Amatör kulüplere 573 bin TL'lik yardım

Amatör kulüplere 573 bin TL'lik yardım

Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Kütahya’da faaliyet gösteren 130 amatör spor kulübüne 573 bin TL nakdi yardımda bulundu.


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) iş birliğiyle gerçekleştirilen törenle nakdi yardımlar spor kulübü temsilcilerine teslim edildi.Kütahya İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Müdürümüz Sadık Ölçen, Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Murat Cengiz, 
kulüp temsilcileri ve sporcular katıldı.


“EN FAZLA DESTEĞİ KÜTAHYA ALDI”


Kütahya’nın komşu illerinden daha fazla destek aldığını kaydeden Kütahya ASKF Başkanı Murat Cengiz, “Biz Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu amatör kanadıyla Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımızdan spor kulüplerimiz için bir yardım talebinde bulunduk. Çok teşekkür ediyoruz Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a da çok teşekkür ediyoruz. Kütahya’ya civar illerden daha fazla bir meblağ olan katkıda ulundular” dedi.


“1 MİLYON 300 BİN TL DESTEK VERİLDİ”


192 spor kulübü sayısına sahip olan Kütahya’nın kulüp sayısında diğer illerden önde olduğunu ifade eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, spor kulüplerine verilen destekler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Kulüpçülüğün fedakarlık işi olduğuna değinen Sadık Ölçen, “Ekim 2017’de 104 kulübe, Nisan’da 104 kulübe olmak üzere toplamda yine Kütahyaspor da bunun içine dahil, 625 bin liralık malzeme yardımı, bugünkü yapılan yardımla beraber 687 bin liralık da nakdi yardım yapılmış oluyor bu sezon. Toplamda kulüplerimize yapılan nakdi yardım ve malzeme yardımı sayısı 1 milyon 300 bin lira. Kulüplerimizin maddi imkanları sponsor buldukça artırılıyor, daha iyi faaliyetler yapıyorlar ama şu rakamlara bakıldığında özel sponsorluk gelirleri hariç kulüplerimize yapılan bu malzeme ve nakdi yardımlarda ciddi bir yer tutuyor. Bu yapılan 130 kulübe 573 bin lira olan nakdi yardımın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


“7’DEN 70’E HERKESİN SPORLA İLGİSİ OLMASI LAZIM”


Sporu yaygınlaştırma ve spordan istifade eden kişi sayısının artırılması noktasında her ülke ve her ilin hedefi olduğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ülkemiz ve ilimiz olarak baktığımızda merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin bu amaçla ellerinden gelen imkanları kullanarak daha fazla insanın spora katılmasını sağlamak için gayret gösterdiklerini görüyoruz. 7’den 70’e herkese uyan bir spor dalı mutlaka var. 572 bin nüfusta 70 bin kişinin sporla ilintili olması az bir rakam. En yaşlımızın da en küçüğümüzün de bir spor dalıyla ilişkilendirilmesi mümkün. Bizim gayemiz nüfusun en büyük kısmının spora yönlendirilmesi olmalı. Bunun için hem merkezi yönetim hem yerel yönetimler spor alanları, spor salonları oluşturmaya çalışıyor. Vatandaşlara en yakın şekilde bu alanları oluşturarak onların daha fazla zamanını orada geçirmeleri için gayrette bulunuyorlar. Yapacağımız bu altyapılar, spor kulüpleriyle ancak faydalı, neşeli ve verimli hale geliyor. Sizlerin sahip olduğu alan, sizlerin hitap ettiği kitle, sizlerin aracılığıyla bu alanların kullanılmasını ortaya çıkarıyor. Sizlere vermiş olduğumuz katkı direkt halkın spora yönlendirilmesinde, sporla iç içe olmasında en önemli katkılardan biri. Merkezi yönetim olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Belediyemiz, İl Özel İdaremiz olarak imkanlar ölçüsünde destek vermeye çalışıyoruz” dedi.


Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, 573 bin TL’lik çeki 130 amatör spor kulübünü temsilen Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Murat Cengiz’e teslim etti.