1. OSB’DE BİRLİK VE BERABERLİK KAHVALTISI

1. OSB’DE BİRLİK VE BERABERLİK KAHVALTISI
Kütahya 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kahvaltı düzenlendi. 

Programa, Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, 1. OSB Yönetimi, STK Temsilcileri, firma sahipleri ile bazı daire müdürleri katıldı.

2016 yılı faaliyetlerini anlatan 1. Organize Sanayi Bölge Müdürü Servet Demir, 2017 yılı planları hakkında da davetlilere bilgiler verdi. Demir, “2016 yılında; 2 adet trafo merkezini yeniledik, bununla birlikte 3 trafo merkezini ana dağıtım merkezine bağlayan havai hatları da yer altına aldık. Ayrıca 2015 yılında başlamış olduğumuz cadde aydınlatma çalışmalarında 1. ve 4.cadde aydınlatmaları da tamamlanmış ve fiber optik kablolama işlemi de yapılmıştır. 2016 yılında trafo yenileme, havai hatların yer altına alınması, aydınlatma, fiber optik altyapı ve sayaç değişimleri için bütçeden toplam 1 milyon 829 bin TL kaynak kullanılmıştır. Genişleme bölgesi altyapı çalışmaları 2015 yılında tamamlanmış, 2016 yılında BSK asfalt kaplama, yaya yolu, orta refüj bordür işleri bu bölgede tamamlanmıştır.  Bununla birlikte mevcut OSB alanında 5. 6. ve 2. Caddelerde şebeke suyu hatları yenilenmiştir. 2016 yılında altyapı, yol ve peyzaj çalışmaları kapsamında bütçeden toplam 3 milyon TL kaynak kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmalarla enerji kaybı yüzde 0,7 seviyelerine kadar düşmüştür.  Yine Yönetim Kurulu Başkanlığımızca tespit edilip ihtiyaç duyulan; kar küreme, tuzlama, yol süpürme ve elektrik arıza biriminde kullanılmak üzere ve ekipmanlar 750 bin TL’lik bir bedel ile OSB’mize kazandırılmıştır. Bu çalışmalarla birlikte 2017 yılında; 2 Adet trafo merkezi yenileme, 3. 4. ve 6. Caddeler havai hatların yeraltına alınması,  OSOS okuma sistemi, 3. 4. 6. 10. ve 11. Caddelerde yol aydınlatma ve fiber optik kablolama, 3. 4. 6. Caddelerde altyapı revizesi ve asfalt kaplama, Genişleme bölgesi 10. Cadde devamının yol açılması ve altyapı ile 12.cadde asfalt kaplama işi, OSB genelinde peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları hedeflenen projelerimizdir. Ayrıca proje çalışması devam eden sosyal tesis ve iş merkezi projesine başlamayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

1. Organize Sanayi Bölgesi’nin kurumsal bir yapı haline getirildiğini ifade eden 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Göreve geldiğimiz günden itibaren organize sanayimizde değişim ve dönüşüme hep birlikte imza attık. Organize Sanayi Bölgemizi yapısal ve kurumsal hale getirdik. Altyapı çalışmalarıyla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Bu yeterli mi elbette değil, bundan sonra da hızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz, sizler için çalışacağız. Geldiğimizde yaklaşık bütçemiz çok azdı, şuan 19 milyon TL kasamızda paramız var. Diğer yandan araç parkımızı genişlettik, kurumsal bir hale getirdik. Sizlerin güvenini boşa çıkarmamaya devam edeceğiz. 1. Organize Sanayi bölgesi inşallah 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne, Zafer OSB’ye örnek teşkil edecek, destek verecek bir kurum haline geldi” dedi.

Kütahya’nın ekonomik anlamda söz sahibi olması için doğru adımlar atılması gerektiğini belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “Vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza karşı sorumluluklarımız var. Ülkemizin içinde bulunduğu süreçte tam anlamıyla da seferberlik diye söyleyebileceğimiz bu dönemde üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak durumundayız. Bu anlamda sizlere müteşekkiriz. Kentimizin gelişimi için lokomotif durumunda olan siz değerli yatırımcıların işlerin daha iyi olabilmesi, plan ve projeler için elimizden geleni yapma gayretindeyiz. Şehrimiz yeterli derecede zenginleşebilmiş, yeniliklere adımlar atmış, markalaşmış, uluslararası ekonomik düzeyde sözü edilir bir seviyeye henüz gelemedi. Bunun mutlaka çok fazla bileşenleri var. Geleceğe doğru adımları atmalı, projeleri hayata geçirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Organize Sanayi Bölgelerinin Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir değere sahip odluğunu vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Organize Sanayi Bölgelerimiz bir araya gelmenin, yardımlaşmanın, tecrübe paylaşımının, ortak alanlardan hep birlikte istifade etmenin güzel bir yolu. Bu sabahki kahvaltımızda da bunun güzel bir örneğini gördük. Birlik ve beraberliğin, yardımlaşmanın, dayanışmanın bu tür toplantılarda sonuç şeklinde ortaya çıkışını hep birlikte yaşadık.  Bunlar ilimiz, ülkemiz ve sanayimiz için önemli adımlar. Aynı zamanda organize sanayilerimiz kamu özel işbirliğinin de güzel sonuçlarının görüldüğü yerler olarak meslek hayatımızda hep önümüze çıktı.  Bir tarafta merkezi idare, özel idare, yerel yönetimler diğer yanda Sivil Toplum Kuruluşları, sanayi ve ticaret odalarımız, özel sektörümüzün bir araya geldiği, birlikte karar aldığı, uyguladığı, başarıyı birlikte hedeflediği kurumlar olarak organize sanayiler bizim önümüzü açacak olan, bizim için hep sevinç unsuru oldu. Yürüttüğümüz hizmetler içerisinde tatmini en yüksek olan iş sanayicimizin önünü açacak, onlara yatırım imkanı sağlayacak olan çalışmalar oluyor.  Bir taraftan üretimi, diğer taraftan istihdamı destekleyen bu çalışmalar bizler için de birer mutluluk kaynağı oluyor. Çorbada tuzumuzun olduğunu görmek bizleri memnun ediyor. Bu çalışmalarla bizler vatandaşımızla daha yakın olma fırsatını buluyoruz. Burada ortak bir altyapı hizmetinden birlikte istifade etmenin fırsatını yaşıyoruz. Teşvikleri bir derece üste alarak oradan da bir imkan sağlamış oluyoruz. Dolayısıyla bu işler ülkenin geleceği için önemli olan hususlar. Sizlerin gayreti, teşebbüs gücüyle ülke büyük badirelerden kolay atlamayı başardı. 15 Temmuz sonrasında sizlerin göstermiş olduğu basiret ve dirayet bizlere ufuk vermiş oldu. En son geldiğimiz noktada istihdam seferberliğinde de ülkemizin geleceği için olan, hak ettiğimiz desteği sizlerden almış olduk” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından 1. Organize Sanayi Bölgesinde yatırımları olan firmaların temsilcilerine plaket takdim edildi. 

Birlik ve beraberlik kahvaltısı karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.