370. DÖNEM ASTEĞMEN VE HAVA PİYADE ERLER YEMİN ETTİ

370. DÖNEM ASTEĞMEN VE HAVA PİYADE ERLER YEMİN ETTİ
Kütahya’da 370. dönem 161 asteğmen ile 1998/1 tertip 3 bin 110 hava piyade er yemin etti.


Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında düzenlenen yemin törenlerine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, bazı daire müdürleri, askeri erkan ile asker aileleri katıldı. 


Sancağın tanıtılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerde eğitimlerini tamamlayan 161 asteğmen ile 3 bin 110 hava piyade er Türk bayrağı ve silah üzerine ellerini koyarak yemin etti.


Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan törendeki konuşmasına Afrin’de şehit olan 8 askere rahmet dileyerek başladı. Tatkan, “ Afrin’de şehit olan kahraman 8 meslektaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, Allah geride kalanlara uzun ömürler versin” dedi.


Yemin törenlerinin ecdattan kalan bir miras, vatan ve millete bağlılığın şeref sözüyle perçinlendiği çok özel anlar olduğunu belirten Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, “Bu özel ana katılımınızla törenin anlamı ve coşkusu daha da büyümekte, heyecanı daha da artmaktadır. Karşınızda duran 720 bin havacı asker, vatanın dört bir yanından gelerek kutsal asker ocağında silah arkadaşı olmanın bilincine ve hazzına vardı. Biraz sonra da yemin edip birer usta asker olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığının çelik anahtarı altında görev yapacakları birliklerine katılmak üzere buradan ayrılacaklar ve sizler de evlatlarınızın yeminlerine şahitlik ederek bu gururu onlarla paylaşacak, sevinçlerine ortak olacaksınız. Edecekleri bu yeminin teminatı; şeref ve gerektiğinde vatan uğrunda şehit olmaktır. Sizlerin evlatlarınıza vermiş olduğunuz sağlam karaktere, vatan ve millet sevgisine biz sadece askeri eğitimi ve disiplini ekledik” ifadelerini kullandı.


Hava Eğitim Tugay Komutanlığının kurulduğu günden bu yana ilk kez asteğmen adaylarına eğitim verdiğini aktaran Bülent Tatkan, “Hava Eğitim Tugay Komutanlığı olarak bu değerli günü sizlerle paylaşmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Evlatlarınız artık Hava Eğitim Komutanlığının bir subayı olarak görev yapacaklar, onlarla ne kadar övünseniz azdır” dedi.


Törende son olarak asteğmenlere seslenen Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, “Cumhuriyetimizi kurup bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği yol ve ilkeleri tüm yaşantınızda, istikametinizi gösteren rehberiniz olsun. Bu hususu aklınızdan çıkarmayın. Varlığımızın ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı Türk bayrağına el basarak yemin edeceksiniz, yemininiz vazifenizdir. Bu kutsal ocakta ve tüm yaşantınızda yemininize sadık kalın” dedi.


Yemin törenleri,  dereceye giren 370. dönem asteğmenler ile 1998/1 tertip hava piyade erlerin Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan ile diğer protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.