Gülten Dayıoğlu Kütahya'da

Gülten Dayıoğlu Kütahya'da

Çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı Gülten Dayıoğlu DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Dekan Prof. Dr. Anıl İça,DPÜ Şairler ve Yazarlar Topluluğu, Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Başkanı İhsan Tunçoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin daveti üzerine memleketi Kütahya'ya geldi. 


gd


DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Salonunda düzenlenen ve üniversite Şairler ve Yazarlar Topluluğunun düzenlediği etkinliğe çok büyük ilgi gösteren öğrenciler için Şeyhi Sinan Salonunda da canlı yayın yapıldı. Söyleşiden önce Şeyhi Sinan Salonuna gelen Gülten Dayıoğlu, söyleşiye ilgi gösteren öğrencilere teşekkür etti.


Rektör Prof. Dr. Remzi Gören,  Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Başkanı İhsan Tunçoğlu ve Gülten Dayıoğlu'nun eşi Cevdet Dayıoğlu'nun da katıldığı söyleşi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl İça'nın selamlama konuşması ile başladı. Yazarın özgeçmişimin sunumunun ardından Gülten Dayıoğlu alkışlarla kürsüye geldi ve öğrencilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.


gd0


"ESERLERİM SİZE EMANET"


Gittiği her yerde sözüne "Ben Kütahya'nın Emet ilçesinde doğdum" diyerek başladığını söyleyen Gülten Dayıoğlu, bugün itibariyle yazdığı kitap sayısının 90, başka dillere çevrilen kitaplarının sayısının 14'e ulaştığını söyledi.


Hayatı boyunca 114 ülke gezdiğini ve bu gezilerde edindiği tüm deneyimlerin bir sanal müzede toplanacağının haberini veren Dayıoğlu, hayatını kaybettikten sonra tüm bu eserlerin öğrencilerimize emanet olacağını ifade etti.


Gülten Dayıoğlu, küçük bir çocukken okuma isteğini yoğun olarak hissettiğini ve öğrenim hayatı boyunca öğretmenlerinin kendisini kitap okumaya yönlendirmesiyle de bu isteğinin desteklediğini söyledi ve kendisini okumaya yönlendiren ve o dönemde Milli Eğitim Bakanlığında müfettiş olan Reşat Nuri Güntekin'le olan anısını anlattı.


gdd


"HİÇBİR ZAMAN 'BEN OLDUM' DEMEYİN"


Dayıoğlu, öğrencilere hiçbir zaman kendilerine "Ben oldum" dememeleri ve her kazanımla kendilerini daha çok geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.


Ülkemizdeki okuma düzeyinin gelişmiş ülkelerin çok arkasında olduğu için üzüldüğünü söyleyen ünlü yazar, bir toplumun en önemli değeri olarak tanımladığı dil konusunda da gençlerden Türkçe'nin doğru kullanımına önem vermelerini tavsiye etti.


"BEN DAHİL KİMSEYİ TAKLİT ETMEYİN"


Öğrencilerden gelen sorulara da yanıt veren Dayıoğlu, kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Fadiş'in tüm eserleri arasında ayrı bir yerinin olduğunu söyledi. Yazarlık yapmayı isteyen gençlere de önerilerde bulunan Dayıoğlu, bunun kendisi dahil kimseyi taklit etmeden özgün eserler üretmeye çabalamaktan geçtiğini söyledi.


gd


Söyleşinin ardından Gülten Dayıoğlu'na Rektör Prof. Dr. Remzi Gören iki ciltlik Ahmet Yakupoğlu kitabını, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl İça üniversitenin altın anahtarını, etkinliği düzenleyen DPÜ Şairler ve Yazarlar Topluluğu'nun danışmanı Fen Edebiyat Fakültesi Türk Edebiyatı Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Fatma Şenyüz de çiçek sundu. Dayıoğlu da hayat öyküsünü anlattığı "Bir Yaşamış Bir Yazmış" ile eserlerini yazarken hissettiklerini anlattığı "Yaşadıklarım ve Düşlediklerim" adlı kitabını hediye etti.


Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Başkanı İhsan Tunçoğlu, uzun yıllardır tanıdığı Gülten Dayıoğlu'na Kütahya çini motifleriyle süslenmiş bir fincan takımı armağan etti.


Etkinliğin son bölümünde Gülten Dayıoğlu öğrencilerin kitaplarını imzaladı. 


gdhg


Kütahya merkezde Vali Ahmet Hamdi Nayır ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu başta olmak üzere bir dizi ziyaretlerde bulunan Ünlü Yazar Dayıoğlu'nu , Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Harika Güral da Fabrika'daki makamında misafir etti.