AK PARTİ İL SKM BAŞKANI YILMAZ:” TEMAYÜL KISTASLARDAN SADECE BİR TANESİ”

AK PARTİ İL SKM BAŞKANI YILMAZ:” TEMAYÜL KISTASLARDAN SADECE BİR TANESİ”

AK Parti Temayül yoklamasını Cumartesi günü 55 Milletvekili aday adayının katılımı ile kapalı spor salonunda yapıldı. Hafta sonunda yapılan Temayül yoklamasını değerlendiren AK Parti İl SKM Başkanı Musa Yılmaz:” Hafta sonunda yapılan Temayül yoklamasına katılım %55 oranında oldu Temayül yoklamasına katılımın %50 bandının üzerinde olması bu mevsimde yakalanmış iyi bir oranda diye düşünüyorum.” Dedi.
AK Parti İl SKM Başkanı Yılmaz yaptığı değerlendirmede:” Türkiye genelinde AK Parti olarak 5 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00 ile 16.00 arası bütün illerde aynı zamanda temayül gerçekleştirdik. Geçen seçimlere göre bizim normal beklentimiz daha az aday adayıyla temayül yaparız diye düşünüyorduk ama bir rekor kırıldı Kütahya’mızda. 59 milletvekilimiz, bunlardan dört tanesi mevcut milletvekilimiz temayüle girmedi, 55 milletvekili üzerinden temayül yoklamamızı yaptık. Bütün ilçelerimizde katılacak olanların hazirun listeleri genel merkezimiz tarafından gönderildi. Çok titiz ve eskiden bakanlık yapmış bir hanımefendi Adana Milletvekilimiz Genel merkez disiplin kurulu başkanımız koordinatörlüğü olarak geldi. Bunların riyasetinde gençlik kollarımızdan geldi. Ben de İl SKM ve İl Başkanı olarak organize ettik. Mevsim şartlarına göre iyi bir katılım oldu. Bin civarında katılımla temayülümüzü belirledik sandıkları açtık ve bir tutanakla Ankara’ya gönderdik. Biliyoruz ki hemen gider gitmez kendilerine verilen talimatları yapılıp rapor haline getirilmesi ve yine biliyoruz ki bu hafta başı itibariyle partimizde mülakatlar başladı. Bu yönde çalışmalarımızı tamamladık. Tabi ki temayül tek başına seçici bir kriter değil ama çok belirleyici bir kriter. Ben dostça Kütahya’mızda bir şölen havasında birbirlerine saygılı insanlarımız gayet demokratik bir şekilde yaptık ve ilçelerimizden de oldukça güzel bir katılım oldu. Bu kısmı tamamladık. Ayın 21’ine kadar mülakatlar ve genel merkezin belirlemeleri sonuç verecek ve Yüksek Seçim Kuruluna Milletvekili isimleri verilecek. 7 bin 300 katılım var, mülakatlar yapılacak, kamuoyunda çeşitli anket ve araştırmalar yapılabilir. İstişareler yapılacak ve durum ortaya çıkacak.
Biz temayülde ve bu benzeri yoklamalarda katılım yüzde 70 civarında oluyor. Çünkü köyden insanımızı getiremiyorsun. Yüzde 50’nin altına düşmemesi teşkilatlar için iyi bir şey biz de yüzde ellinin altına düşmedik.
Yerelden bizim çağrılarımıza Genel Merkezimizde de yankı bulduğunu düşünüyorum. Seçim döneminde nasıl hareket edilmesi gerektiğinde biz uzmanlaştık. İnsanlarımız verecekleri siyaset partiye adayları çok akıllıca değerlendiriyorlar. Bu konuda büyük bir kirlilik olmayacağını düşünüyorum. Hem zaman kısa hem de yeni dönemde hazırlıklar da o yönde. Araya ramazan da giriyor çok dikkatli olmamız gerekiyor. Çevre, ses ve görüntü kirliliğine dikkat edeceğiz.
Mitingler sayısal olarak Cumhurbaşkanımızın 55 ile gideceği açıklandı. Bu hafta içerisinde miting takviminin netleşeceğini düşünüyorum. Süreç Çarşamba günü ayrıca İl Başkanlığı, İl SKM Başkanlığı, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarını Ankara’ya çağırıyorlar. Burada kesin takvimi de lalıp gelme ihtimalimiz yüksek.” İfadelerine yer verdi.