonra gelen kuşaklara da bu bilinci aşılamalıyız.” dedi.
GÖREVE GELİNCE İSMET BEY’DEN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASINI İSTEDİK
Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu göreve geldiklerinde bu fabrikanın düşünc aşamasında olduğunu hatırlatarak “Dört yıl önce biz yönetime geldiğimizde henüz bu fabrika düşünce aşamasındaydı. O dönemde biz her şeyimizle hazırız. Kütahya olarak hazırız. Yeter ki siz elinizi taşın altına koyun dedik ve İsmet Bey’de bizleri kırmadı. Bu fabrikanın imarı ile ilgili birçok çalışma oldu. Bunları çözdük ve fabrikanın bu aşamaya gelmesi bizleri memnun ediyor. Bir yatırımcıyı yatırıma teşvik etmek ve yönlendirmek kolay değil. Yatırımcı bir kuş misali gibidir. Eğer çok sıkarsanız ölür, gevşek bırakırsanız da uçup gidiyor. Biz yatırımcıyı uçurmamak için çok dengeli bir çalışma izledik. Üç yıl içinde fabrikanın bu hale gelmesi bizleri memnun ediyor. Yaklaşık 200 dönü araziyi tahsis etmiştik. Ama ilaveleri ile birlikte 250 dönümün üstüne çıktı. Bununla ilgili şehirde çeşitli spekülasyonlar yapıldı ama biz bunlara aldırış etmedik. Hep önümüze baktık.
SERAMİKTE LİDER KONUMA GELECEĞİZ
Başkan Saraçoğlu Kütahya’nın seramik konusunda önemli bir yere sahip olduğunu bu tesisin bitmesi ile birlikte Kütahya’nın Türkiye’de lider konuma geleceğine inandığını söyledi. Saraçoğlu “Kütahya özellikle seramik konusunda öncü illerden bir tanesi. Bu tesisin faaliyete geçmesi ile birlikte seramikte lider konumuna geleceğiz. İsmet Bey şuan ki işletmeleri ile Kütahya’ya ve Türkiye’ye dolayısı ile dünyaya değer katan iş adamlarımızdan bir tanesi. Kazandığı parayı yeniden şehrimize yatırım yapması bizi memnun ediyor. Şehrim adına İsmet Bey’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Porselende lider, vit alanında da önemli bir yere sahip ve hizmet sektöründe de lider yatırımları mevcut. İsmet Bey bitiş tarihini verdi. Seneye bu zamanlarda üretim olacak. Yeni bir çocuğumuz olmuş gibi sevineceğiz. Dünyada eskisi gibi savaşlar yok. Ekonomik bir savaş var. Biz bu savaşı her şeyimizle hissediyoruz. Son dönemde Türkiye’yi ekonomik olarak boğmanın çabası içinde dünya ülkeleri. Türkiye buna müsaade etmeyecek. Kiminle etmeyecek. İsmet Güral gibi değerli iş adamlarımızla, yatırım yapanlarla buna müsaade etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın bize tavsiyesi yatırımcının yanına oturun, üretime destek verin, onlara hizmet edin şeklinde yol haritası çiziyor. Bizde bu yol haritasında devam ediyoruz. OSB’nin bu hale gelmesi bizleri mutlu ediyor. Ben İsmet Güral’ı elini taşın altına koyduğu için tebrik ve teşekkür ediyorum. İsmet Güral tüm işlerini durdursa ve yatırım yapmasa daha önce kazandığı imkanlar bir ömür boyu yeter. Ama İsmet Bey bunları bir kenara bırakarak hem şehrine hem de ülkesine bu yatırımları yapıyor. Kütahya ekonomisine destek sağlıyor. Yeniden kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.