İşe İlk Adım Projesi hayata geçiyor

İşe İlk Adım Projesi hayata geçiyor

Genç işsizliğinin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini sağlamak amacıyla “İşe İlk Adım Projesi” hayata geçirilecek.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde hazırlanan 100 günlük eylem planı kapsamında istihdamın geliştirilmesi için yapılan çalışmalar doğrultusunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Özel Kütahya Anadolu Hastanesi arasında “İşe İlk Adım Protokolü” imzalandı.


Proje kapsamında, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin mezun oldukları alanlarda 6 aylık işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacak. Sektör kısıtlaması olmadan 6 aylık program sonrasında işverenlerin bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi 6 ay boyunca istihdam etmesi gerekecek.


Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü (İŞKUR) Kamil UÇAN konu ile ilgili yaptığı açıklamada:


İşbaşı eğitim programı sonrasında katılımcılar işveren tarafından istihdam edilecek, bu kişiler için ilk altı ay ödenmesi gereken ücretin net asgari ücretin %50'si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağı, zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin % 25'i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edileceğini belirtti. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aylık işbaşı eğitim programından sonra en az 1,5 yıl daha istihdam edileceğini ifade etti.