15 STAJYER AVUKAT YEMİN EDEREK RUHSAT ALDI

15 STAJYER AVUKAT YEMİN EDEREK RUHSAT ALDI

Staj dönemini Kütahya Barosunda başarıyla tamamlayan Pakize ATILGAN, Ismail Ilker GÖKSAL, Bilgihan ÇIL, Mehmet ÇALISKAN Nurullah CENGIZ, Merve Selin BAYRAM, Betül SÜNGÜ, Numan YILDIZ, Saide SERDAROGLU, Zehra Meltem YILDIZ, Nazli DEMIREL, Ali Bahadir SOYLU, Begüm UÇAR, Halil Seckin DEMIR ve Elif SARI, Kütahya Yazma Eserler Kütüphanesinde düzenlenen tören ile Avukatlık yeminlerini ederek Kütahya Barosu ailesine katıldılar. Ruhsat Töreni Başkan Av Ahmet ATAM'ın konuşmaları ile başlarken törene avukatlar ve stajyer avukatların aileleri katıldı. Avukatlık ruhsatlarını Başkanı Av. Ahmet ATAM takdim ederken, cübbelerini Baro avukatlarından Av Kazım BAYRAM, Av Ali SEVÖREN,Av Hasan KILIÇ,Av E. İlkay SUNAY,Av Emine ÜNAL,Av Bekir GÖKSAL, Av Hüseyin BAYKAL, Av Aytek CANBEK,Av Eda Eğmir YÜCEER, Av Hüseyin BAYKAL, Av Meral TOP, Av Yasemin Çakır AŞIKOVALI, Av Ali KIZILTAŞ, Av Halil KARAKUŞ,Av Murat OZAN,Av İbrahim TANRIKULU ve Av Ferhat KAVA giydirdi. 


43106293


Baro Başkanı Ahmet Atam törende yaptığı konuşmada yemin eden genç meslektaşlarına şöyle seslendi ;Bu günden itibaren, hukuk devleti mücadelesinde ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde layıkıyla ve en etkin şekliyle arzularımızı hayata geçirmek için çaba sarf edeceğinize eminim. Çalışmalarınız da hiç bir olumsuzluk sizi yıldırmamalı, ümitsizliğe düşürmemeli. Unutmayın ki biz avukatlar insan haklarının ve onun şerefiyle yaşama isteğinin devamlı savunucusu ve savaşçısı olmuş, hukukun üstünlüğünün ve yargının bağımsızlığının sağlanarak, keyfiliklerin önüne geçmek gerekliliğini ifade eden tek ve en etkin mesleğin sahipleriyiz. 

Avukat, "hakkın yapıcı unsurudur".  Avukatlık, bir "savunma sanatı ve görevidir." Bunun gerçek karşılığı da, ancak her davada hukukun ve adaletin somutlaştırılması olabilir, buda bilgili avukatlarla olur. Bu nedenle biz avukatlar; bilgili, donanımlı ve daha da önemlisi bağımsız olmalıyız.

Toplumda  avukat özel bir role sahip bulunmaktadır. Avukatın görevi, yasaların izin verdiği sınırlar içinde elindeki davaya bakması, neticelendirmesi ile başlayıp sona ermez. Avukat örnek olmalıdır. Kılığıyla, kıyafetiyle, özel yaşantısıyla topluma örnek olmalıdır.

Avukatlık Mesleğini İcra Etmek İsteyen Birinin: Üst düzeyde akademik yeteneğe, akıl yürütme becerisine, Sağlam bir mantık ve sezgiye sahip olması,Sosyal bilimlere ilgili, Sabırlı ve anlayışlı olması, Sorumluluk sahibi olması gerekir.Kuvvetli bir belleğe sahip olup; araştırmacı, titiz, dikkatli  ve düzenli olmalıdır.Tarafsız karar verebilmeli, Cesaretli, sabırlı, soğukkanlı olması gerekir.Değişik görüşlere ve yeniliklere açık, okumayı ve araştırmayı seven, İnsanlarla rahat iletişim kurabilen, zor koşullarda çalışabilen biri olmalıdır. Ben bu özelliklerin sizlerde olduğuna eminim. 

Anılan sıfatları taşıyan bir avukat, müvekkilinin hak ve menfaatlerini  korumak suretiyle hizmet etmenin yanında toplum içinde de avukatlık görevini; ihtilafları önleyerek ve engel olarak, ihtilafların yasalar çerçevesinde hallini sağlayarak, hukukun gelişimine katkıda bulunup, özgürlük, adalet ve hukukun üstünlüğünü savunarak görevini yerine getirmelidir.

Avukata; müvekkilleri, üçüncü şahıslar, mahkemeler ve devlet tarafından güven duyulabilmesi ve bu güvenin hak edilebilmesi için; kendisini ve mesleğin saygınlığını ve toplum tarafından mesleğe duyulan güveni sarsıcı davranışlarda bulunmamalıdır.

Ben inanıyor ve biliyorum ki; sizler mesleğinizi yaparken veya başkaca iş ilişkileriniz de, hatta özel hayatınızda, mesleğimizin  onur ve şerefini zedelemeyecek pırıl pırıl, genç, dinamik Cumhuriyetine, devletine bağlı dürüst ve adil birer hukukçularsınız. Bunu gözlerinizden okuyabiliyorum.

Son olarak şunu tekrar söylemek isterim; Umudumuzu hiç bir zaman kaybetmeden mücadelemize devam edeceğiz. Seçtiğiniz meslek zorlu fakat; bir o kadar da zevkli bir meslek. Herkes iyi olabilir ama, zor olan adil olmaktır ve siz adil olmayı, bunu hayata geçirmeyi seçtiniz. Hakkına kavuşmuş bir insanın, müşkül bir durumdan kurtardığınız bir insanın gözlerindeki gülümseme ise; sizin en büyük ödülünüz.

Sözlerime son verirken, yeminlerini eden genç meslektaşlarımı kutlarken; sizlerin bu günlere gelmesinde yadsınamayacak emekleri olan, sizler gibi donanımı yüksek gençleri topluma kazandıran ailelerinizi de tebrik ve teşekkür ediyorum.