GENÇ DOKTORLARIN MEZUNİYET HEYECANI

GENÇ DOKTORLARIN MEZUNİYET HEYECANI
2008 yılında kurulan ve 2009 yılında öğrenci kabulüne başlayan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi 3. mezunlarını verdi. 


Dumlupınar Üniversitesi 3. Dönem Tıp Fakültesi öğrencileri törenle hekimlik mesleğine adım attı. Tıp Fakültesi’ndeki törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Celal Yücel, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral ile Kütahyalı iş adamı Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, bazı daire müdürleri, Tıp Fakültesi Öğretim Görevlileri, Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.


“KADROMUZU GÜÇLENDİRİYORUZ”


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural DPÜ Tıp Fakültesi’nin kuruluşu ve bugünü hakkında bilgiler verdi. Vural, “Tıp Fakültemiz 2008 yılında kuruldu. 2009 yılında öğrenci alımı başladı. 2015 yılında yapımı tamamlanan yeni binamıza taşındık. Fakültemiz kuruluşunun 9. yılında, 3. mezunlarını veriyor. Sağlık hizmetlerimizi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde veriyoruz. Her geçen gün kadromuzu güçlendiriyoruz. Çevre illerden hastanemize hastalar geliyor. Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya dörtlüsünün olduğu alanda bütün yükü bizim hastanemiz çekiyor diyebiliriz. Bize desteklerinden dolayı Rektörlüğümüze, Belediyemize, Milletvekillerimize ve Valiliğimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.


“HALKA SEVGİ VE NEZAKET BESLEYİN”


Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural konuşmasında hekimliğin önemine dikkat çekti genç meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu. Vural, “Eğitimlerde yoruldunuz. Bu gün mezun olarak yeni bir döneme başlıyorsunuz. Sizler umut ışığısınız. Sorumluluğunuz insanı tedavi etmek ve yaşatmak. Mütevazı olun. Halka nezaket ve sevgi besleyin. Hastalarınızı sevin. Para ve mevki hırsına kapılmayın. Faziletli olun. İncinseniz de incitmeyin. Karşılaşacağız engelleri aşma kudretine ve bilgisine sahipsiniz. Yemininizi unutmayın. Mesleğinizi dürüstlükle yapın” dedi.


“SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”


Kürsüye daha sonra dönem 1.’si Ebru Kağıtçı çıktı, 6 yılı özetledi. Gülümseten ve düşündüren konuşmasıyla defalarca alkışlanan Kağıtçı sağlıkta şiddete dikkat çekti, görevi başında şehit edilen meslektaşlarını da unutmadı. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için düzenlemeler yapılmasını isteyen Ebru Kağıtçı, “Bu onurlu ve kutsal mesleğin birer gönüllü neferi olmanın tarifsiz mutluluğu içindeyiz. 6 yıl önce şaşkınlık, heyecan, merak ve umutla başladığımız bu maceranın sonunda üzerinde pırıl pırıl beyaz önlükleri, kendinden emin ve kararlı duruşu, binlerce insanın hayatına dokunacak bilgi ve tecrübesiyle genç hekimler olarak yeni maceralara atılacağız. Ancak üzülerek belirtmek istiyorum ki bu kadar emek veren, bu temiz duygularla vatana hizmet etmeye ant içmiş biz hekimlere karşı gün geçmiyor ki yeni bir şiddet haberi almayalım. Korku ve endişeyle gözlemlediğimiz, heyecanımıza gölge düşüren sağlıkta şiddetin önlenmesi için halkın eğitimi, hastanelerde güvenlik tedbirlerinin artırılması, medya yayınlarının denetlenmesi, hukuki sınırların düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi halde toplumsal olarak telafisi olmayan kayıplar vereceğiz. Görevi başında şehit edilen meslektaşlarımı saygı ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

 

“DEĞER KATAN ÜNİVERSİTENİN DEĞERLİ ÖĞRENCİLERİ”


DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören de kürsüye çıkarak genç mezunlara ve ailelerine seslendi. Yeni mezunlara meslekte sabır ve şefkat vurgusu yapan Gören, “Mezun ettiğimiz doktorları yetiştiren Tıp Fakültemizin çok değerli öğretim üyelerini ile Sağlık Bakanlığı mensubu doktor arkadaşları kutluyor, emeklerinden dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum. Mezuniyetlerde rol aldıkları meslektaşlarıyla ne kadar övünseler yeridir diyorum, çünkü onlar değer katan üniversitenin çok değerli öğrencileriydiler. Çünkü onlar analitik ve kritik düşünmenin önemini kavramış, bilgi ve becerilerinin farkında olan, mesleğinde hünerli olmayı yaşam felsefesi edinmiş, erdemli ve ahlaklı olmayı hayatlarının merkezine almış hekimler olarak tabipler olarak yetişmişlerdir. Yıllar önce gözbebeğiniz, ana kuzusu, babasının aslanı olarak emanet ettiğiniz çocuklarınızı, bugün iyi yetişmiş, kendileriyle gurur duyacağınız birer doktor, tabip, hekim olarak sizlere teslim ediyoruz. Bize inandığınız, güvendiğiniz için teşekkür ediyorum. Sevgili genç doktorlar, hastaların ilaçtan önce, kalbinde anneliğin sırrını, baba olmanın yüceliğini taşıyan, sabır ve şefkat aşığı doktorlara ihtiyaçları var. Bu yüzdendir ki ömrünü dertlilerin dertlerine deva bulmak, çaresizlere çare olmak, ıstırap çekenlerin acılarını dindirmek idealine vakfeden vefalı, şefkatli, inançlı, fedakar hekimler olmanızı dilerim” şeklinde konuştu.


“KÜTAHYA’MIZ SİZLERE ÇOK ÖNEMLİ İMKANLAR SUNDU”


Kütahya’nın tıp fakültesi öğrencilerine önemli imkanlar sunduğuna dikkat çeken AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Hekim dayanışmasını öğrendiniz ve yaşadınız. Bu dayanışmayı devam ettireceksiniz. Kendi devre arkadaşlarınız için akan sular duracak. Hocalarınızdan el aldınız. Onlardan kıymetli bilgiler öğrendiniz. Hocalarınız daima yanınızda olacak. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz burada birebir eğitim alma fırsatı buldu. Doktor, hasta ilişkilerini öğrendiniz. Bu kıymetin değerini bilin. Tıp Fakültemiz ve Kütahya’mız sizlere çok önemli imkanlar sundu. Kütahya Şehir Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile bu imkanlarımız daha da gelişecek. Bu sene 1. sınıf olanlar inşallah 4. sınıf stajlarından itibaren Türkiye’nin en güzel hastanelerinden bir tanesinde Kütahya Şehir Hastanesi’nde eğitimlerinin pratik kısmını görme imkanına sahip olacaklar. Diğer yandan Kütahya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Türkiye’nin en güzide, en gelişmiş teknoloji ve en yaygın imkanlarına sahip olan hastanelerinden bir tanesidir. Belirli bir branş olsa dahi o branş açısından da üniversitemiz öğrencilerinin şanslı olduğunu söylemek istiyorum. En son nokta üniversitemizle birlikte Kütahya’yı asla unutmayın. Kütahya’mız sizlerin, Tıp Fakültemizin ve Dumlupınar Üniversitemizin çalışmalarını takdir ediyor. Bahtınız ve yolunuz açık olsun” dedi.


“HAKLI GURURUNUZU BİRLİKTE YAŞIYORUZ”


Zorlu eğitim sürecinin sona erdiğini asıl mücadelenin ise şimdi başladığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Vali Ahmet Hamdi Nayir, sizlerin sevincini ve onurunu paylaşmak için buradayız. Bizler, sizlerin önemli dönüm noktasında birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her başlangıç bitişin habercisidir. Eğitim döneminin zorluklarını bitirdiniz. Ancak uzmanlık eğitiminiz, akademik kariyeriniz başlıyor. Tatmin duygusu yüksek, önemli bir görev üstleniyorsunuz. 7’den 70’e herkesin ihtiyaç duyduğu, 7/24 ihtiyaç duyulan bir görevin sorumluluğunu ve onurunu birlikte omuzluyorsunuz. Meslek hayatınızda yaşayacağınız olaylarda da sizler sürekli kendilerini öncelikli bilen kişilerle karşılaşacaksınız. Yalnızca tıp eğitiminiz değil, aynı zamanda insan ilişkileri konusundaki eğitiminiz, tecrübeniz, öğrendikleriniz ve geliştireceklerinizle sizin hayatınıza önemli bir değer ve farkındalık katacak” dedi.


“KÜTAHYA SEVENİ OLARAK İLİMİZDEN AYRILMANIZI İSTİYORUZ”


Kütahya’nın önemli değerlerinin başında Dumlupınar Üniversitesi’nin geldiğini vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir en büyük temennilerinin öğrencileri Kütahya sevdalısı olarak mezun etmek olduğunu söyledi. Kütahya’nın mezun verdiği öğrencilerinin dostluğuna ve sevgisine ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler Kütahyalılar, Kütahya’nın yöneticileri olarak, ilimizin değerlerinin başında Dumlupınar Üniversite’sini görüyoruz. Dumlupınar Üniversitemize gelen her öğrencimizi de emanetimiz olarak biliyoruz. Kütahya’mızın tarihinden, kültüründen, doğal güzelliklerinden istifade etmiş, cesaretini yenilemiş, geleceğe olan bakışında da ümidini artırmış gençler, yeni doktorlar olarak ayrılmasını en büyük hedef olarak biliyoruz. Buradan mezun olan her gencimizin bir Kütahya sevdalısı, seveni olarak ilimizden ayrılmasını temenni ediyoruz. Kütahya’nın buna ihtiyacı var. Ekmeğini, suyunu yediğiniz bu şehrin de sizden bunu bekleme hakkına sahip diye düşünüyorum. Ne mutlu ki hayatınızın gayesi olarak belirlediğiniz bir mesleğin sonuna geldiniz. Büyük milletimize ihtiyaç duyduğu en önemli, en temel hizmeti verecek noktalara geldiniz. Temennimiz, önce sizlerin sağlık ve sıhhati sonra da sizlerin elleriyle sağlık ve sıhhat bulacak olan milletimizin refahı ve huzuru. Genç doktorlarımızı tebrik ediyor, ailelerini ve hocalarını kutluyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından çetin bir eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler diplomalarını ve başarı belgelerini aldılar. 


Diplomaların takdim edilmesiyle birlikte Hipokrat Yemini ederek kep fırlatan genç mezunlar doktorluğa ilk adımını attılar.